Makine Haber

Gök: “Cobot’lar gelecekte bir raf ürünü olacak”

Teknoloji ve bağlantı alt yapıları geliştikçe cobot’ların daha fazla alanda konforlu bir hayat sunacağını ifade eden Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobot’ların gelecekte bir raf ürünü olacağını öne sürdü.

  • 27 Kasım 2020
Gök: “Cobot’lar gelecekte bir raf ürünü olacak”

Universal Robots, Fütürist, Ekonomist, Dijital+Yazılım Ajans Başkanı Ufuk Tarhan ile düzenlediği ücretsiz canlı webinarda, cobot’ların ve üretimin geleceğini masaya yatırdı.
Pandemiyle birlikte cobot kullanımının başta sağlık olmak üzere hayatın birçok alanına yayıldığını aktaran Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobot’ların yeni bir yaşam trendi geliştirdiğini ifade etti. Gök, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Pandemi döneminde cobot’lar; siperlik üretiminden PCR testlerine, riskli alanların dezenfeksiyonundan tıbbi atıkların toplanmasına kadar birçok süreçte yer aldı. Bu kullanım alanları da; cobot’ların sadece üretimle sınırlı kalmayacağının, cobot’ların hayatımızın her alanına kolayca entegre edilebileceğinin en net göstergesi oldu. Cobot’lar insanlara konforlu, sağlıklı ve güvenli bir hayatın kapılarını açarken; pek çok alanda da aktif olarak rol alıyor. Saç ekiminden pizza yapımına kadar çeşitli sektörlerde günlük hayatımızda karşımıza çıkarken, bir ürün olmasının yanı sıra bir konsept olarak fark yaratıyor.”

“İnsanların hayatında her geçen gün daha fazla yer alacak”
Cobot’ların insanların hayatında her geçen gün daha fazla yer alacağını anlatan Gök, “Öyle ki; cobot’lar gelecekte bir raf ürünü olacak. Marketlerden kolayca satın alıp; günlük hayatımızdaki rutin işleri hızlandırmak ya da bu işlerden kurtulmak için kullanabileceğiz. Teknoloji ve bağlantı alt yapıları geliştikçe, cobot’lar daha fazla alanda konforlu bir hayat sunacak. Kendimizi hem üretim, hem de sosyal hayatta yaşanacak bu değişime hazırlamalıyız. Sadece günlük yaşam konforu için değil, ülke ekonomisi ve rekabeti için de son derece önemli olan cobot’lar; üretimde verimlilik, sürdürebilirlik, kâr artışı, maliyet tasarrufu ve kaynakların doğru kullanımında, esnek üretimde, yetenek açığını kapatmakta, riskli tehlikeli işleri insanlardan alarak ya da daha ergonomik çalışma koşulları gibi birçok önemli avantaj sağlıyor. Bu avantajların yanı sıra, dünya genelinde hızlanan otomasyon trenini kaçırmamak için kritik bir noktada yer alıyor” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de birçok sektörde cobot’lar üretimde yer alıyor”
Çalışanlarda cobot’ların işlerini ellerinden alacağı korkusu olduğunu vurgulayan Kandan Özgür Gök, şunları anlattı: “Cobot’lardan korkmak yerine; onlarla nasıl daha verimli çalışabiliriz? Nasıl üretebiliriz? konuları üzerine odaklanmalıyız. Bugün Türkiye’de birçok sektörde cobot’lar üretimde yer alıyor. Sektör ve alan fark etmeksizin; perakende, sağlık ve hizmet alanlarında katma değer yaratıyor. Hızlı kurulum, kolay programlama, esnek ve güvenli kullanım özellikleriyle üreticilerin rekabet güçlerini artırıyor. E-ticaret ve gıda gibi birçok sektörün temelinde cobot’lar daha fazla yer almaya başladı. Gelecekte de, birçok sektörün temelinde yine cobot’lar olacak. Kullanımı arttıkça, bakım ve programlama alanlarında çok fazla istihdama ihtiyaç olacak. Çalışanları zor, riskli ve monoton işlerden kurtaran cobot’lar, çalışanların daha kalifiye alanlarda çalışmalarının da önünü açıyor. Çalışanların kendilerini bu alanlarda şimdiden geliştirmesi gerekiyor” dedi.

Tarhan: “Cobot’lar üreticilerin ve dünyamızın birçok sorununu çözüyor”


Fütürist, Ekonomist, Dijital+Yazılım Ajans Başkanı Ufuk Tarhan ise, şöyle konuştu: “Dünyamız, enerji kaynağı, iklim sorunları, açlık ve üretim yetersizliği gibi sorunlarla boğuşurken; üreticiler daha az kaynakla daha çok üretim yapmak için yeni yollar arayışı içine giriyorlar. Cobot’lar; hammadde ve enerjinin doğru kullanımı, daha az atık gibi avantajlarıyla üreticilerin ve dünyamızın birçok sorununu çözüyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ