Makine Haber

Değerli metal alaşımlardan dev boyutlarda baskı yapabilen 3D metal yazıcı

Alloy Additive, Türkiye’de ilk kez değerli metal alaşımlardan 1x1x1.5 metre ebatlarında 3 boyutlu baskı yapabilen metal yazıcı üretti. Boyutları ile uluslararası rekabet üstünlüğü sağlayan söz konusu ürün, Türk mühendisler tarafından yerli teknolojiler kullanılarak geliştirildi.

  • 12 Ağustos 2021
Değerli metal alaşımlardan dev boyutlarda baskı yapabilen 3D metal yazıcı

Alloy Additive

Teknopark İstanbul’da Ar-Ge çalışmalarını yürüten Alloy Additive, Türkiye’de ilk kez değerli metal alaşımlardan 1x1x1.5 metre ebatlarında 3 boyutlu baskı yapabilen metal yazıcı üretti. Boyutları ile uluslararası rekabet üstünlüğü sağlayan yazıcı, Türk mühendisler tarafından yerli teknolojiler kullanılarak geliştirildi. Dev ebatlardaki tek parça metali işleyebilen yazıcının patent hazırlıkları ise sürüyor. 3D metal yazıcı; titanyum, nikel ve çelik gibi birçok alaşımı işleyebiliyor, sorunsuz tasarım yapma imkânı sunuyor, birçok parçanın tasarımını kendi teknolojisi ile yenileyebiliyor, yeni tasarımlar için daha hafif parça üretme imkânı veriyor, çok parçalı, montaj isteyen ürünleri tek parça halinde üretebiliyor, malzeme kaybını en aza indirip, büyük maliyet avantajı sağlıyor, geometrik tasarımlı zorlu üretimleri yapabiliyor ve hızlı, kârlı, kaliteli üretim ile rekabet üstünlüğü sağlıyor.

Çetinkaya: “Tohum sermaye desteği ile Alloy Additive’i kurduk”


Alloy Additive’nin kurucusu Metalürji ve Malzeme Mühendisi Mehmet Çetinkaya, 3 boyutlu yazıcılarla üretilen metallerin boyutları sınırlı olduğu için istenilen ebatlarda metal parça bulunamadığını ve küçük parçalarda ise, yüksek maliyet ve uzun teslimat süreleri ile karşılaştıkları için iş fikrinin bu probleme çözüm arama yolunda ortaya çıktığını ifade etti. Çetinkaya, “3D metal baskı makinesi üretim fikrini geliştirmeye odaklandığımızda; büyük boyutlarda hızlı metal baskı imkânı sağlayan metal kaynağı, robotik kol ve yazılım birleşimi ile ilk prototipi oluşturduk. KWORKS Campus Deep Technology Programı’ndan, iş modelini belirleme aşamasında destek aldık. 2020 yılında TÜBİTAK 1512 kapsamında ‘Büyük boyutlu havacılık alaşımlarının eklemeli imalatı’ için tohum sermaye desteği ile Alloy Additive’i kurduk. Bir yıl sonra Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’ne taşındık. Şu anda; titanyum, inconel, alüminyum ve paslanmaz çelik gibi yüksek sıcaklıklarda kullanılabilen, hafiflik avantajı taşıyan alaşımlarla nihâi ürünler geliştiriyoruz. Çeşitli sektörlerden müşterilerimizin talebine istinaden teknik detaylara uygun üretim yapıyoruz. Çoklu üretim süreçleri yerine tek seferde anlık ergitme ve katılaştırma ile metal katmanları üst üste yığmak suretiyle orta-kompleks geometrilerde nihâi parçalar üretiyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ