Makine Haber

CNC lazer makinesinde deri kesimi ve kazıma işlemi

Deri lazer kesimi; ayakkabı endüstrisinde, giysi üretiminde, hediyelik eşya üretiminde, reklam endüstrisinde ve en önemlisi, her ürünün üretimi için ayrı bir çözümün gerekli olduğu tasarım ürünlerinin üretiminde kullanılabilir. Lazerle neredeyse tüm deriler kesilebilir.

  • 25 Nisan 2022
CNC lazer makinesinde deri kesimi ve kazıma işlemi

Wattsan CNC Technology

Bu yazıda, deri ürünler için CO2 lazer makinesi kullanmanın elverişliliğini anlatacağız. Deriyi daha verimli bir şekilde kesmenize yardımcı olacak bazı pratik ipuçları da vereceğiz. Bu makaleyi yazmak için, çeşitli malzemeleri kesmek ve kazımak için lazer teknolojisini kullanarak uzun yıllara dayanan deneyimimizi kullandık. Deri lazer kesimi; ayakkabı endüstrisinde, giysi üretiminde, hediyelik eşya üretiminde, reklam endüstrisinde ve en önemlisi, her ürünün üretimi için ayrı bir çözümün gerekli olduğu tasarım ürünlerinin üretiminde kullanılabilir.
Lazerle neredeyse tüm deriler kesilebilir. Çeşitli türlerde doğal deriler, süet, nubuk, keçi derisi, kadife, çeşitli suni deriler ve daha birçok başka deri türü lazerle kesilebilir.

CNC lazer makinesinde deri kesmenin avantajları:
• Yüksek kaliteli işleme. kenarlar pürüzsüz elde edilir.
• Yüksek performans. Kesme hızı bıçakla kesmeye göre birkaç kat daha hızlıdır.
• Temassız kesim. Lazer ışınının mekanik bir etkisi olmadığı için deriyi çalışma masasına güvenli bir şekilde tutturmaya gerek yoktur.
• Her türlü zorlukta yüksek derecede ayrıntıya sahip ürünler üretme yeteneği.
• Ekonomik süreç. Sürekli kör bıçakları veya kalıpları değiştirmeye gerek yoktur. Farklı görevler için farklı kesiciler seçmeye gerek yoktur. Her şey tek bir lazer ışınıyla kesilir.

Lazer makinesinde deri en iyi nasıl kesilebilir?
Deneyimler sonucunda, kalınlığı 3 mm’yi geçmediğinde yüksek kalitede bir deri kesimi elde edildiği görülmüştür. 2 mm kalınlığında deri kesmek en etkili sonucu verir ve dahası, pürüzsüz ve yanmamış bir kenar elde etmek için optimum kesme hızı ve lazer radyasyon gücü oranını seçmek mümkün hale gelir.
Kesilen kenarın yanmasını önlemek için büyük bir hava akışı ile kesmek gerekir. Genellikle makineyle birlikte verilen standart kompresörler bu görevin üstesinden gelemez. Daha sonra 8 bar ve ucuz bir yağsız kompresör satın alabilirsiniz. Bu şekilde artık ürünleri çok daha kolay şekilde uçar ve kesilen kenar daha temiz hale gelir. Hava akışının yoğunluğunu artıracak, çapı küçültülmüş bir nozul da yerleştirebilirsiniz. Ancak daha sonra küçük bir problem ortaya çıkabilir: Yumuşak deri güçlü bir hava huzmesi altında deforme olmaya başlayabilir. Bunun için hazır bir çözüm var: Mıknatıslar. Herhangi bir kesimin planlanmadığı çevrenin hemen etrafına bir deri parçası mıknatıslarla tutturulur. Neodyum mıknatıslar kullanabilirsiniz, deri yüzeyine bastırmakla daha iyi başa çıkacaklardır. Eğer karbon artıkları kenarda kalırsa, endişelenmeyin. Deri, normal sabun kullanılarak suyla kolayca yıkanabilir. Deriye zarar verebilecek güçlü deterjanlar kullanmayın. Kurumaya bırakın, böylece kenar temizlenmiş olacaktır.
Bazen ciltte küçük lazer izleri görünür hale gelir ve bu da kesiğin kenarlarına yakın derinin görünümünü bozabilir. Bu, deri ile çalışma masası arasına, CO2 lazer makinesinde kesim yaparken erimeye eğilimli olmayan ince bir malzeme koyarak önlenebilir. Derinin kenarlarından biri görünmüyorsa, örneğin bir astarla kaplı değilse, deri kesilirken son taraf yukarı, lazer ışınına doğru ve arka taraf çalışma masasına gelecek şekilde yerleştirilmelidir.
Lazer makinesinde deri ile çalışmanın bir başka avantajı, sonraki dikişler için deriyi hızla delme yeteneğidir. Delikler aynı çapta ve net bir profile sahip olmaktadır; bu da sonraki ürünlere özel bir görünüm düzgünlüğü katmaktadır.

CO2 lazer makinesinde deri kazıma
Deri üzerinde gravür işlemi oldukça düzgün yapılmaktadır. Deri düşük güçte kazındığından, burada güçlü bir hava akışına gerek yoktur. Ve tam tersi olarak, hava jetinin malzemeyi daha az etkilemesi için çapı arttırılmış bir nozul kullanabilirsiniz. Bu özellikle ince detaylı bir gravür için önemlidir. Rölyefin derinliğini yanlış hesaplamamak için doğru gravür hızını ve radyasyon gücünü seçmeniz yeterlidir. Başa çıkmanız gereken tek şey, kazıma sonrası karbon birikintilerinin giderilmesidir. Farklı deri türleri, farklı şekillerde karbon birikimine yatkındır. Ancak her zaman temizlemek mümkündür:
• Gravür deseninin yapısına zarar vermemek için çok sert olmayan bir fırça kullanarak karbon birikintilerini temizleyin.
• Normal bir sünger kullanarak karbon birikintilerini temizleyin.
• Sade suyla durulayın. Sabun kullanmak da mümkündür. Yine, güçlü deterjanlar kullanmaktan kaçının.
Yıkarken, deriyi gereksiz yere kuruttuğu için alkol içeren solüsyonların kullanılması son derece tavsiye edilmeyen bir durumdur.
Çizimleri kazırken bile yüksek bir dpi çözünürlüğü ayarlarsanız, çizimin ince olduğu bazı yerlerde deri eriyebilir. Bunu yapmak için, sadece çizimin çözünürlüğünü ve dpi’yi düşürmeniz yeterlidir ve böylece erime olmayacaktır.

CO2 lazer makinesinde deri keserken ve kazırken koku çıkışı
Her zaman bir koku vardır ve ondan kaçış yoktur. Ama bu koku tolere edilebilirdir ve zamanla fark edilmez. Deri üzerinde lazerle çalışırken, odadaki dumanı dışarıya atmak gereklidir. Davlumbaz ne kadar güçlü olursa, odaya o kadar az koku girer ve operatör o kadar rahat çalışır. Genellikle 500 Watt veya daha fazla kapasiteye sahip bir davlumbaz, bu görevde mükemmel bir iş çıkarır.

Her deri kesim ve kazıma sonrası koku oluyor mu?
Bu koku kolayca çıkarılabilir. Koku genellikle 2-3 gün içinde deriden çıkar. Ancak bu her zaman gerçekleşmeyebilir. Deriyi duruladıktan sonra koku neredeyse her zaman kaybolur.
Başka bir yol daha vardır: Derinin yanına bir miktar öğütülmüş doğal kahve koyarsanız 12-24 saat sonra yanma kokusu kaybolacak ve deri hafif bir kahve kokusuyla doymuş olacaktır.

Test
80 ve 40 watt’lık bir tüp gücüne sahip bir makinede derinin test kesimlerini ve gravürlerini gerçekleştirdik.
80 watt’lık bir tüp gücüne sahip makine, 2 mm kalınlığında deri kesme ve kazıma konusunda mükemmel bir iş çıkardı.
40 watt’lık bir tüpe sahip makine iyi bir gravür işi yaptı. Ancak, kesme işlemi iyi bir şekilde gerçekleşmedi, sonunda siyah ve görüntüsü hoş olmayan bir kesim elde ettik.
Özetle; CNC CO2 lazer makinesinin deri ürünleri kesme ve kazıma görevleriyle mükemmel bir şekilde başa çıkacağını söyleyebiliriz. Kazıma için, 20 Watt’tan daha az düşük güçler yeterli olacaktır. Ancak, kesmek için 50 Watt’tan fazla bir lazer tüp gücüne ihtiyaç vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ