Makine Haber

Sahte rulmanları anlamanın ve sahte rulman almaktan korunmanın yolları

Sahte rulmanları alan çoğu son kullanıcı orijinal ürün satın aldığına inanır. Uzmanlıkları olmadığı için de, teslimat anında gerçek ve sahte ürün arasındaki farkı görmeleri neredeyse imkânsızdır. Sonuç olarak kullanıcılar, kalite kontrol prosedürleri uygulayarak sahte rulman almalarını önleyecek tedarik zincirlerine güvenirler.

  • 29 Eylül 2020
Sahte rulmanları anlamanın ve sahte rulman almaktan korunmanın yolları

NSK

Bir şirketin itibarı söz konusu olduğunda, hiçbir satın alma veya mühendislik ekibi sahte rulman alma tuzağına düşmek istemez. NSK, her yıl dolandırıcıları tespit etmek ve onlara dava açmak için büyük çaba harcamaktadır. Ancak, şirket sahtekarlığı durdurmanın en iyi yolunun bu talebi durdurmak olduğunun farkında. Bu fikir göz önünde bulundurulduğunda, müşterilerin sahte rulmanların tespit edilmesi ve satın almaktan kaçınması hususlarında bilgilendirilmesi tüm paydaşlar için önemli ölçüde faydalıdır.
Sahte rulmanları alan çoğu son kullanıcı orijinal ürün satın aldığına inanır. Bu alanda uzmanlıkları olmadığı için de, teslimat anında gerçek ve sahte ürün arasındaki farkı görmeleri neredeyse imkânsızdır. Sonuç olarak kullanıcılar, kalite kontrol prosedürleri uygulayarak sahte rulman almalarını önleyecek tedarik zincirlerine güvenirler.

Yetkili kaynakları kullanın
Yetkili bir NSK tedarikçisinden ürün almak, orijinal rulman satın aldığınızı garanti eder. Yetkili distribütör veya bayiden yüksek kaliteli rulman satın alan kullanıcılar, kalite güvence prosedürlerinin titizlikle uygulandığından emin olabilirler. Çünkü bu prosedür, distribütörlerin NSK onayı almak için uyması gereken sıkı kontrol süreçlerinden biridir.
NSK’nin web sitesinden yetkili distribütörlerin tam listesine ulaşılabilir. Böylelikle, onaylanmış bir kaynaktan ürün satın alındığından emin olursunuz. Buna alternatif olarak, distribütör durumunun onaylanması için NSK de aranabilir.

 Bu rulmanların her ikisi de sahtedir; yanlış paketleme (solda) ve işaretsiz (sağda).

Taşeronların elektrik motoru, pompa, şanzıman ve fan gibi parçaların onarımında kullanılması, sahtekarlık açısından olası bir tehlikedir. Erken arıza gibi tehlikelerden habersiz olan taşeronlar, farkında olmadan sahte rulman kullanabilirler. Sonuç olarak; her bir taşeron taklitçi ürünlerin beraberinde getirdiği riskleri bilmelidir. Ayrıca, satın alınan ürünlerde talihsizlik yaşamamak ve gerekli kontrolleri yapmalarını sağlamak için taşeronlar denetlenmelidir.
Rulmanların orijinalliği konusunda şüpheniz varsa, birkaç temel kontrol sayesinde NSK’nin orijinal üretici olup olmadığını anlayabilirsiniz. Öncelikle marka işaretlerini kontrol edin. İşaretlerin olmaması, rulmanların sahte olduğunun göstergesidir. İşaretler mevcutsa, standart üretici işaretlerine benzer mi, yoksa rulmanın normalden farklı yerlerinde midir? Her iki durum da yasa dışı üretime işaret edebilir.

Yetersiz kalite standartları
Düşük kalite, sahte rulmanların saptanmasına yardımcı olacak diğer bir faktördür. Döner elemanların ve yuvarlanma yolunun detaylı kontrol edilmesiyle, pürüzlü yüzeyler ve anormal silindir görünümü gibi önemli belirtileri ortaya çıkaracaktır. Uzun yıllar geliştirilmiş üretim süreçleri ve titizlikle yürütülen kalite prosedürleri ile NSK, düşük kaliteli ürün üretimini ortadan kaldırmıştır.
Sahte rulmanları saptamak için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da paketlemedir. İlk etapta, kullanıcılar rulmanların uygun nakliye malzemesiyle paketlenip paketlenmediğini kontrol etmelidir. Yetersiz veya düşük kaliteli paketleme, rulmanların NSK tarafından tedarik edilmediği anlamına gelir. Bunlara ek olarak; palet durumunu ve konteyner yükünü inceleyin ve üretici ülkeyi sevkiyat ülkesiyle karşılaştırın. Kasa kalitesi de kontrol edilmelidir.
Dış paketi açtıktan sonra rulman kartonlarını kontrol edin. Kartonlar daha önce alınan diğer paketlerle benzer mi? Kartonların üzerinde işaretlerin düzgün olup olmadığını ve logonun orijinal olup olmadığını her zaman kontrol edin.

 Genel görünüşte benzer olmasına rağmen, makaradaki girinti de dâhil olmak üzere orijinal (solda) ve sahte (sağda) rulmanın farklı olduğu birkaç alan vardır.

Kolay çözüm
Yetkili NSK distribütörü gibi güvenilir bir kaynaktan ürün satın almak, bu kontrollere olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Özenle seçilmiş ve titizlikle denetlenen NSK yetkili distribütörleri; profesyonel, yetkin ve hizmet odaklıdır. Geniş NSK ve RHP ürün stokları bulunduran ve bu stoklara erişim kolaylığı sağlayan distribütörler, gerçek rulmanları hızlı ve güvenilir şekilde tedarik ederler. Buna ek olarak; toplam sahip olma maliyeti yaklaşımına dayanan mühendislik tavsiyesi ve desteğiyle stok yönetimi ve ürün uygulama bilgisi gibi pek çok hizmet sağlanmaktadır.
NSK yetkili distribütörleri, kararlı bir küresel ve yerel iş birliğinden doğan güçlü bir ilişkinin parçasıdır. Bu distribütörler; kullanıcıların orijinal, yüksek kaliteli ve ideal performans sağlayan yeni NSK rulmanları almasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ