Makine Haber

Aydoğdu: “Milli yazılım Kapasitematik’i 5G teknolojisine uyumlu hale getirdik”

Tezmaksan Makine, yerli ve milli yazılımı Kapasitemetik’i saniyenin 0.001 hızında ve makineden makineye 10 GB veri aktaracak şekilde 5G teknolojisine uyumlu hale getirdi. 2020 yılından itibaren Avrupa’ya ihracat edilecek yazılım için ilk yıl ihracat hedefi ise 1 milyon Euro olarak açıklandı.

  • 18 Kasım 2019
Aydoğdu: “Milli yazılım Kapasitematik’i 5G teknolojisine uyumlu hale getirdik”

Teknolojinin baş döndüren gelişimi; ticaretten sağlığa, enerjiden tarıma ve finanstan iletişime kadar her alanda yeni kuralların ortaya çıkmasına sebep olurken, 5G teknolojisi ülkelerin ve markaların yeni gündem maddesi oldu. Yüksek hız ve geniş kapasite vaadiyle geliştirilen 5G teknolojisinin ilk olarak 2020’de Güney Kore’de uygulanması, 2022 yılına kadar ise diğer gelişmiş ülkelerde hayata geçmesi bekleniyor. Markalar ise, ürün ve hizmetlerini söz konusu yeni teknolojiyle uyumlu hale getirmek için çalışmalarına başladılar. Tezmaksan da, üretimde verimliliği attırmak ve makina arızalarını önden haber vermesi amacıyla geliştirdiği Kapasitematik’i 5G teknolojisine uyumlu hale getirdi.

“Saniyenin 0.001 hızında 10 GB veri aktarmak mümkün olacak”
5G ile uyumlu hale getirilen Kapasitematik sayesinde, makineden makineye saniyenin 0.001 hızında 10 GB veri aktarmanın mümkün olacağını vurgulayan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Üretim takip yazılımı olarak geliştirilen, bütün mobil cihazlara uyumlu olacak şekilde tasarlanan ve dünyanın öteki ucunda bulunulsa bile üretime müdahaleyi olanaklı kılan Kapasitematik’i 2020 itibariyle yurtdışına ihraç edeceğiz. 5G ile bin kat daha fazla mobil veri kontrol edilebilecek” dedi.


Teknolojik altyapının yeterli olmadığı durumlarda üretimdeki hataların genellikle sürecin sonunda tespit edilebildiğini söyleyen Aydoğdu, bunun da özellikle havacılık sektöründe müthiş bir zaman ve hammadde maliyeti anlamına geldiğini vurguladı. Aydoğdu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Dünyanın önemli markaları, tezgahlarına ekledikleri 5G sistemleri ile bu kaybı şimdilik yüzde 15’e kadar indirmeyi başardılar. Kapasitematik yazılımımız ile müşterilerimiz; kâğıt üzerinden veya manuel sistemlerle takip ettikleri makine verimliliğini anlık olarak görebildikleri gibi, 5G ile bu verilere kesintisiz ulaşabilecekler. 5G ile veriler milisaniyenin altında iletilebildiğinden; yüksek değerli özel imalatlarda hataların, diğer kablosuz iletişim yöntemleriyle mümkün olmayan bir ölçekte algılanması ve önlenmesi mümkün olabilecek.”

“Diğer sektörlerin de önü açılacak”
Makine yapan makinelerin yapay zekası çözümlendiğinde diğer sektörlerin de önünün açılacağını dile getiren Hakan Aydoğdu, başta otomotiv olmak üzere, havacılık ve savunma sanayinde hem işçilikten, hem de proses zamanlarından tasarruf yapılarak maliyetlerin çok aşağı çekileceğini kaydetti. Türkiye’nin uluslararası piyasada rekabet gücünü hem koruması, hem de birkaç adım öne geçmesi için Endüstri 4.0 ve otomasyon sistemlerinin büyük önem taşıdığını dile getiren Aydoğdu, söz konusu parametrelere 5G hızının eklemesiyle sanayinin üretim hızını artacağının altını çizdi. Aydoğdu, 5G teknolojisinin avantajlarını şöyle anlattı: “5G teknolojisi; düşük gecikme süreleri ve yüksek hız kapasitesi sayesinde daha büyük fırsatlara, yenilikçi çözümlere ve uygulamalara olanak tanıyacak, sektörlerin dijital dönüşümleri sayesinde yeni ek gelir kapıları aralanmasına imkân verecek. Tezmaksan olarak, tamamen yerli ve milli bakış açısıyla hayata geçirdiğimiz Kapasitematik yazılımı ile makinelerin konuşmasını hızlandırmayı amaçlıyoruz. Yazılım, ‘Machine Learning’ diye adlandırılan makine öğrenmesi ile makine bakım zamanlarını ve olası arıza zamanlarını tahmin edebiliyor. 5G ile bir ileri seviye hedefimiz olan yapay zekaya çok daha kolay ulaşabileceğiz. Makine, operatörün kendisini yanlış kullandığını anladığında inisiyatif kullanabilecek, olası problemleri anlayıp gerekli uyarıları verebilecek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ