Makine Haber

Knobel: “Büyüme stratejimizde sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeye odaklanacağız”

Henkel’in CEO’su Carsten Knobel, 2040’a kadar iklim-pozitif bir şirkete dönüşebilmek amacıyla; tüketicileri, müşterileri ve tedarikçileriyle birlikte, 2025’e kadar üretimlerinden kaynaklanan karbon ayak izini yüzde 65 oranında azaltmayı ve 100 milyon ton karbondioksit tasarrufu sağlamayı planladıklarını söyledi.

  • 30 Mart 2020
Knobel: “Büyüme stratejimizde sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeye odaklanacağız”

Şirketlerinin geleceğe dönük stratejik çerçevesini açıklayan Henkel’in CEO’su Carsten Knobel, “Amaca yönelik büyüme için oluşturduğumuz yeni stratejik çerçevenin ana unsurları; kazandıran bir portföy ve inovasyon, sürdürülebilirlik ile dijitalleşme alanlarında ortaya konan rekabet üstünlüğünün yanı sıra, iş birliği kültürü ve yetkin insanların oluşturduğu sağlam bir temele dayanan geleceğe hazır işletme modelleridir. Bu stratejik çerçevemiz, orta ilâ uzun vadeli finansal hedeflerimizde de kendini göstermektedir: Yüzde 2 ilâ 4 arasında organik satış büyümesi, imtiyazlı hisse başına kârlılıkta sabit kurlarda tek haneli yüzde oranın orta ilâ üst seviyelerinde büyüme ve serbest nakit akışında gelişmeye yönelik devam eden odaklanma” dedi.

“Karbon ayak izimizi yüzde 65 oranında azaltmayı hedefliyoruz”
2040’a kadar iklim-pozitif bir şirkete dönüşebilmek amacıyla; tüketicileri, müşterileri ve tedarikçileriyle birlikte, 2025’e kadar üretimlerinden kaynaklanan karbon ayak izini yüzde 65 oranında azaltmayı ve 100 milyon ton karbondioksit tasarrufu sağlamayı planladığını aktaran Knobel, şöyle konuştu: “Henkel aynı zamanda, döngüsel bir ekonomiyi hayata geçirmek ve doğada sıfır plastik atık hedefine ulaşmak amacıyla 2025 için iddialı ambalajlama hedefleri belirledi: Üretilen ambalajların tamamının yeniden dönüştürülebilir ya da yeniden kullanılabilir olmasının yanı sıra Henkel, tüketim ürünleri ambalajlarında kullanılan fosil esaslı ve daha önceden geri dönüştürülmemiş plastik miktarını yüzde 50 oranında azaltmayı amaçlıyor. Aynı zamanda, içinde faaliyet gösterdiğimiz toplumlar bünyesinde ortaya koyduğumuz pozitif toplumsal etkiyi; 50 binin üzerinde çalışanımızın sunduğu katkının artmasıyla ortaya çıkan sorumlu kaynak kullanımının yanı sıra, 2025’e kadar dünya çapında 20 milyon insanın hayatını daha iyi hale getirerek güçlendirmek istiyoruz.”

“Dijital satışları artırmak istiyoruz”
Dijitalleşmeyi, müşteri ve tüketici değeri yaratan bir araca dönüştürmeyi amaçladıklarını dile getiren Knobel, “Doğrudan tüketici ilişkileri için mevcut dijital platformların kapsamını genişleterek ve yenilerini yaratarak, tüketici iş birimlerinde 1’e 1 etkileşimi ve dijital satışları artırmak istiyoruz. Endüstriyel iş birimlerinde gerçekleşen baştan sona müşteri odaklı dijitalleşme, yeni iş potansiyeli üretmek ve müşteri deneyimini tüm temas noktalarında daha dijital hale getirmek için kullanılacak. Buna ek olarak, baştan sona veri entegrasyonu yönündeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu da şirkete, yapay zeka tarafından yönetilen yenilikçi ve kişiye özel çözümler geliştirmek gibi fırsatlar sağlayacak. Henkel aynı zamanda, başta gelecek odaklı becerilere ve sektörde derin teknolojik uzmanlığa sahip veri bilimciler ve mühendisler olmak üzere dijital yeteneklere yatırım yapacak. Son olarak, dijital işletme odağını ve verimliliğini güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Dijital yapımızı baştan sona yeniden organize edecek ve ‘Dijital İş Birimi’ adı ile yeni bir yapı oluşturacağız. 2019 sonunda yeni bir CDIO (Dijital ve Bilişim Yöneticisi) pozisyonu oluşturduk. Henkel bünyesindeki Dijital ve Bilgi Teknolojileri ekipleri, bundan sonra direkt olarak CEO’ya bağlı olan CDIO liderliğinde bir arada faaliyet gösterecek” ifadelerini kullandı.
Henkel’in yeni ‘Dijital İş Modeli’nin iki ana temel üzerine inşa edildiğini aktaran Carsten Knobel, “Bunlardan birincisi, verimliliği değer zinciri boyunca iş süreçlerini ve bilgi teknolojileri sistemlerini sürekli optimize ederek yöneten bir araç olan ‘İş Teknolojisi’dir. İkinci temel ise, piyasa odaklı bir geliştirme ve inovasyon birimi olan ‘Henkel Dijital’dir. Bu çatı altında; Berlin, Silikon Vadisi ve Asya’da dijital inovasyon merkezleri oluşturmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ