Makine Haber

En çok patentli girişime ev sahipliği yapan teknopark belli oldu

2020’de medikal teknoloji ve sağlık alanında 16 farklı patente erişen Teknopark İstanbul girişimleri, sağlık alanında yerli teknoloji geliştirme konusunda talebin arttığını ortaya koyuyor. Teknopark İstanbul girişimlerinin sağlık alanındaki patentlerini; siber güvenlik, yapay zeka, elektronik ve otomasyon gibi alanlar takip ediyor.

En çok patentli girişime ev sahipliği yapan teknopark belli oldu

Teknopark İstanbul, Patent Effect tarafından yayınlanan ‘2020 Yılı Patent Performansları Listesi’nde 52 girişimci firma ile Türkiye genelinde en çok patentli girişime ev sahipliği yapan Teknopark oldu. Türkiye’deki özel kurum ve kuruluşların yanı sıra teknoparkların da performansını ortaya koyan listede ilk sıraya yerleşen Teknopark İstanbul’da, özellikle sağlık alanında alınan patentlerdeki artış dikkat çekiyor. 2020 yılında medikal teknoloji ve sağlık alanında 16 farklı patente erişen Teknopark İstanbul girişimleri, sağlık alanında yerli teknoloji geliştirme konusuna talebin arttığını ortaya koyuyor. Teknopark İstanbul girişimlerinin sağlık alanındaki patentlerini; siber güvenlik, yapay zeka, elektronik ve otomasyon gibi alanlar takip ederken, girişimlerin kuantum teknolojisi gibi önemli alanlarda da patent aldığı görülüyor. Teknopark İstanbul’un özellikle derin teknoloji girişimlerine ev sahipliği yaptığı düşünüldüğünde, her bir patentin Türkiye’nin teknolojide bağımsızlık hedefi noktasında kritik bir katkı sunacağı değerlendiriliyor.

Topçu: “Patent indekslerinde ilk sıraya yerleşmemiz gurur verici”


Teknopark İstanbul’un 2020 yılında patent rekoru kırmasında özverili çalışma ve girişimcileri her alanda destekleme misyonunun kritik bir önem taşıdığını dile getiren Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, “Bilimsel araştırma yapan firma ve girişimcilere; ürün geliştirme konusunda imkânların sağlanması, geliştirilen ürünlerin ticarileşmesi, firma stratejilerinin belirlenmesi, projelerin planlanması, sürekliliğin sağlanması, geliştirilen ürünlerin sanayiye aktarılması, iş birlikleri ve anlaşmalarda aktif rol alması, fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda eğitimler düzenleyerek farkındalığı artırmak ve başvuru desteği sağlamak gibi ihtiyaç duyulan konularda çalışmalarımızla destek oluyoruz. Sunduğumuz destekler ve ortaya koyduğumuz çalışmalarla patent indekslerinde ilk sıraya yerleşmemiz oldukça gurur verici. Firma ve girişimcilerimizi her zaman desteklemeyi görev edinmiş durumdayız” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ