Dünyanın ilk orta gerilim, hız kontrollü motor konsepti, endüstrinin düşük karbonlu bir dünyaya katkısını kolaylaştırıyor

OG Titanyum konsepti, bağlantı ve kontrol özelliklerini kolay belirlenebilir ve kurulabilir bir pakette bir araya getiriyor. Hepsi bir arada konsept, günümüzde dünya elektriğinin yüzde 10’unu oluşturan OG motor tahrikli proseslere enerji verimliliğinin faydalarını getiriyor.

  • 01 Temmuz 2024
Dünyanın ilk orta gerilim, hız kontrollü motor konsepti, endüstrinin düşük karbonlu bir dünyaya katkısını kolaylaştırıyor

ABB

Dünyanın ilk orta gerilim (OG), hız kontrollü, 1-5 megavat (MW) aralığındaki endüstriyel motoru olan ABB’nin OG Titanyum konsepti, bağlantı ve kontrol özelliklerini kolay belirlenebilir ve kurulabilir bir pakette bir araya getiriyor. Hepsi bir arada konsept, günümüzde dünya elektriğinin yüzde 10’unu oluşturan OG motor tahrikli proseslere enerji verimliliğinin faydalarını getiriyor.

Vepsäläinen: “Enerji maliyetleri ve CO2 emisyonlarındaki potansiyel tasarruf çok büyük”
ABB Büyük Motorlar ve Jeneratörler Başkanı Heikki Vepsäläinen, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hız kontrollü motorların enerji verimliliği önlemleri, alçak gerilim uygulamaları için küçük boyutlu motorlarda önemli bir ilgi görmüştür. Ancak büyük motorlar, ilk maliyet ve karmaşıklık nedeniyle halihazırda geride kaldı ve şu anda yalnızca yüzde 10-15’i bir sürücüye bağlı. Bu durum, tek bir pakette artırılmış kontrol, izleme ve bağlantı özelliklerine sahip uygun bir motorun kurulumunu uygun maliyetli ve kolay hale getiren yeni OG Titanyum konseptimizle değişecek. Mevcut doğrudan hatlı motorlar için doğru geliştirme çözümüdür. Enerji maliyetleri ve CO2 emisyonlarındaki potansiyel tasarruf ise çok büyüktür. Eğer tüm kurulu gücü yenilersek, bu 1000’den fazla kömürle çalışan elektrik santralini devre dışı bırakmak gibi bir şey olacaktır.”

OPEX tasarrufu da sağlayacak
ABB, büyük bir motorun sürücüyle kurulumunda belirtilen başlıca engelleri ele almak için OG Titanyum konseptini geliştirdi. Bunlar sadece ayrı bir sürücünün ilk maliyetini değil, aynı zamanda sermaye maliyetini katlayan ve özellikle alanın önemli olduğu mevcut sahalarda kurulumun karmaşıklığını artıran ilgili elektrik evi, transformatörler, şalt ve kablolamayı da içeriyor. Bu tasarrufların yanı sıra sağlayacağı enerji verimliliği sayesinde OPEX tasarrufu da sağlayacak.
Yeni nesil konsept, enerji verimliliği, kontrol edilebilirlik ve bağlanabilirliği tek bir pakette birleştiren bir çözüm oluşturmak için ABB’nin 140 yıllık motor tasarımı ve 50 yıllık sürücü teknolojisi deneyimi üzerine inşa edildi. Ayrıca, mevcut sistemlere sorunsuz bir şekilde entegre olabilmesi için analitik ve bağlanabilirlik özelliklerinin yanı sıra süreç izleme ve optimizasyon için yazılım kütüphaneleri ve arayüzler sağlayan dahili bir zekaya sahip.
OG Titanyum motorlar, tipik uygulamalar olarak pompalar, kompresörler ve fanlarla kullanılmak üzere tasarlandı. Bu sayede enerji tüketimini yüzde 40’a kadar azaltabilir, üretkenliği artırabilir ve arıza süresini en aza indirebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ