Makine Haber

Karbür matkapların daha yüksek ve daha güvenilir performans sunma nedeni

Dormer marka ürün grubu içindeki Dormer Pramet Force X ve Force M ürünleri, sürekli olarak inceltilmiş web ve yuvarlatılmış kenar tasarımı ile benzersiz helis kanalı yapısına sahiptir. Bu sayede üstün talaş kaldırma oranı sağlar ve yeniden bileme işlemini kolaylaştırır.

  • 05 Ekim 2023
Karbür matkapların daha yüksek ve daha güvenilir performans sunma nedeni

Dormer Pramet

Talaşlı imalat endüstrisinde son birkaç yılda büyük değişiklikler yaşanmıştır. Daha kaliteli, daha güvenilir ürünlere olan talep sürekli artmaktadır ve üretici firmaların buna yanıt vermesi gerekmektedir. Yakın zamanda Dormer Pramet, ekonomik delik açma uygulamasını yeni seviyelere taşıyan benzersiz özelliklere sahip çok amaçlı karbür matkap neslini pazara sundu.
Dormer marka ürün grubu içindeki Dormer Pramet Force X ve Force M ürünleri, sürekli olarak inceltilmiş web ve yuvarlatılmış kenar tasarımı ile benzersiz helis kanalı yapısına sahiptir. Bu sayede üstün talaş kaldırma oranı sağlar ve yeniden bileme işlemini kolaylaştırır. Matkaplar, titiz kenar hazırlığı, güçlü dış köşe tasarımı ve hatta hasar öngörüsü sayesinde delik kalitesini iyileştirir ve güvenilir bir uygulama sağlar.

TiAlN kaplamaya sahip
Bu modern matkaplar, mikro taneli karbür alt tabakaya ve TiAlN kaplamaya sahiptir. Bu özellik, yüksek aşınma direnci sağlar ve takım ömrünü uzatır, bu sayede matkaplar çok sayıda tezgah tipinde paslanmaz çelik, alaşımlı çelik veya dökme demir gibi çok çeşitli malzemelerde kullanım için uygundur.
Dormer R100/R120, genel mühendislik uygulamaları için tasarlanmış, 120° uç açısına sahip, parlak finiş sunan başlangıç seviyesi için uygun otomatik merkezlemeli karbür matkaplardır. Serinin kullanıldığı en tipik sanayi iş dalı genel mühendisliktir. Matkaplar, CNC tezgahlardan sütunlu matkap tezgahlarına ve daha yumuşak malzemelerde elle yapılan uygulamalara kadar birden fazla uygulama ve malzeme için kullanılabilir.
R122, R123 ve R125 punta matkapları, doğru bir delik konumu oluşturarak matkap sapmasını önlemeye yardımcı olur. Punta delme, derin delik delmeden önce önerilen bir işlemdir. Punta matkapları tipik olarak çok kısa kanal uzunluğuna sahip sıkı bir tolerans noktası geometrisine sahiptir.

Berrill: “Mükemmel bir seçim”
Dormer Pramet’in Saha Yöneticisi Tom Berrill, “R100 ve R120, HSS’den daha yüksek performans arayışında olan ancak birinci sınıf yüksek performanslı matkap için gereken bütçeye sahip olmayan kullanıcılar için mükemmel bir seçimdir. Force X serisi, mükemmel performans ve fonksiyonellik sunar. Çapraz malzeme matkabı olması nedeniyle, genel mühendislik tezgah imalathanelerinde fasonculuk hizmeti vermek için çok uygundur” dedi.

Junior: “R100/R120 matkaplar bizim ‘4×4 aracımız’dır”
Dormer Pramet’in Ar-Ge Gözetmeni Luiz Junior ise, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “R100/R120 matkaplar bizim ‘4×4 aracımız’dır. Bu karbür takımı uygulama yönteminiz fark etmeksizin, yüksek performans ile konvansiyonel HSS matkabın çok yönlülüğüne sahip olacaksınız. Hayatınızda hız ve doğruluk istiyorsanız, Force serisi sizin için ideal bir çözümdür. Yarış arabaları gibi, devir sürelerini azaltmanıza ve verimliliği artırmanıza yardımcı olmak için kaynaklarınızın çoğunu seçerek ayıklamak üzere üretilmiştir.”

Üstün endüstriyel performans
Genel mühendislik, geniş bir işleme uygulamaları yelpazesini kapsar. Müşteriler genellikle, çok sayıda malzeme için uygun, yüksek esnekliğe ve çok yönlülüğe sahip standart takımlara yönelir. Son derece güvenilir, hızlı ve erişilebilir bir çözüme yönelik beklentileri vardır. Force X ve Force M matkapları bu kriterleri karşılar.
Müşteriler, genellikle CNC işleme becerisine sahip ikinci veya üçüncü kademe yan sanayi üreticileridir. Bu şirketlerin çoğu tasarım, mühendislik ve inşaat sektörüne yönelik çeşitli parçalar ile çalışmaktadır.
R100/R120 matkaplar ve R122/R123/R125 punta matkapları, mühendislik segmentinde çok sayıda farklı uygulamayı temsil eden bakım, onarım ve operasyon (MRO) alanındaki müşteriler tarafından en sık kullanılan takımlardandır. Bakım, onarım ve uygulamalarda (MRO) önemli bir nokta, havacılık, otomotiv, enerji mühendisliği, gıda ve inşaat gibi sektörler için ekipmanı, montaj hatlarını veya tezgahları çalışır durumda tutmaktır.
MRO uygulamaları arasında delik işleme, diş açma, frezeleme, raybalama, konik havşa açma ve çapak alma yer alır. R100/R120 ürünleri güvenilir ve optimum bir çözüm sunar.

Risk: “Mükemmel takım ömrü sunuyor”
Dormer Pramet Global Ürün Yöneticisi David Risk, “R100/R120, sürekli güvenilir performans ile mükemmel takım ömrü sunan başlangıç seviyesi için uygun genel amaçlı karbür matkaplardır. Genellikle genel mühendislik ve bakım alanlarında hem tezgah üstü delik delme hem de CNC tezgah uygulamalarında kullanılır ve tüm sanayi iş dallarında küçük adetli üretimler için mantıklı bir seçimdir. Force X ve Force M serisi ise içten kesme sıvılı veya kesme sıvısız, yüksek performanslı kaplamalı karbür matkaplardır ve çok düşük devir süreleri sunar. CNC uygulamalarında büyük adetli, yüksek hacimli üretim işlemleri için mükemmel seçimdir ve genellikle genel mühendislik, uçak gövdesi ve montajı ve kalıpçılık endüstrilerinde kullanılır” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ