Makine Haber

BUMATECH Fuarı, 61 ülkeden 39 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı

Metal İşleme Teknolojileri, Sac İşleme Teknolojileri ve Otomasyon fuarlarını tek çatı altında buluşturan BUMATECH, bu yıl 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırladı. 372 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla düzenlenen etkinlikler 39 bin 245 ziyaretçiyi ağırladı.

  • 02 Aralık 2019
BUMATECH Fuarı, 61 ülkeden 39 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı

28 Kasım-1 Aralık 2019 tarihleri arasında TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen BUMATECH (Bursa Makine Teknolojileri Fuarı), 7 salonda 40 bin metrekarelik kapalı alanda düzenlendi. 21 ülkeden 372 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklere 61 ülkeden 39 bin 245 ziyaretçi katıldı.
Metal İşleme Teknolojileri, Sac İşleme Teknolojileri ve Otomasyon fuarlarını tek çatı altında buluşturan BUMATECH; TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği’nin (MİB) işbirliğinde, KOSGEB ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlendi. BUMATECH’te; takım tezgahlarından sac işleme makinelerine, yazılımlardan otomasyon ürünlerine kadar geniş bir ürün grubu sergilendi.

Ersözlü: “BUMATECH sektör için önemli bir pazar”


Ülkelerin kendi üretim teknolojilerine sahip olmalarının büyük bir güç olduğunu ifade eden TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Üretim süreçlerinin temelini oluşturan ve yarattığı katma değer ile büyük önem arz eden makine imalat sektörünü oluşturduğumuz platform ile bir araya getirdik. Firmaların son teknoloji inovasyon ürünlerine ev sahipliği yapan etkinliklerimizde, farklı coğrafyalardan gelen iş insanları ile gerçekleştirilen ikili görüşmeler, ekonomimize ve ihracatımıza önemli katkılar sağladı. 4 gün süren ve sektör için önemli bir pazar olan BUMATECH yerli makinelerin gücünü de gösterdi. Türkiye dahil 61 ülkeden, yurt içinden ise 57 şehirden gelen 39 bin 245 ziyaretçiyi ağırlayan fuarlar, yaklaşık 1 milyar TL civarındaki ticaret hacmi ile makine satışlarına katkı sağladı” dedi.
Ersözlü, sektöre yeni pazarlar sunmak için pazarlama ağını genişleten BUMATECH’in gelecek yıl 26-29 Kasım tarihleri arasında kapılarını açacağını da sözlerine ekledi.

Burkay: “Bursa birçok sektöre liderlik yapıyor”


Otomotiv, tekstil, kimya, savunma ve havacılık gibi birçok sektöre liderlik yapan Bursa’nın, makine sektöründe de çok güçlü bir altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ise, şunları aktardı: “Türkiye ihracatının yüzde 10’unu tek başına gerçekleştiren Bursa, üretimdeki tecrübesi ve potansiyeli ile sektörün ihracat rakamını çok daha yukarılara taşıyabilecek bir güce sahip.”
BUMATECH 2019’un 61 ülkeden iş profesyonelinin Bursalı firmalarla buluşmasına öncülük ettiğini belirten Burkay, “Bir ülkenin istikrarlı sanayi ve ekonomiye sahip olabilmesi güçlü bir makine sanayiinin varlığı ile mümkün. Bugün baktığımızda, makine sektörümüz 200 ülkeye ihracat yapan bir güce sahip. Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıyan, yüksek katma değer oluşturan ve teknolojisini sürekli geliştiren sektörümüz, uluslararası pazarlarda da rekabetçi bir konuma yükseldi. Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO olarak bizler de, sektörümüzü katma değerli üretim hedefiyle çok daha ileriye taşımak istiyoruz. BUMATECH ile sektörümüzün yeni teknolojilerini yabancı yatırımcılarla buluşmasını sağlamanın yanı sıra, BTSO liderliğinde yürütülen Makine Ur-Ge Projemiz ile de firmalarımızın nitelikli ve ortak akıl ile büyümelerine de öncülük ediyoruz. Bursa olarak, sektör temsilcilerimizle birlikte önemli başarıların altına imzamızı atmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türker: “Yatırımcılara en iyi fırsatları sunuyor”


BUMATECH’in, yılın son fuarı olarak bu yıl da yerli ve yabancı yatırımcılara en iyi fırsatları sunmak için kapılarını açarak, başarılarına bir yenisini daha eklediğini ifade eden Makine İmalatçılar Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Nail Türker de, şöyle konuştu: “Etkinlikler, İvme Paketi ve Hamle Programı’ndan yararlanmak, özellikle yıl sonunda yatırım yapmak isteyen imalatçılarımız için önemli bilgi ve fırsatların sunulmasına aracı oldu. BUMATECH, katılımcıların ve ziyaretçilerin ilgisiyle uluslararası sektör fuarları arasında haklı bir yer edindiğini bir kez daha kanıtlarken; Bursa’nın makine imalatından aldığı pay ile makine imalat sektörünün önemli bir merkezi olduğunu da bizlere tekrar hatırlattı. Yerli imalatçılarımız da, BUMATECH’e ve dolayısıyla makine imalat sektörüne yaptıkları katkıları kendi evlerinde ziyaretçilerine sundular ve dünya ile paylaştılar. 2020 yılında daha başarılı bir fuarda görüşmeyi diliyorum.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ