Makine Haber

Eroğlu, PAGEV Başkanlığı’na yeniden seçildi

Küçükçekmece PAGEV Plastik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Genel Kurulu’nda, Yavuz Eroğlu oy birliği ile yeniden Başkanlığa seçildi.

  • 02 Şubat 2023
Eroğlu, PAGEV Başkanlığı’na yeniden seçildi

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Genel Kurulu’nda Başkanlığa oy birliği ile yeniden Yavuz Eroğlu seçildi. Küçükçekmece PAGEV Plastik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen Genel Kurul’da oyların tamamını alan Eroğlu, geniş katılımla gerçekleştirilen seçimde güven tazeledi.

Eroğlu: “Değer üreten çalışmalara imza atmayı sürdüreceğiz”
Türkiye’nin dört bir yanından Genel Kurul’a katılan tüm sektör mensuplarına gösterdikleri yoğun teveccüh için teşekkür eden Eroğlu, bugüne kadar ortaya koydukları faaliyetlerde olduğu gibi bundan sonraki süreçte de mücadeleci, etkin ve değer üreten çalışmalara imza atmayı sürdüreceklerini söyledi. Sektörel sorunlara çözüm odaklı yaklaşımlar ürettiği için marka değeri yükselen PAGEV’in, ülkemizdeki önemli sivil toplum kuruluşlarından biri haline dönüştüğüne vurgu yapan Eroğlu, “İnşası devam eden PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi, yeni dönemde hayata geçirmeyi hedeflediğimiz en önemli projelerimizden biri olacak. Türk plastik sektörünü, dünyadaki önemli üretim üslerinden biri haline dönüştürmeyi amaçlayan bu merkezimiz, üç etap ve 11 binadan oluşacak. Teknoloji üssü olacak Mükemmeliyet Merkezimiz tamamlandığında sektörümüzdeki katma değerin artmasına katkı sağlayacak. Ar-Ge faaliyetlerinin yanı sıra test, laboratuvar, belgelendirme, sertifikasyon, prototip üretim ve danışmanlık hizmetleri sunacak merkezimiz ile sektörümüz adına ilk olacak önemli bir ekosistem sistemi kurmayı hedefliyoruz” dedi.

“PAGEV pek çok ilke imza attı”
Sanayicinin yaşadığı sorunlara dair sadece problem tespiti yapan klasik sivil toplum örgütünün ötesine geçip kalıcı çözüm bulmak yani “değer” üretmek anlayışıyla hareket ettiklerini belirten Eroğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “PAGEV pek çok ilke imza attı. Nitekim sanayicimizin yetişmiş teknisyen sorununun çözümüne katkı sunmak amacıyla PAGEV olarak, meslek liselerini inşa ettik. Bugün okullarımızda 2000 öğrenicimiz iş tabanlı eğitim görüyor. Çevresel kirliliği azaltırken, geri dönüşümü arttırmak ve bilinçli toplum oluşturmak için PAGÇEV’i kurduk. Yıllık, 13 milyon nüfusun ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesini organize ettik. 50.000 öğrencimize geri donuşum eğitimi verdik. Plastikle ilgili olumsuz algıları yıkmak için tüm ulusal televizyonlar da 25 milyon kişiye ulaşan “Plastiğin Doğada Yeri Yok, Hayatımızda Yeri Çok , İşi Çok Dönüştürelim” kampanyasını hayata geçirdik. Sanayicinin büyümek için ihtiyaç duyduğu alanları sağlamak için 1990 yılında temellerini attığımız ve bugün yüzde 99 doluluk oranıyla çalışan, 203 firmamızla faaliyet gösteren Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nin (GEPOSB) yanında geçen yıl OSB ilan edilen PAKOP Plastik İhtisas OSB ile sanayicimizin yer sorununa çözüm üretmeye devam ettik. Sektörümüzün teknolojiyle buluştuğu PlastEurasia Fuarı’nı, Tüyap iş birliğiyle 31 yıldır düzenliyoruz. Dünya markası haline getirdiğimiz PlastEurasıa Fuarı, dünyada kendi alanında her yıl düzenlenen en büyük ikinci plastik fuarı haline geldi. Türk Plastik Sektörünü, dünyada temsil etme misyonumuz kapsamında EUPC’nin yönetim kurulundaki tek AB dışı ülke vatandaşı olarak görev aldık. Global Atık önleme, geri dönüşüm kuruluşları olan OCS, WFO, MORE gibi yeşil dönüşüm için önemli kuruluşları Türkiye’ye taşıdık. Bunların Türkiye başkanlığını üstlendik. Öte yandan Başkanlığını yaptığımız TOBB Plastik, Kauçuk, Kompozit Sanayi Meclisimiz vasıtasıyla sektörümüzdeki; dernek, federasyon, sanayi, ticaret odaları ve büyük ölçekli firmalarımızı bir çatı altında toplayarak koordinasyonunu sağladık. Çalışmaya, gayret etmeye, verimli işler ortaya çıkarmaya, sektörel birliğimizi sağlamaya ve en önemlisi değer üretmeye devam edeceğiz.”

“Sektör paydaşları olarak birlikte hareket etmeliyiz”
Sektör paydaşlarını birlikte hareket etmeye çağıran Yavuz Eroğlu, “Enerjilerini birleştiren sektör mensupları sinerji oluşturur. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sektörümüzün gelişimi için sorunlara çözüm odaklı yaklaşımlarımızla değer üretmeye devam edeceğiz. Tüm paydaşlarımızla omuz omuza çalışacağız. Avrupa’da Almanya’nın hemen ardından ikinci en büyük kapasiteye sahip Türk plastik endüstrisi olarak öncelikli diğer başlığımız ise, Yeşil Ekonomi kapsamında geri dönüşüm ekonomisi ile ülkemizi kalkındırmak için yaptığımız çalışmaların hızını artırmak olacak. Toplum genelinde plastiklerin yaşamımıza katkısı noktasında farkındalık oluşturmayı sürdüreceğiz. Plastikler, defalarca dönüştürülerek yeniden kullanılabilecek altın kadar kıymetli malzemedir. Bunun daha iyi anlaşılması için mücadelemizi sürdüreceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ