Makine Haber

Karsan’ın sürücüsüz otobüsü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görücüye çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karsan liderliğinde Adastec iş birliği ile geliştirilen Avrupa ve Amerika’nın ilk gerçek yol koşullarında kullanıma hazır yüzde 100 elektrikli ve sürücüsüz otobüsü Otonom Atak Electric’i yakından inceleyerek test etti.

Karsan’ın sürücüsüz otobüsü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görücüye çıktı

Türkiye otomotiv sektörünün önde gelen markalarından Karsan ve Türk teknoloji şirketi Adastec’in otonom yazılımları ile geliştirilen, Avrupa ve Amerika’nın ilk gerçek yol koşullarında kullanıma hazır sürücüsüz otobüsü Otonom Atak Electric, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen etkinlikte görücüye çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Karsan Otonom Atak Electric’i yakından inceleyerek test ettiği etkinliğe; Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Karsan CEO’su Okan Baş, Adastec Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güçlü ve Adastec CEO’su Ali Ufuk Peker de katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet incelemelerinin ardından, sürücü koltuğunun boş olduğu Seviye 4 otonom özelliklerine sahip sürücüsüz Otonom Atak Electric’e binerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde özel bir tur attı. Karsan ve Adastec’in güçlerini birleştirerek Türk mühendisleri tarafından seri üretime hazır hale getirdiği Otonom Atak Electric, aynı zamanda kendi sınıfında Avrupa ve Amerika’nın ilk Seviye 4 sürücüsüz ve elektrikli otobüsü olma özelliğini de taşıyor.

Kıraç: “Bugüne tanıklık etmekten heyecan duyuyorum”
Etkinlikte açıklamalarda bulunan Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, “Türk otomotiv sanayisinin kuruluşundan bu yana sektörde yer almış biri olarak bugüne tanıklık etmekten heyecan duyuyorum. Karsan markasıyla Avrupa ve Amerika’nın ilk seri üretim sürücüsüz otobüsünü geliştirip ürettik. Bugün de, Cumhurbaşkanımız sürücüsüz otobüsü yakından inceledi. Böyle ileri teknolojiye sahip bir aracı Türk mühendisleri ile geliştirmek ve üretmek büyük mutluluk. Atılan bu adımlar Türk otomotiv sanayisinin yetkinliğini ve vizyonunu ortaya koyuyor. Dünya çapında fark yaratan çalışmaları, yerli sermaye ve işgücü ile üretmek gurur verici” dedi.

Baş: “Elektrikli araçlarla ilgili önemli tecrübelerimiz var”
Karsan CEO’su Okan Baş ise, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Karsan olarak elektrikli araçlarla ilgili önemli tecrübelerimiz var. Yüzde 100 elektrikle çalışan Jest Electric ve Atak Electric’i uzun süredir Avrupa’dan Amerika’ya dünyanın dört bir yanına ihraç ediyoruz. Ürettiğimiz elektrikli araçlarımız şu ana kadar Avrupa ve Amerika’nın 30 farklı şehrinde 1 milyon kilometre yol yaptı. Bu; gerçekten önemli bir bilgi birikimi ve tecrübe demek. Ancak, bizler geleceğin sadece elektrikli araçlarda olmadığını bir sonraki seviye; yani otonom araç teknolojilerinin ekosistemin tamamlayıcısı olduğunun farkındayız. Zaten bu nedenle elektrikli araçlarımızı, esas odağımız olan sürücüsüz araçlar için bir ara istasyon olarak planlamıştık. Sürücüsüz araç alanında 5 metrelik küçük boyutlu minibüslerde pilot projeler mevcutken; Amerika ve Avrupa’da gerçek otobüs boyutunda sürücüsüz araç yok. Bugün hem Amerika, hem de Avrupa için 8 metre sınıfında önemli bir ilki temsil edecek Karsan Otonom Atak Electric’i kullanıma tamamen hazır şekilde sunacak olmanın mutluluğu içerisindeyiz.”

Peker: “Birçok ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz”
Adastec CEO’su Dr. Ali Ufuk Peker de, “4. Seviye Otonom araç yazılım platformumuz ‘flowride.ai’ ile; güvenli, konforlu ve verimli bir sürüş deneyimi hedefledik. Çözümümüzü; geleceğin toplu taşıma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 8 metre boyutundaki elektrikli otobüs Atak Electric’in otonom dönüşümünde uyguladık. Karsan ile yaptığımız iş birliği ile otonom araçlar konusunda birçok ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ