Makine Haber

Bahçıvan “İhracatımızın bilgi ve teknoloji yoğunluğunu artırmalıyız”

Miktar olarak artmasına rağmen Türkiye’nin ihracatının değer olarak düştüğünün altını çizen Erdal Bahçıvan, dünya ile rekabet edebilmek için sürekli olarak yenilenmek gerektiğini ve yapılacak yatırımlarla ihracatın bilgi ve teknoloji yoğunluğunun artırılması gerektiğini vurguladı.

  • 25 Aralık 2019
Bahçıvan “İhracatımızın bilgi ve teknoloji yoğunluğunu artırmalıyız”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin aralık ayı olağan toplantısı ‘2019’u Geride Bırakırken 2020’de Yeni Ekonomik Ufuklar’ ana gündemi ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya; eski Hazine Müsteşarı Dr. Mahfi Eğilmez, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref Oğuz ve haberturk.com yazarı Abdurrahman Yıldırım konuk oldu ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda açılış konuşmasını yapan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, ekonomiye daha geniş perspektiften bakıldığı bir dönemden geçildiğine dikkat çekti. Finans, para, faiz ve Merkez Bankası gibi konuların çok ötesinde; insanların artık gelir dağılımı, refah, mutluluk, nüfus, göç ve çevre gibi sorunları daha fazla konuştuğunu vurgulayan Bahçıvan, “Özellikle iklim değişikliği, çevre ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık oldukça artmış durumda. Dünyayı farklı okuyan ve anlayan, duyarlılık ve sorumluluk sahibi büyük bir genç kitle geliyor. Geleceğimize damga vurup şekillendirecek olan bu neslin eğilimlerini iyi anlamalıyız. Uber ve AirBnB gibi girişimler sayesinde son yıllarda oldukça popüler bir kavram var; ‘paylaşım ekonomisi’. Gençlerin çok fazla ilgi gösterdiği bu ekonomiye bazıları ‘dayanışmacı tüketim’ derken; bazıları da ‘dayanışmacı ekonomi’ adını veriyor. Bu gelişmelerin üretim tarzımıza ve iş hayatımıza etkileri konusunda daha fazla kafa yormalıyız” dedi.

“CDS’in 150-200 bandına inmemesi düşündürücü”
Sanayicilerin 2020 yılında dikkate almaları gereken önemli konulara da değinen Bahçıvan, şunları söyledi: “Ülkemizin risk primi açısından yakından izlenen CDS’in kalıcı ve sağlıklı olarak 150-200 bandına inmemesi düşündürücü. Yine, 50’li bantlarda takılıp kalan Tüketici Güven Endeksi ve artmayan varlık fiyatları da üzerinde durmamız gereken en önemli başlıklar olarak dikkat çekiyor. Diğer taraftan, İSO Türkiye İmalat PMI yaklaşık iki senedir eşik değer olan 50’nin üzerine çıkamıyor. Her ay açıkladığımız İhracat İklimi Endeksi verileri de, ülkemizin önemli dış pazarlarının ivme kaybettiğini ve önümüzdeki dönemde ihracatçılarımızı zorlayabileceğini gösteriyor. Belirttiğim bu verilerin üzerinde önümüzdeki dönemde dikkatle düşünmeliyiz.”

“Geçmişte kaynakları doğru bir şekilde kullanamadık”
Geçmişte kamu, özel sektör ve bireyler olarak kaynakları doğru bir şekilde kullanamadıklarını da ifade eden Erdal Bahçıvan, söz konusu dönemlerde yapılan yanlışta aşırı kaynak bolluğunun da önemli bir rol oynadığını ileri sürdü. Bahçıvan, “Ama bugün o bolluğun olmadığı bir dönemdeyiz. Artık hep birlikte, kaynaklarımızı daha doğru ve verimli kullanmalıyız. Türkiye ekonomisi için 2020’de ihracat önemli bir başlık olacak. İhracatımızın katma değer yapısı ve rekabet gücü özel bir önem taşıyor. Zirâ, ihracatımız miktar olarak artmasına rağmen değer olarak düşüyor. Kilogram başına ihracat değerimizin 1,5 doların altında olduğunu düşünürsek; rekabet edebilmemiz için sürekli olarak kendimizi yenilememiz, yapacağımız yatırımlarla ihracatımızın bilgi ve teknoloji yoğunluğunu artırmamız gerektiği açık. Yine her ne kadar şu an 200’den fazla ülkeye ihracat yapabiliyor olsak da, ihracatımız içinde az sayıda ülkenin ve ürünün çok yüksek ağırlığı bulunuyor. Orta vadede ihracatın ekonomiye kaliteli katkısını sürdürebilmemiz için; sektörel ve coğrafi çeşitlenmeyi artırarak, az sayıda ihracat kalemine olan bağımlılığımızı azaltmak zorunda olduğumuzu da unutmamamız gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ