Makine Haber

Gök: “Kolaboratif robotlar hayatın kaçınılmaz bir ihtiyacına dönüştü”

Türkiye’de cobot kullanımının daha da verimli hale geleceğini söyleyen Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, kolaboratif robot teknolojisinin sahip olduğu avantajlarla otomasyonun herkes için erişilebilir ve ulaşılabilir olmasına imkan tanıdığını aktardı.

  • 12 Ekim 2022
Gök: “Kolaboratif robotlar hayatın kaçınılmaz bir ihtiyacına dönüştü”

Kolaboratif robot üreticisi Universal Robots, cobotlarının herkes tarafından kolay programlanabilir olması, hızlı kurulumu, esnek konumlandırması ve iş birliğine dayalı yapısı sayesinde küçük ve büyük ölçekli işletmelere yatırımlarında avantajlar sunmaya devam ediyor. Robot teknolojisi ile yeni tanışan çalışanlar tarafından bile üretimin her aşamasında rahatlıkla kullanılabilen işbirlikçi robotlar, kaliteli ürün ve düşük maliyetin yanı sıra hızlı yatırım geri dönüşü hedefleyen KOBİ ve büyük işletmeler için oldukça cazip imkanları beraberinde getiriyor.

“Türkiye’de cobot kullanımı daha da verimli hale gelecek”
Türkiye’de cobot kullanımının daha da verimli hale geleceğini söyleyen Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Türkiye özellikle üretim sürecinin esnek bir yapıda olduğu, gün geçtikçe büyüyen bir pazara sahip. İnsan emeğine dayalı üretimin fazla olduğu, çok sayıda KOBİ’nin yer aldığı ülkemizde, kolaboratif robot kullanımının daha da verimli hale geleceğini düşünüyoruz. Dünya Ekonomik Forumu 2025 yılında mevcut işlerin yarısından fazlasının otomatikleşeceğini ve Endüstri 4.0 dönüşümü ile 58 milyon yeni işin ortaya çıkacağını söylüyor. Türkiye’nin bu inanılmaz hızda ilerleyen değişime üreticilerini ve eğitim sistemini şimdiden hazırlaması gerekiyor. Bu aşamada kolaboratif robotların hayatın kaçınılmaz bir ihtiyacına dönüştüğünü söyleyebilirim. Bu öngörüyle, cobotların, yazılımından kurulumuna kadar tüm süreçlerde yer alabilecek nitelikli çalışanların yetişmesi ve özellikle de KOBİ’lerin Türkiye’nin dijital dönüşüm sürecine aktif bir şekilde katılması gerekiyor” dedi.

“Her türlü üretim tesisine entegre edilebiliyor”
Hızlı kurulumu, kolay programlaması, esnek ve güvenli kullanımıyla cobotların firmanın büyüklüğü ya da ürünün özelliği ne olursa olsun her türlü üretim tesisine entegre edilebildiğini vurgulayan Gök, konuşmasına şöyle devam etti: “Tekrarlayan, emek yoğun ve ergonomik olmayan işleri çalışanlardan devralarak onlara uzmanlık ve becerilerini daha katma değerli işlerde kullanmaları için imkân yaratan cobotların önemi sadece bununla sınırlı değil. Pandemiyle birlikte yaşadığımız sert değişimde, üretimde kolaboratif robotların kullanımı daha da önem kazandı. Küresel salgın döneminde, özellikle sağlık ve gıda gibi temel ihtiyaçların üretiminde cobotların sağladığı esnek ve kesintisiz üretimin avantajlarını yaşadık. İş gücü sıkıntısının yaşandığı en kritik zamanlarda dahi hayatın normal akışında devam etmesi cobot’larla sağlandı. Yine, hastane ve klinik gibi riskli alanların dezenfeksiyonunda görev aldılar. Tıbbi örnek alımı uygulamalarına da entegre olan cobotlar, tıbbı ve koruyucu ekipman ürettiler. Yani kolaboratif robot teknolojisi sahip olduğu avantajlarla otomasyonun herkes için erişilebilir ve ulaşılabilir olmasına imkan tanıyor. Esneklik, mobilite, kolay kullanım ve insanla beraber çalışabilmesi özellikleriyle cobot, günümüz üretiminin temel ihtiyaçlarını karşılıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ