Makine Haber

Güleç: “CNC takım tezgahlarında dışa bağımlılığımız ciddi oranda azaldı”

Türkiye’deki yerli makine üreticilerinin partneri olduğu “Fanuc Yerli Makine Üreticisinin Yanında” projesi ile yıl başından beri sanayiciyi desteklediklerini ifade eden Fanuc FA Divizyon Müdürü Çağtay Güleç, dünya endüstrisinde artık Türk firmaların da önemli bir aktör olduğunu belirtti.

  • 27 Eylül 2023
Güleç: “CNC takım tezgahlarında dışa bağımlılığımız ciddi oranda azaldı”

Girdi maliyetlerindeki yükseliş ve enflasyonun yarattığı baskıya rağmen Türkiye ihracatının öncü sektörlerinden makine imalat sanayiinde fiyat artışı yaşansa da üretim ve ihracatta yükseliş trendi istikrarını sürdürüyor.
Türkiye’deki yerli makine üreticilerinin partneri olduğu “Fanuc Yerli Makine Üreticisinin Yanında” projesiyle yılın başından bu yana sanayiciyi desteklediklerini ifade eden Fanuc FA Divizyon Müdürü Çağtay Güleç, “Son yıllar içerisinde yerli makine üreten firma sayısı oldukça artmış, bu alanda adanmışlıkla yoluna devam eden yerli imalatçıları Türkiye olarak kazanmış durumdayız. Her yıl yaklaşık olarak global firmalar tarafından üretilen 7 bin civarında CNC takım tezgahı ülkemize giriş yapıyor. Bu adetlerin bir kısmı her yıl artarak yerli makine imalatçıları tarafından karşılanır duruma gelmiş bulunuyor” dedi.

“Dünya sanayisi artık Türkiye’de üretilen makineleri de tercih ediyor”
Yapılan yatırımların da bir karşılığı olarak Türkiye sanayisinin ihtiyacı olan CNC takım tezgahında dışa bağımlılığın ciddi ölçüde azaldığını belirten Güleç, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün geldiğimiz noktada yerli makinelerin sanayinin her noktasında başarı ile çalıştığına şahitlik ediyoruz. Bununla beraber Türkiye’de üretilen makinelerin her geçen gün artan teknoloji eşiği ve sahip olduğu rekabetçi teknolojileri artı bir değer. Bunun bir sonucu olarak uluslararası pazarda Made in Turkey damgasına sahip makinelerin geçmişte kabulünün zor olduğu gerçeği tamamen değişmiş durumda. Dünya sanayisi artık Türkiye’de üretilen makineleri de tercih ediyor ve en önemlisi kendi ihtiyaçlarına uygun makinelerin siparişini talep ediyor. Fanuc Türkiye olarak dünya genelinde 100’e yakın ülkeye satış gerçekleştiren yerli makine imalatçısı partnerlerimizin başarılarını gururla izliyoruz. Üretilen bu makineler bugün otomotiv, havacılık, tarım, mobilya ve medikal gibi dünya endüstrisinin her alanında kullanılıyor.”

“Makine üretimindeki artış hızı sürecek”
Önümüzdeki yıllarda da Türkiye’deki makine üretiminin artış hızının süreceğine dikkat çeken Güleç, “Fabrika otomasyonunda dünyanın saygın üreticileri arasında yer alan Fanuc olarak robotun çalıştırılmasından yalnızca dakikalar sonra rahatlıkla kullanılmasına imkan tanıyacak teknolojiler geliştiriyoruz. Bunun yanı sıra One Fanuc teknoloji ekosistemi sayesinde robot, makine ve CNC’lerin aynı dili kullanarak birbirleriyle sorunsuz haberleşmesini mümkün kılıyoruz. Kullanıcı dostu gelişmiş teknolojimiz, robot programlama uzmanı olmayan şirketlerin dahi hızlıca otomasyona geçmesini sağlıyor. Robotlu otomasyon çözümleri, karmaşık üretim süreçlerinin zorluğu karşısında rekabet gücünü korumak ve esnekliklerini optimize etmek isteyen firmaların önceliği olmaya devam ediyor. Robotlu üretime geçiş yapan firmalar üretimlerinde elde ettiği kalite, zaman kazanımı, üretimin devamı gibi hayati öneme sahip noktalarda sürdürebilirliği kazanmış oluyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ