Makine Haber

Aydoğdu: “Türkiye, üretimde hızlı bir şekilde robotlu otomasyonu ve dijitalleşmeyi ilk sıraya almalı”

Talaşlı imalat alanında dünya ortalamasına bakıldığında, her 10 bin çalışana 113 robotun düştüğünü ifade eden Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, Türkiye’de ise söz konusu oranın 10 bin çalışana yalnızca 30 seviyelerinde olduğunu dile getirdi.

Aydoğdu: “Türkiye, üretimde hızlı bir şekilde robotlu otomasyonu ve dijitalleşmeyi ilk sıraya almalı”

Sanayinin tüm üretim süreçlerinde dijitalleşme ve robotlu otomasyon gibi araçlar bir tercihten çok zorunluluk haline geldi. Gelişmiş ülkeler, robotlu otomasyon alanında önemli yatırımlar yaparak, küresel çaptaki rekabetçi konumunu sağlamlaştırmak için çalışmalarını hızlandırdılar.
Talaşlı imalat alanında dünya ortalamasına bakıldığında, her 10 bin çalışana 113 robotun düştüğünü ifade eden Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Ülkemizde bu oran yalnızca 30 seviyelerinde. Türkiye’deki kullanım oranı maalesef dünya ortalamasının altında. Bu da, penetrasyonu artırmak adına bir fırsat olduğunu gözler önüne seriyor. Pandemi süreci bunu fark etmemizi sağladı. Uzaktan çalışma modeli ve fabrikaların bir süre kapalı olması, robotlu otomasyonların ne kadar önemli olduğunu gösterdi” dedi.

“Dünya hızla otomasyonlu üretime geçiyor”
Türkiye’nin pandemi döneminde, talaşlı imalat, otomotiv ve savunma sanayisinde önemli bir avantaj elde ettiğini ileri süren Aydoğdu, şunları anlattı: “Özellikle Hindistan ve Avrupa’da üretime ara verilmesi sonucu birçok proje Türkiye’ye kaydı. Bu gelişmenin yarattığı avantajlar önümüzdeki yıllar içerisinde dezavantaja da dönüşebilir. Çünkü, dünya hızla otomasyonlu üretime geçiyor. Üreticilerimizin bu tabloyu gözlemlemeleri bizim için pozitif bir gelişme olabilir. Dolayısıyla, ihracatta artışı sürdürülebilir kılmak için, Türkiye’nin üretimde hızlı bir şekilde robotlu otomasyonu ve dijitalleşmeyi ilk sıraya alması gerekiyor.”

“Türkiye’deki şirketlerin yüzde 95’i KOBİ”
Türkiye’deki şirketlerin yüzde 95’inin KOBİ olduğunu anımsatan Aydoğdu, ana sanayideki robotlaşma oranının 10 binde 200’ü aştığını söyledi. Aydoğdu, “Ana sanayii, robotlu otomasyonun farkında ve global rekabetten geri kalmamak için hâlihazırda bu yatırımları yapıyordu. Ana sanayiinin getirdiği rekabetçi satın almalarda KOBİ’lerimizin de bu rekabete uyabilmeleri gerekiyor. Bunun da yolu dijitalleşme ve robotlu otomasyondan geçiyor. Bir an önce KOBİ’lerin dünya çapında rekabet edebilmeleri için bu yatırımları yapmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Parkurda.com ile ana sanayicilerimiz ve KOBİ’lerimiz bir araya geliyor”
Pandemi döneminde hayata geçen parkurda.com platformunun KOBİ’lere büyük avantaj sağladığının altını çizen Hakan Aydoğdu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Parkurda.com ile ana sanayicilerimiz ve KOBİ’lerimiz bir araya geliyor. Örneğin; bir firmanın kapasitesinin dolu, bir diğerinin ise boş olduğunu düşündüğümüzde, kapasitesini dolduran firma yatırım yapmak istemeyebiliyor. Bu noktada parkurda.com’un özelliği devreye giriyor ve iki firma da bu platformda buluşup iş alışverişi yapabiliyor. Buradaki asıl amacımız; KOBİ’lerin üretim gücünü yurt dışına aktarmak, Türkiye’de üretim yapan firmaların parkurda.com üzerinden ihtiyacı olan şirketlerle buluşup büyük pazarlarda faaliyet göstermelerini sağlamak.”

“Cubebox, üretime hız kazandırıyor”
Yerli ve milli robotlu otomasyon sistemi Cubebox ile duruş olmadan çalışabilir bir sistem sunduklarını dile getiren Aydoğdu, emek yoğun işlerde daha hızlı bir üretim sürecinin elde edilmesiyle birlikte firmaların önemli ölçüde verimlilik kazandığını ifade etti. Aydoğdu, “Cubebox, bir Ar-Ge ve inovasyon harikası olarak şirketlere maliyet ve zaman açısından avantajlar getiriyor. Akıllı fabrikalarda makine-operatör etkileşimini yükselterek iş birliğini artıran Cubebox, üretime hız kazandırıyor. Tüm CNC tezgahlarla uyumlu çalışabilen, yalnızca bir gün içerisinde kurulup hızlıca üretime adapte edilen sistem ile robot programlama bilgisine ihtiyaç duymadan parça değişimi de yapılabiliyor” dedi.

“Kapasitematik, makinelerin verimliliğini analiz ediyor”
Tezmaksan bünyesinde geliştirilen bir diğer yazılım olan Kapasitematik’in, makinelerin verimliliğini analiz ettiğini vurgulayan Aydoğdu, “Kapasitematik, üretim sürecinde oluşması muhtemel hataları da kullanıcıya raporluyor. Kapasitematik ile makinelerin duruş sürelerinin; arıza, hazırlık, yükleme-boşaltma ve mola gibi alt kategorilerinin de raporlaması yapılıyor. Kapasitematik özellikle otomotiv, savunma sanayii, havacılık ve medikal gibi stratejik sektörlerin yanı sıra KOBİ’lerin büyümesine de yardımcı oluyor. Fabrikaların verimlilik yönetimini akıllı telefon ya da tablet vasıtasıyla takip edebilen Kapasitematik’in kullanımının pandemi döneminde yüzde 40 artış göstermesi, yazılımın ne kadar faydalı olduğunu da gösteriyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ