Makine Haber

Başarılı bir dijital dönüşüm için dikkat edilmesi gerekenler

Hayatın her alanında dijital dönüşüm artık bir tercih değil zorunluluk. Sanayi 4.0, yapay zeka, dijital ikiz, akıllı fabrika ve nesnelerin interneti gibi kavramların iş süreçlerine entegre olduğu bu yeni çağda, dönüşüme uyum sağlayamayan işletme ve üreticilerin ayakta kalamama riskleri tahmin edilenden daha büyük.

Başarılı bir dijital dönüşüm için dikkat edilmesi gerekenler

Tolga BİZEL
CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü

Üretim başta olmak üzere hayatın her alanında dijital dönüşüm artık zorunlu hale geldi. Sanayi 4.0, yapay zeka, dijital ikiz, akıllı fabrika, nesnelerin interneti, 5G teknolojisi ve siber güvenlik gibi kavramlar, Türk sanayisini ve KOBİ’leri çok yakından ilgilendiriyor. Dijital dönüşüme başlayan ve bu konuda başarılı bir yol izleyen şirketlere bakıldığında, onları başarıya götüren öncelikli faktör doğru stratejiyi uygulamak ve yeterli bir bütçe ayırmak. Dönüşümün sürekli hale geldiği bu yeni çağda dönüşüme uyum sağlayamayan işletmelerin ayakta kalması zor. Başarılı bir dijital dönüşüm için dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir.

Dijital dönüşümde başarısızlığa yol açacak konularda çok dikkatli olunmalı
Öncelikle, dijital dönüşümde başarısızlığa yol açacak konularda çok dikkatli olunmalı. Bu sayede, dijital dönüşümde izlenecek stratejiyi belirlemek ve emin adımlarla ilerlemek kolaylaşıyor. Dijital dönüşümde başarının engelleri arasında ilk öne çıkanlar, eski iş süreçlerini bırakmamak ve değişime direnme diyebiliriz. Dijital dönüşümü yanlış anlamak, hızlı ve esnek olamamak, üst yönetimden destek alamamak ve yetenek açığı da başarıyı engelleyen önemli faktörler arasında yer alıyor.
Dönüşümde başarının anahtarını ise, köklü değişikliklere açık olma, teknolojiyi doğru şekilde kullanma, yeni iş modellerini benimseme, yeniliklere ayak uydurabilecek nitelikli iş gücüne sahip olma ve değişen müşteri taleplerine hızlıca cevap verebilme şeklinde sıralayabiliriz. Kısacası; dijital dönüşümü hayata geçirirken panik yapmadan ve sağlam adımlar atarak geleceğe hazırlanmalıyız. Bu nedenle, işletmelerde herkesin dijital dönüşümün bir parçası olduğunun farkında varması ve doğru bir yol haritasıyla ilerlemek gerekiyor. Dijital dönüşüme yapılacak yatırımlar sadece üreticiyi değil, aynı zamanda ekonomimizi ve ülkemizin teknoloji hamlesindeki yerini de olumlu yönde etkileyecek.

Endüstriyel haberleşme süresini milisaniye seviyesine indiriyor
Günümüz tüketicilerinin kişiselleşmiş ürün taleplerine cevap verebilmek için fabrikaların en kısa sürede dijital dönüşüm süreçlerini başlatmaları büyük bir önem arz ediyor. CLPA’nın en yeni teknolojisi olarak bu noktada devreye giren ve Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı CC-Link IE TSN, dijital dönüşümün gerekli kıldığı ihtiyaçların desteklenmesi konusunda büyük önem taşıyan endüstriyel haberleşmeyi sağlıyor. Sanayi 4.0 sürecinde robotlar dâhil üretim hattındaki tüm makine ve sistemlerin birbiriyle çok hızlı bir şekilde haberleşmesi gerekiyor. Endüstriyel iletişim ve kontrol teknolojisi CC-Link IE TSN, bu haberleşme süresini milisaniyeler seviyesine indiriyor. Saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan bu yeni nesil teknoloji sayesinde, Sanayi 4.0’ın gereklerini yerine getirmek çok büyük ölçüde kolaylaşıyor. CC-Link IE TSN, bu sayede üretimde rekabet gücünü arttırmaya katkıda bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ