Makine Haber

Handling-to-Welding: İki robot, yüzlerce iş parçası geometrisi

Handling-to-Welding, farklı yapıdaki iş parçalarını birleştiriyor. İş, iki robot tarafından gerçekleştiriliyor: Handling robotu iş parçasını gerekli konuma getiriyor, ikinci robot ise kaynak işlemini yapıyor. Farklı konfigürasyon seçenekleri ve yazılım çözümleri ile sistem, üretim sürecine kusursuz bir şekilde entegre oluyor.

Handling-to-Welding: İki robot, yüzlerce iş parçası geometrisi

Fronius

Modüler, işbirlikçi ve esnek: Fronius Welding Automation’un kısaca ‘HTW’ diye adlandırılan Handling-to-Welding robot kaynak hücresi, farklı yapıda ve farklı malzemeden oluşan iş parçalarını birleştiriyor. İş, iki robot tarafından gerçekleştiriliyor: Handling robotu iş parçasını gerekli konuma getiriyor, ikinci robot ise kaynak işlemini yapıyor. Farklı konfigürasyon seçenekleri ve yazılım çözümleri, sistemin üretim sürecine kusursuz bir şekilde entegre olmasını sağlıyor. Böylelikle HTW hem ekonomik, hem de geleceği garantili bir komple çözümdür.
Çelik çerçeveler, paslanmaz çelikten tanklar veya alüminyum profiller: Şimdiye kadar metal sanayisinde farklı iş parçaları üretildiğinde, her görev için o parçaya uygun kaynak sistemi kullanılmıştır. Çünkü farklı malzemeler, farklı boyutta veya şekilde parçalar tam olarak uygun aletler gerektirir. Dolayısıyla metal sektörünün temel koşullarından biri, geniş bir yer ihtiyacı ve yatırım maliyetleriydi. Artık Fronius Welding Automation bu konuda bir çözüm sunuyor.

Farklı görevler tek bir robot hücresi tarafından yapılabiliyor
Fronius çözümünü Robot Welding ürün serisi içinde sunuyor: Artık farklı görevler tek bir robot hücresi tarafından yapılabiliyor. Bunun temelini, modüler bir robot platformu oluşturuyor. Değişken sistem bileşenleri bu noktada kusursuz bir proses garanti ediyor. Örneğin; akıllı bir raf deposu kullanıldığında, iş parçası alımı ve taşıması tam otomatik şekilde yapılıyor. Böylelikle tüm kaynak sisteminin proses bağımsızlığı artıyor. Şimdiye kadar olduğu gibi, farklı bileşenler için farklı konumlandırıcı ve kaynak sistemleri kullanmak yerine, modüler robot hücresi tüm kaynak görevlerini üstleniyor. Böylelikle zaman ve maliyet tasarrufu sağlanıyor.

HTW: Birlikte çalışan iki robot
Fronius’un sunduğu çözüm, iki robotun ortak çalışmasından oluşuyor: Handling robotu iş parçalarını tutarak gerekli konumda tutar, ikinci robot ise kaynak işlemini gerçekleştirir. Bu kombinasyon, iş parçası, parti boyutu ve dikiş geometrisi açısından en üst seviyede esnekliği mümkün kılıyor; hem de köşeli iş parçalarında bile.
Fronius’un HTW sistemi, bireysel olarak birleştirilebilen modüllerden oluşuyor. Hücrenin konfigürasyonuna bağlı olarak iş parçasının getirilmesi ve götürülmesi için taşıyıcılar mevcuttur. Bunun dışında çeşitli konumlandırıcılar, bir Tool Center Point (TCP) ölçüm sistemi, bir torç temizleme sistemi, bir kavrayıcı istasyonu veya bir kontak meme değiştirme sistemi alınması mümkündür. Sistem tam otomatik MIG/MAG, CMT (Fronius’un Cold Metal Transfer’i), TIG veya plazma kaynağı için uygundur.

HMI sistem kontrolü sayesinde her şey kontrol altında
Fronius, mümkün olan en üst seviyede kullanım konforu için geliştirilmiş sistem kontrolünü devreye sokmuştur: HMI T21-RS sayesinde robot, TPS/i kaynak güç akımı, konumlandırıcı, raf sistemi veya torç temizlemesi gibi tüm bileşenlerin denetimi ve koordinasyonu sağlanabiliyor. 21 inç dokunmatik ekranla kullanım sezgisel, konforlu ve zamandan tasarruflu bir şekilde yapılabiliyor.
Tüm program süreçlerinin tanımlanması için bir program editörü ve 3 boyutlu gerçek zamanlı görselleştirme fonksiyonu işleri daha da kolay hale getiriyor: Hem tesis modülleri, hem de koruma alanları görselleştiriliyor. Standart fonksiyon kapsamına kullanıcı ve program yönetimi, arıza bildirim göstergeleri, devir ve parça sayacı, dil değişimi, tesis durum göstergeleri ve tüm bileşenlerin güç yönetimi (medya beslemesi) dâhildir.

Pathfinder yazılımı, zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor
Fronius’un Pathfinder yazılımı sayesinde, modüler HTW kaynak hücresi daha da verimli hale geliyor. Şimdiye kadar, bir sonraki aşamadaki programlamaya geçebilmek için öncelikle yürürlükteki kaynak çalışmaları bitirilmesi gerekmekteydi. Pathfinder sayesinde, artık tesis çalışırken bile yeni kaynak proseslerinin programlanması mümkün. Hem de bu offline olarak; yani robot kaynak hücresinden ayrılmış olarak da yapılabilmektedir. Yazılım bu esnada; aks sınırlarını algılamakta, başlangıç noktalarını, sınır konumlarını ve hareket yollarını hesaplamakta ve kendi kendine öğrenme noktaları belirlemektedir. Rahatsız edici kontürler görsel hale getirilebilmekte ve buna uygun olarak torç pozisyonları zamanında düzeltilebilmektedir. Ayrıca, tüm bunlar ilk kaynak denemesi esnasında değil, öncesinde gerçekleşmekte ve böylelikle zaman ve masraf bakımından tasarruf elde edilmektedir.

Komple konsept: Yazılım, donanım ve kapsamlı servis
Fronius’un HTW robotlu kaynak hücresi aşağıdaki bileşenlerden oluşmaktadır:
⦁ Handling ve kaynak robotu
⦁ Handling ve kaynak robotu için robot kumandası
⦁ Entegre robot arayüzlü FroniusTPS/i Robotics kaynak güç akımı
⦁ 3D gerçek zamanlı sunumlu ve kaynak verileri dokümantasyonlu HMI T21-RS sistem kontrolü
⦁ Tüm kaynak prosesleri ve iş parçası yapıları için uygun torç sistemleri
⦁ Torç ve kontak memeler için temizlik, ölçüm ve değiştirme istasyonu
⦁ Opsiyonel: Raf sistemleri ve konumlandırıcı için değiştirme istasyonu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ