Makine Haber

Maxion İnci Jant Grubu’ndan 250 milyon TL’lik fabrika yatırımı

Maxion İnci Jant Grubu, ağır ve ticari araç jant üretim kapasitesini artırmak üzere 250 milyon TL tutarında yeni tesis yatırımı yapıyor. 2022’de resmen faaliyete geçmesi planlanan yeni fabrikayla birlikte ilk etapta 80 kişi istihdam edilecek. İlave istihdamla Maxion İnci Jant Grubu’nun toplam çalışan sayısı bin 800 olacak.

Maxion İnci Jant Grubu’ndan 250 milyon TL’lik fabrika yatırımı

Maxion Wheels ve İnci Holding iştiraki olan Maxion İnci Jant Grubu, ağır ve ticari araç jant üretim kapasitesini artırmak üzere 250 milyon TL tutarında yeni tesis yatırımı yapıyor. Maxion İnci Jant Grubu’nun Manisa OSB’deki 5. fabrikası olan ve 18 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 21 bin metrekarelik alana kurulan yeni ağır ve ticari araç jant üretim fabrikasının inşaat ve alt yapı çalışmaları tamamlandı. 2022 yılında resmen faaliyete geçmesi planlanan yeni fabrikayla birlikte ilk etapta 80 kişi istihdam edilecek. İlave istihdamla Maxion İnci Jant Grubu’nun toplam çalışan sayısı bin 800 olacak. Söz konusu yatırımla mevcut ağır ve ticari araç jant üretim kapasitesi özellikle tubeless jantlarda 800 bin adet artarak, toplam ağır ve ticari araç jant kapasitesini 3 milyon adet janta çıkaracak. Manisa bölgesinde ihracat ve istihdamda artış sağlayacak yeni yatırımla birlikte, 60 milyon dolarlık ek satış ve 50 milyon dolarlık ek ihracat gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
Maxion İnci Jant Grubu ayrıca, mevcut fabrikasına yeni ve son teknolojiye sahip 3 milyon jant boyama kapasitelik bir boya tesisi de kuruyor. Son kat boya uygulamasının robotlarla yapılacağı tesiste, jantın boya kalitesini artıracak birçok yeni teknoloji de Haziran ayından itibaren tam kapasite ile devreye alınacak.

Zaim: “Liderlik konumumuzu daha da güçlendireceğiz”


Avrupa’nın en büyük jant üretim komplekslerinden biri olan Maxion İnci Jant Grubu’nun 5 kıtada 60’ın üzerinde ülkeye ihracat yaptığını belirten Maxion İnci ve Maxion Jantaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Zaim, “Hâlihazırda gerçekleştirdiğimiz üretim, istihdam ve ihracat ile gurur duyuyoruz. Özellikle başta Avrupa ve Amerika pazarları olmak üzere artan ihracat taleplerini karşılamak için gerçekleştirmekte olduğumuz 250 milyon TL’lik yeni fabrika yatırımımızla birlikte, Türkiye’mizin geleceğine yatırım yapmaya devam ediyoruz. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 5., ağır ve ticari araç jant üretiminde ise 2. fabrikamız olan bu yeni yatırımımızla, yıllık jant üretim kapasitemizi yaklaşık 13 milyona çıkaracağız. Avrupa, Afrika ve Yakın Doğu’nun en büyük ağır ve ticari araç jant üreticisi olarak yeni yatırımın kazandıracağı, 50 milyon dolarlık ek ihracat ile Avrupa, Amerika, Afrika ve Yakın Doğu pazarlarındaki liderlik konumumuzu daha da güçlendirmiş olacağız” dedi.

“Endüstri 4.0 uygulamaları açısından ileri teknolojiye sahip bir tesis olacak”
Yeni fabrikalarının ‘Akıllı Fabrikalar’ hedeflerine uygun olarak ileri otomasyon ile Endüstri 4.0 uygulamaları açısından da ileri teknolojiye sahip bir tesis olacağını ifade eden Zaim, şunları aktardı: “Yeni fabrika, başta Türkiye ekonomisi olmak üzere Manisa ve Ege Bölgesi’nin kalkınmasında da önemli bir rol oynayacak. 5. fabrikamızda ‘tubeless jant’ diye adlandırdığımız yeni ebatlı jant üretimini ve ihracatını gerçekleştireceğiz.”
Fabrikalarında dijital dönüşümün öncülüğünü yaparak çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Mustafa Zaim, “Gelecek stratejilerimizi ve tüm iş akışımızı ‘Akıllı Fabrikalar’ hedefimizi destekleyecek şekilde kuruyoruz. Dijital dönüşüm projemiz kapsamında, robotlarla birlikte tüm makinelerin Endüstri 4.0’a entegrasyonunu gerçekleştiriyoruz. 2025’te tüm fabrikalarımızın bu gelişimi tamamlaması için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. İnovasyon kültürünün işletmelerimizde yaygınlaşması konusunda çok yol aldık ve bu yoğun çabanın meyvelerini toplamaya başladık. Türkiye operasyonlarımız, global yapı içinde; inovasyon, esneklik, hız ve çeviklik anlamında çok önemli bir noktada” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ