Makine Haber

Kimya sektörü, ekim ayında 1,93 milyar dolarlık ihracat yaptı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre, sektörün ekim ayındaki ihracatı 1,93 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatta yükselişini sürdüren sektörün 10 aylık ihracatı ise 17 milyar dolara ulaştı.

  • 02 Kasım 2019
Kimya sektörü, ekim ayında 1,93 milyar dolarlık ihracat yaptı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörünün 2019 yılının ekim dönemindeki ihracatı 1,93 milyar dolar oldu. İhracatta yükselişini sürdüren sektörün 10 aylık ihracatı ise 17 milyar dolara ulaştı. Sektörlerin ihracat yaptıkları ülke sayılarına göre kimya sektörü, 205 ülke ve bölgeye gerçekleştirdiği ihracatla ilk sırada yer aldı.

Pelister: “10 aylık ihracatımız 17 milyar dolara ulaştı”
İhracat rakamlarını değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, ihracatlarındaki yükselişin sürdüğünü vurguladı. Doğu Asya ve ABD gibi hedef bölgelere yönelik yaptıkları çalışmaların katkısını gördüklerini kaydeden Pelister, şöyle devam etti: “Ekim ayında kimya sektörü 1,93 milyar dolarlık dış satış gerçekleştirdi. 10 aylık süreçte sektörümüzün ihracatı 17 milyar dolara ulaştı. Aynı zamanda, 10 aydır üst üste en çok ihracat yapan ikinci sektör olmayı sürdürüyoruz. Yıl sonu hedefimiz olan 20 milyar dolara ulaşmak için yoğun bir tempo ile çalışıyoruz. Bir yandan alt sektörlerimizin yol haritalarını belirlemek üzere sektörel çalıştaylarımızı yaparken; diğer yandan da yurtdışı fuar milli katılım ve ticaret heyeti organizasyonlarımızı gerçekleştiriyoruz.”

“K 2019 Fuarı’na 152 firmamızla katıldık”
Ekim ayında dünyanın en önemli plastik ve kauçuk fuarı olan K 2019’a katıldıkların anlatan Pelister, etkinlikte 152 Türk firmasının ürünlerini tanıttığını açıkladı. 25. Avrasya Ambalaj Fuarı’nda da, 5 ülkeden gelen satınalmacılarla Alım Heyeti organizasyonu gerçekleştirdiklerini ifade eden Pelister, “Avrupa’nın en büyük sivil Ar-Ge programı olan Horizon 2020 kapsamında desteklenen polynSPIRE Projesi’nin Yaygınlaştırma Etkinliği’ni İstanbul’da gerçekleştirdik. Proje ile birlikte, plastik geri dönüşümü için inovatif teknolojiler geliştirilmesi hedefleniyor. Bununla birlikte, yine ekim ayında boya ve kauçuk sektörü çalıştaylarımızı gerçekleştirdik. Madeni yağlar sektöründe ilk kez Sektörel Ticaret Heyeti organizasyonumuzu Kazakistan’a yaptık. Aynı zamanda, birliğimiz bünyesinde ilk TTG projesi olma özelliğini taşıyan Türkiye Tanıtım Grubu Madeni Yağlar Tanıtım Projesi’ni de Kazakistan’da gerçekleştirdik. Kasım ayında da, ilaç çalıştayımızı ve 3 önemli fuarda milli katılım organizasyonunu yapacağız” dedi.

“2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na katılacağız”
5-10 Kasım 2019 tarihleri arasında 54 firma ile 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda olacaklarını aktaran Adil Pelister, “İKMİB olarak, bu yıl ikinci kez fuarın Türkiye Milli Katılım organizasyonunu yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yıl etkinlikten daha büyük işbirliği anlaşmaları ile dönmeyi umut ediyoruz. Daha sonra; 13-15 Kasım tarihleri arasında Cosmoprof Asia Hong Kong’da, 18-21 Kasım’da da Almanya’da Medica Fuarı’nda olacağız. Ayrıca, 14-17 Kasım tarihleri arasında Endüstriyel Tasarım Yarışması’nın ödül törenini gerçekleştireceğiz. 27-30 Kasım tarihlerinde ise, Putech Eurasia 2019 Fuarı’nda Alım Heyeti organizasyonumuzu yapacağız. Ülkemizin kalkınması ve sürdürülebilir ekonomi için gerekli tüm güce sahibiz; yeter ki birlik ve beraberlik içinde hareket edelim. Önümüzdeki dönemde de; çalışmaya, üretmeye ve ihracatımızı artırmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ