Makine Haber

Kompresörlerde orijinal olmayan yedek parça kullanımı, enerji tüketimini ve maliyetleri artırıyor

Sanayide sürdürülebilir enerji verimliliğinin tetikleyicisi olan kompresörlerde orijinal olmayan yedek parça kullanımı, enerji tüketimini ve maliyetleri artırırken verimliliği düşürüyor. Üretim hataları ve kesintilerine davetiye çıkarırken, enerji açığından iş güvenliğine kadar çok sayıda olumsuz sonuçlar doğuruyor.

  • 10 Temmuz 2023
Kompresörlerde orijinal olmayan yedek parça kullanımı, enerji tüketimini ve maliyetleri artırıyor

Sefa Şahin
Atlas Copco Kompresör Tekniği Teknik Servis Ürün ve Pazarlama Müdürü

Üretimde verimliliği artırırken maliyetleri düşüren, üretim hataları ve kesintileri gibi kötü sürprizlere geçit vermeyen kompresörler, madencilikten tekstile, gıdadan ilaç sektörüne kadar sanayinin birçok alanlarına sürdürülebilir enerji verimliliği sağlıyor. Kompresörde orijinal olmayan yedek parça seçimi ise düşük verimliliğin yanı sıra, yüksek arıza riski nedeniyle üretimin aksamasına, tesisin bakım maliyetlerinin artmasına, hatta ciddi can ve mal kayıplarıyla sonuçlanabilecek yangınlara neden olabiliyor.
Kompresörde orijinal olmayan yedek parça kullanımı başta maliyet artışı ve düşük verimlilik olmak üzere çok sayıda olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Orijinal olmayan parçaların bulunduğu kompresörler tüm hava sistemlerini riske atarak üretim hatalarına ve kesintilerine davetiye çıkardığı gibi enerjiden iş güvenliğine kadar pek çok açıdan zarar oluşturuyor.

Orijinal yedek parçalı kompresörler tercih edilmeli
Kompresörlerde, sanıldığını aksine kurumlara daha yüksek bir fatura çıkaran orijinal olmayan yedek parçalar, iş güvenliği açısından oldukça büyük riskler yaratabiliyor. Tüm sanayi kollarında kompresörlerin performansı kadar yedek parça seçimi de kritik. Orijinal yedek parçaların kullanılması kompresörleri daha güvenilir ve dayanıklı kılarken uzun ömürlü ve enerji verimli hizmet vermelerini sağlıyor. Bu nedenlerle her parçasının ilgili uzmanı tarafından tasarlanıp üretildiği ve yüksek standartlara uygun sayısız testten geçilerek ideal halleriyle sunulduğu orijinal yedek parçalı kompresörler tercih edilmeli.

Kullanım ömrü daha kısa, arıza riskleri de daha yüksek
Orijinal olmayan yedek parçaların kullanım ömrünün daha kısa, arıza riskleri de daha yüksek. Orijinal yedek parçanın getirdiği maliyetin orijinal olmayanlara göre yaklaşık 4’te 1 oranında olduğunu düşündüğümüzde de orijinal yedek parçaların kurumları yüksek maliyetlere karşı koruduğunu açıkça görüyoruz. Yan sanayi kompresör malzemeleri üretim sırasında ciddi can ve mal kaybıyla sonuçlanabilecek yangınlara neden olabilir. Bu parçaların kullanıldığı kompresörler ile çalışan operatörler, iş güvenliği konusunda duydukları endişe nedeniyle verimli çalışamazlar.

Kullanım ömrü dolan parçalar belirli aralıklarla değiştirilmeli
Kompresörlerde zamanla aşınarak kullanım ömrünü dolduran parçaların belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekiyor. Geliştirdiğimiz Atlas Copco Servis Planı ile kurumlara ideal bakım programı sunuyoruz. Hava kompresörü filtreleri, separatörler, vidalar gibi pek çok parçanın zamanla mutlaka bakıma veya değişime ihtiyacı oluyor. Bu işlemler aksatıldığında kompresörlerin gücü ve verimliliği, şirketlerin karı düşüyor. Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak sürdürülebilir enerji verimliliği sağlayan kompresörlerimizin yanı sıra yaygın servis ağı ve servis ekibimiz ile de Türkiye’nin dev kurumlarıyla çözüm ortaklığı kuruyoruz. Şirketler Atlas Copco Servis Planı’ndan destek alarak yetkin uzmanlar tarafından birinci sınıf servis, yüksek kaliteli orijinal parçalar ve bağlantı çözümlerinin getirdiği olumlu deneyimleri yaşıyor. Bu sayede, maksimum üretkenlikle iş süreçlerini güvenle sürdürüyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ