Makine Haber

Dünyanın en büyük kolaboratif robot merkezi için start verildi

Danimarka robot endüstrisinin önde gelen iki şirketi Universal Robots ve Mobile Industrial Robots, dünyanın en büyük kolaboratif robot merkezini kurmaya hazırlanıyor. ABD’li Teradyne şirketinin finansal desteğiyle hayata geçirilecek merkez, iki şirketin ortak kullanımına açık olarak, yeni ürün geliştirme ve üretme imkânı sunacak.

  • 18 Şubat 2020
Dünyanın en büyük kolaboratif robot merkezi için start verildi

Danimarka robot endüstrisinin önde gelen iki şirketi Universal Robots (UR) ve Mobile Industrial Robots (MiR), ABD’li Teradyne şirketinin finansal desteğiyle dünyanın en büyük cobot üretme ve geliştirme merkezini kurmak üzere adım attı. 50 bin metrekarelik bir şantiye alanını satın alan şirketler, 32 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek cobot merkezini ortak kullanarak, yeni ürün geliştirmeye ve üretmeye odaklanacaklar. UR’nin mevcut merkezine çok yakın bir konumda olan merkezin inşası için 36 milyon dolar yatırım gerçekleştirilecek. Danimarka Sanayi, Ticaret ve Mali İşler Bakanı Simon Kollerup, merkezin Danimarka robot endüstrisinin önde gelen iki şirketinin yeni evi haline geleceğini açıkladı.

Hollen: “Cobot pazarında muazzam bir potansiyel var”
Cobot pazarında muazzam bir potansiyel olduğunu dile getiren Universal Robots’un Başkanı Jürgen von Hollen, “ABI Research’e göre, cobot pazarı 2030 yılında 12 milyar dolara ulaşacak. Danimarka markaları olarak ürettiğimiz kolaboratif robotlara olan talep de bunun önemli bir göstergesi. Özellikle Odense, bu alanda eşsiz bir yetenek ekosistemine sahip. Dolayısıyla, son 10 yılda inşa ettiğimiz kolaboratif robot geliştirme sürecimize uzun vadeli bir yatırımla devam etme fırsatı bulduğumuz için mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

(Soldan sağa): Mobile Industrial Robots CEO’su Thomas Visti ve Universal Robots’un Başkanı Jürgen von Hollen.

Visti: “Odense, en uygun ve en mantıklı yer”
Danimarka’nın küresel cobot pazarındaki liderliğine dikkat çeken Mobile Industrial Robots CEO’su Thomas Visti ise, şunları söyledi: “Odense, dünyanın en büyük cobot merkezi gibi iddialı bir yatırımı gerçekleştirmek için en uygun ve en mantıklı yer. Şehrin sağladığı üst düzey olanaklar ve profesyonel ortam, dünyanın her yerinden yetenekleri buraya çekmemizi destekleyecek.”

Jagiela: “Yeteneklerimizi genişletmekten heyecan duyuyoruz”
UR ve MiR’ın her ölçekteki şirket için robot kullanımını mümkün kılarak dünyaya öncülük ettiğini söyleyen Teradyne Başkanı ve CEO’su Mark Jagiela da, “Danimarka’da çok özel bir şey bulduk. Danimarkalıların yenilikçi endüstriyel tasarım yönü pratik bir iş anlayışı ile birleştiğinde, hızla gelişmekte olan bu endüstri için mükemmel bir kombinasyon ortaya çıktı. Dünyanın başka hiçbir yerinde, robotların kullanıcılarla iş birliği içinde çalışmasını sağlamak için böyle bir ortam yaratılmıyor. Dolayısıyla, biz de Odense’de yeteneklerimizi genişletmekten heyecan duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ