Makine Haber

Frei: “Sanayi kuruluşlarının sürdürülebilirlik alanında daha fazla adım atmaya ihtiyacı var”

Enerji yönetiminde dünyanın önde gelen şirketlerinden Schneider Electric’in Endüstriyel Otomasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Barbara Frei, iklim kriziyle mücadele söz konusu olduğunda sanayi kuruluşlarının sürdürülebilirlik alanında her zamankinden daha fazla adım atmaya ihtiyacı olduğunu ifade etti.

  • 20 Aralık 2021
Frei: “Sanayi kuruluşlarının sürdürülebilirlik alanında daha fazla adım atmaya ihtiyacı var”

İstanbul’da Türk iş dünyası ve sanayi kuruluşları temsilcileri ile sürdürülebilirlik yatırımları çerçevesinde temaslarda bulunan Schneider Electric’in Endüstriyel Otomasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Barbara Frei, iklim kriziyle mücadele söz konusu olduğunda sanayi kuruluşlarının sürdürülebilirlik alanında her zamankinden daha fazla adım atmaya ihtiyacı olduğunu vurguladı. Frei, “Bunun temelinde, kullanılan elektriğin yüzde 50’sinin halen çimento, demir-çelik ve madencilik gibi enerji yoğun ağır sanayilerde kullanılması yatıyor. Ağır sanayi dünya üzerinden yok olmayacağına göre, sanayi kuruluşlarının yenilenebilir enerji kullanımı ve diğer önlemler yoluyla dekarbonizasyon adına atacakları adımlar, dünyamızın geleceği için daha kritik ve hayati bir önem taşıyor” dedi.

“Türkiye ekonomisinin yüzde 90’ı KOBİ’lerden oluşuyor”
Türkiye ekonomisinin yüzde 90’ının KOBİ’lerden oluştuğunu hatırlatan Frei, KOBİ’lerin dijitalleşmesinin ve karbon nötr hedefleri için adım atmalarının sürdürülebilirlik adına kritik bir önem taşıdığını kaydetti. Büyük sanayi kuruluşlarının uyguladığı sürdürülebilirlik modellerinin benzerlerini söz konusu alanda uzman iş ortakları kanalıyla KOBİ’lere ulaştırdıklarını vurgulayan Frei, şöyle konuştu: “Yazılımlarımız ve siber güvenlik çözümlerimiz bugün itibarıyla KOBİ’lerin de dijitalleşme ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte. Bunların verimli bir şekilde kullanılarak iklim kriziyle mücadelede KOBİ’lerin de aktif rol oynamasına hizmet etmesi, ancak bu alanda gerekli eğitimlerin sağlanmasıyla mümkün olabiliyor. Schneider Electric olarak, bu konuda da iş ortaklarımız kanalıyla yoğun çaba ve kaynak harcıyoruz.”
KOBİ’lerin sürdürülebilirlik çözümlerine günümüzde artık bulut üzerinden sağlanan kiralama ya da lisanslama yöntemiyle de ulaşabildiklerini belirten Frei, “Bugün itibarıyla bu tip lisanslama çözümleri tüm pazarın yüzde 18’ine ulaşmış durumda. Bunun yakın gelecekte daha da artmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“Sanayide karbon salınımının azaltılması 30 yıldan beri gündemimizde”
Endüstriyel sürdürülebilirlik temasının her zaman bir iş kolu olduğunu hatırlatan Barbara Frei, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ben 30 yılı aşkın süredir bu işin içindeyim ve sanayide karbon salınımının azaltılması 30 yıldan bu yana gündemimizde. Ancak, iklim kriziyle birlikte şartlar tam anlamıyla daha henüz oluştu ve bu alandaki yatırımlar, dolayısıyla bizim işimiz büyük hız kazandı. Yine de bu noktada rehavete kapılmamamız gerekiyor. Zira, gelecek kuşaklara sürdürülebilir bir dünya bırakmak istiyorsak, bu adımları atmak için bir 30 yıl daha bekleyemeyiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ