Makine Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknopark İstanbul’un 2. etap binalarının açılışını yaptı

Türk savunma sanayisinin yüksek teknoloji merkezi Teknopark İstanbul’u ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan 2. etap binalarının açılışını yaptı. Yeditepe Üniversitesi Ar-Ge Merkezi ile BASF Yenilik Merkezi’nin açılışını da yapan Cumhurbaşkanı, girişimci gruplarıyla da bir araya geldi.

  • 17 Şubat 2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknopark İstanbul’un 2. etap binalarının açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk savunma sanayisinin yüksek teknoloji merkezi Teknopark İstanbul’u ziyaret ederek, yapımı tamamlanan 2. etap binalarının açılışını yaptı. Ziyaret kapsamında Yeditepe Üniversitesi Ar-Ge Merkezi ile BASF Yenilik Merkezi’nin açılışını da yapan Cumhurbaşkanı, teknopark içerisinde derin teknoloji tabanlı iş fikirleri üzerinde Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştiren girişimci gruplarıyla da bir araya geldi.

Yerebakan: “2020 sonuna kadar 4 bin ek istihdam sağlayacağız”
Cumhurbaşkanı’nın ‘Türkiye’nin yüz akı’ olarak nitelediği Teknopark İstanbul’u ziyaretinden dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Profesör Dr. Metin Yerebakan, “Bugün teknoparkımızda tarihi bir ana şahitlik ettik. Teknoparkımızın faaliyete geçmesinde ve pek çok başarıya imza atmamızda desteklerini hiç esirgemeyen Cumhurbaşkanımızı teknoparkımızda ağırlayarak, başarılarımızı anlatma fırsatı bulduk. Bugün açılışı yapılan 2. etap binalarımızda, 2020 sonuna kadar 4 bin ek istihdam sağlamayı hedefliyoruz. 2030 yılında tüm etaplar tamamlandığında; 1000 firma ve 43 bin Ar-Ge mühendis istihdamı ile ülke ekonomimize ve ihracatımıza büyük katma değer sunmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Marmara Bölgesi ‘Türkiye’nin Altın Halkası’dır”
OSB’ler, TÜBİTAK ve Gebze Teknik Üniversitesi arasında tanımladıkları Türkiye’nin ‘Teknoloji Üçgeni’ne ev sahipliği yapan Marmara Bölgesi’nin avantajlarına da değinen Yerebakan, bölgenin Türkiye’nin yüksek teknoloji ihracatının artırılması noktasında kritik bir rol oynadığının altını çizdi. Marmara Bölgesi’ni, sürdürülebilirliğin ve yaşamın sırrının temsili olan Redwood Ağacı ile özdeşleştiren Dr. Metin Yerebakan, söz konusu bölgeyi konumu ve üstlendiği misyon gereği ‘Türkiye’nin Altın Halkası’ olarak gördüklerini ifade etti.
“Bu halka, pek çok avantajın bir arada olduğu güç birliğini temsil ediyor” diyen Yerebakan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bölgede GSYH’nin yüzde 62’si üretiliyor ve nüfusun yüzde 44’ü burada yaşıyor. Yine, 71 üniversitede 1,9 milyon lisans ve 400 bin kadar yüksek lisans öğrencisi bu bölgede eğitim görüyor. Toplam 325 OSB’nin yüzde 30’u, 50 bini aşan OSB sanayi kuruluşunun yüzde 50’si ve istihdamın da yaklaşık yüzde 60’ı söz konusu bölgede bulunuyor. Her zaman tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu İstanbul’un da içerisinde bulunduğu bu bölgenin coğrafi ve jeopolitik gücüne çok inanıyoruz. Marmara Bölgesi ve özellikle İstanbul, gelecek dönemde Türkiye’nin savunma sanayisini ve buna entegre olarak tüm sektörlerini şaha kaldıracak bir konumda.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ