Makine Haber

Gök: “Cobotlar, çalışanları riskli ve tehlikeli işlerden koruyor”

Üretimde monoton, sıkıcı ve riskli işlerde yer alarak insan hatasını sıfıra indiren cobotların, iş ve iş yeri güvenliğini artırdığını vurgulayan Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobotların çalışanların daha ergonomik ve kalifiye işlerde çalışmalarına imkân tanıdığını da aktardı.

Gök: “Cobotlar, çalışanları riskli ve tehlikeli işlerden koruyor”

Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, 28 Nisan Dünya İş Güvenliği ve Sağlığı Günü’ne dikkat çekerek, cobotların sektörlere, çalışan sağlığı ve iş yeri güvenliğine katkılarını aktardı. Gök, çalışanların güvenliğini ve ergonomik açıdan zorlayan işleri cobotlara devrederek, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sıralamanın düşürülebileceğini söyledi.

“İşveren, çalışan sağlığını korumak için bütün tedbirleri almak zorunda”
İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne göre, çalışan sağlığını korumak için işverenin bütün tedbirleri alma zorunluluğu olduğunun altını çizen Gök, şunları söyledi: “Cobotlar, çalışanları riskli ve tehlikeli işlerden koruduğu gibi, risk analizlerine bağlı olarak insanlarla yan yana herhangi bir güvenlik bariyerine ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Gelişmiş özellikleri ve ileri teknolojileri ile cobotlar; tüm sektör ve üretim süreçlerinde tekrar eden, manuel yapılan, zorlu ya da riskli işlerde kalite ve verimliliği artırıyor. Cobotlarımızın tümünün 15 ilâ 17 seviyede, sabit ya da ayarlanabilir güvenlik fonksiyonu bulunuyor. Ayrıca cobot programlanırken, cobota hareket limitleri de belirlenebiliyor. İnsanla temas etmesi durumunda patentli teknolojisiyle kuvveti sınırlayan cobotlar, bir insanın çalışma alanına girdiğinde yavaşlatılmış modda çalışacak ve kişi ayrıldığında tam hızda devam edecek şekilde programlanabiliyor. Cobotlar, çalışanların daha ergonomik ve kalifiye işlerde çalışmalarına imkân tanıyor.”

“İş sağlığı ve güvenliği sadece kaza ya da yaralanma olarak algılanmamalı”
İş sağlığı ve güvenliğinin sadece kaza ya da yaralanma olarak algılanmaması gerektiğini de ifade eden Gök, “Cobotlar, ergonomik çalışma alanlarının yaratılmasına yardımcı olurken, meslek hastalıklarının azaltılmasını da sağlıyor. Yüzlerce kilo ağırlığın kaldırılması gereken sektörlerde görevi devralan cobotlar, çalışanlarda gelişebilecek kas-iskelet hastalıklarını engelliyor. Yine aynı şekilde insanlar için zararlı olabilecek çapak alma, zımparalama, kaynak, plazma kesim gibi alanlarda çalışarak, meslek hastalıkları riskini azaltıyor. Artan mesai saatleri, yoğunluk ve yorgunluk, iş kazalarının en büyük sebepleri arasında yer alıyor. Yoğun mesai saatleri karşısında insanlar konsantrasyon kaybı yaşayabiliyorlar. Dalgınlık ya da yorgunlukla, kendilerine ya da üretime zarar verebiliyorlar. Cobotlar, bu gibi insana özgü sorunları ortadan kaldırıyor. Günün her saati her yoğunlukta aynı yüksek hassasiyet ve dikkatle çalışıyor. Cobotlar ayrıca, insanlar açısından zor süreçleri üstlenerek, çalışan memnuniyeti ve buna bağlı olarak iş verimliliğini de artıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ