Makine Haber

Demir ve demir dışı metaller sektörü, ocak-haziran döneminde 5,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Ocak-haziran döneminde 5,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren demir ve demir dışı metaller sektörü, haziran ayında ise 1,1 milyar dolarlık ihracat ile yüzde 66,7 oranında artış sağlayarak, Türkiye’nin genel ihracatından yüzde 5,7 pay aldı.

Demir ve demir dışı metaller sektörü, ocak-haziran döneminde 5,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Demir ve demir dışı metaller sektörü, Türkiye’nin toplam ihracatına verdiği katkıyı artırarak sürdürüyor. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), sektörün ocak-haziran dönemi ihracat rakamlarını açıkladı. 2021 ocak-haziran kümülatif verilerine göre,
Türkiye’nin ihracatı 104,9 milyar dolar olarak hesaplanırken; sektör aynı dönemde 5,7 milyar dolarlık ihracat ve yüzde 51,1 artış ile genel ihracattan yüzde 5,4 pay alarak, sanayi sektörleri arasında en çok ihracat gerçekleştiren 6. sektör oldu.
Sektörün en çok ihracat yaptığı bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat ise, AB’deki ekonomik canlanmaya paralel olarak 2021 haziran ayı itibarı ile bir önceki seneye göre yüzde 98,4 artarak 592 milyon dolara ulaştı. Sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında 147 milyon dolar ile Almanya ilk sırada yer alırken; 79 milyon dolar ile İtalya ikinci sırada, yüzde 73,2’lik artış ve 61,6 milyon dolar ile de ABD üçüncü sırada yer aldı.

Öztiryaki: “Rakiplerimize göre bir değil birkaç adım öndeyiz”


İhracat rakamlarını değerlendiren İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, “Geçen yıl küresel salgın nedeniyle yeniden şekillenen dünya ticareti beraberinde birçok yeniliğin habercisi olmuştu. Bizler, söz konusu dönemde dünyanın B planı olacağımızı ifade etmiştik. Rakamlar, söylemimizi ispatlar nitelikte. Türkiye; üretim kabiliyeti, ürün çeşitliliği, hız ve lojistik kolaylık açısından rakiplerine göre bir değil birkaç adım ötede. Birlik olarak mevcut ihracat pazarlarımızdaki konumumuzu güçlendirirken, yeni pazarlarda var olmanın gayreti içerisindeyiz. Afrika’da henüz yeterli düzeyde ihracat yapmadığımız ülkeler var, potansiyeli geç olmadan değerlendirmeliyiz. Buna yönelik faaliyetlerimizde mutlaka Afrika’ya yer veriyoruz” dedi.

“Haziran oldukça yoğun geçen bir ay oldu”
Haziranın kendileri için oldukça yoğun geçen bir ay olduğunu aktaran Öztiryaki, şöyle konuştu: “Yapı malzemeleri sektörümüz için Kenya ve Uganda, bakır sektörümüz için Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Estonya, 3. Mutfak Eşyaları Urge Projesi kapsamında ise, Almanya, Hollanda Belçika’ya olmak üzere toplam 12 ülkelik bir sanal çıkarma düzenledik. Böylelikle, pandemi sürecinin başlamasından bu yana 31 ülkede 11 Sanal Ticaret Heyeti gerçekleştirerek, üyelerimiz için bin 850’den fazla ikili iş görüşmesine vesile olduk.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ