Makine Haber

AİMSAD’dan açıklama: “Bu dönemde, yerli ve milli makine üretmeye odaklanacağız”

Corono virüs salgını bazı ülkelerde iş yaşamını tamamen durdururken; bazılarında da minimum insan desteğiyle iş hayatı yürütülmeye çalışılıyor. Uzaktan erişimin mümkün olduğu işletmeler ise, çalışanları ile evden çalışma sistemini uyguluyorlar.

  • 19 Mart 2020
AİMSAD’dan açıklama: “Bu dönemde, yerli ve milli makine üretmeye odaklanacağız”

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corono virüs salgını nedeniyle bazı ülkelerde iş yaşamı tamamıyla dururken, bazılarında da minimum insan desteğiyle yürütülmeye çalışılıyor. Uzaktan erişimin mümkün olduğu işletmeler ise, çalışanları ile evden çalışma sistemini uyguluyorlar. Türkiye’de de, geçen hafta açıklanan ilk vakanın ardından hızla bir takım tedbirler alınmaya başlandı.

Erol: “Toparlanma için 2020’ye odaklanmıştık”
Oluşan yeni durumla ilgili değerlendirmelerde bulunan AİMSAD (Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, 2018 ve 2019’un ekonomik olarak zorlu geçen yıllar olduğunu söyledi. Erol, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bizim sektörümüz ve tüm makine sektörü toparlanma için 2020’ye odaklanmıştı. 2019’un ikinci yarısından itibaren sektörde hareketlenme başladı. Ocak ayı ihracat verilerinde, beklentilerimiz doğrultusunda yüzde 30 ilâ yüzde 50 arasında artış gördük. Hem devletin oluşturduğu teşvik mekanizmasından ve verdiği kredilerden, hem faizlerin düşmesinden, hem de mobilya sektörünün oluşturduğu ihracat atağından dolayı piyasa hareketlendi. Şubat verileri henüz çıkmadı; ama ayın belli bir bölümüne kadar iç piyasada artış devam etti. Ancak mart ayında; Corono virüsün çok fazla etkilediği partnerlerimiz İtalya, Almanya, ihracatta İran, ithalatta ise Çin gibi ülkeler sebebiyle ne olacağını bilemiyoruz.”

“Tüm dünya ülkelerinin ciddi kayıpları olacak”
Ticarette sözleşmelerin 3 ilâ 6 aylık sürelerde olduğu için devam edeceğini, ancak söz konusu sözleşmelerin süresi dolunca yeni siparişlerin alınıp alınmayacağını öngöremediklerini söyleyen Erol, birçok ülkenin ardı ardına kapılarını kapatması sebebiyle ithalatta çok büyük bir düşme yaşanabileceğine dikkat çekti. Tüm dünya ülkelerinin yeni kriz sebebiyle ciddi kayıpları olacağını söyleyen Mustafa Erol, Avrupa’nın ara ürünleri Çin gibi ülkelerden toplayarak, montaj sanayisine dönük imalat yaptığına dikkat çekti. Erol; Almanya, Fransa, İtalya ve Amerika gibi ülkelerin imalatçılarında daha büyük bir kriz olacağını söyledi.

“Yılın ikinci yarısına ilişkin sağlıklı bir değerlendirme yapamıyorum”
Corona virüsün etkisinin ne kadar süreceği bilinmediği için yılın ikinci yarısına ilişkin sağlıklı bir değerlendirme yapamadığını vurgulayan Erol, şunları aktardı: “Makine sektörü olarak planımız; olabildiği kadar yerli ve millileşebilmek. Bu durumun belki bize şöyle bir faydası olacak: İmalat yapabilmek için yerli ürün bulmaya çalışacağız. Her firma şu anda onu zorluyor zaten. Şirketler, ‘Ne kadar yerli yapabilirim?’ diye araştırıyorlar. Avrupa’da montaj sanayisinin durması talepleri bize çevirebilir. Manzara günden güne çok hızlı değiştiği için veriler bazında konuşmak doğru değil; ne olacağını sene sonu göreceğiz.”

“Şu an en önemli şey piyasanın talebini karşılamak”
Sektörde panik olmadığını ifade eden Mustafa Erol, tüm AİMSAD üyelerinin; gerek iş yerlerinde hijyen tedbirleri, gerekse uzaktan çalışma modelleri konusunda gerekli önlemleri aldığını bildirdi. Piyasada çok ciddi düşüşler yaşansa bile üretimin durmayacağını ve üretmeye devam edeceklerini vurgulayan Erol, tedarik zincirinin çökmemesinin önemine değindi. Makine ve imalat sektörü durduğunda tüm sektörlerin duracağının altını çizen Erol, “Bu durumun yaşanmamasını diliyorum. Bence şu anda en önemli şey piyasanın talebini karşılamak. Bence bizim makinelerimiz doğru kategoride. Bundan dolayı, bizim adet yaparak, özellikle Çin ve İtalya’nın boşalttığı açığı doldurmamız gerekiyor” dedi.
Sektörde pek çok fuarın ertelendiğini de hatırlatan Erol, ekim ayına kadar toparlanma olursa, ekimde İstanbul’da yapacakları Woodtech Fuarı’nın sektör için çok daha önemli hale geleceğini de sözlerine ekledi.

“Makine, desteklenen sektörler arasına alınmalı”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomi Kalkanı Destek Paketi’ni de değerlendiren Erol, şöyle devam etti: “Her şey çok güzel, çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten çalışılmış; fakat makine de desteklenen sektörler arasına alınmalı. Kritik bir sektör olduğumuz için bu paketin içinde mutlaka olmamız gerekiyor. Makine sektöründeki kredilerin ötelenmemesi bizi çok etkiler. Diğer sektörlerde olduğu gibi, en azından asgari 3 ay kredi ve KGF borçlarına öteleme bekliyoruz. Devletimizin uyguladığı bu öteleme çalışmalarına özel bankaların da katlanarak destek vermelerini; sadece iyi değil, kötü gün dostu olduklarını bize göstermelerini bekliyoruz.”

Yerli: “Üretim olmadığı takdirde büyümenin olması mümkün değil”


Leitz Kesici Takımlar Genel Müdürü ve AİMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yesari Yerli de, “Sektör olarak, 2020’nin ikinci yarısı ile beraber dünya çapında bir toparlanma bekliyorduk. Ancak, yaşanan Corona virüs krizi ile birlikte durum belirsizleşti. Şu ana kadar açıklanan verilere göre, virüs sadece dünya ekonomi borsalarında 16 trilyon dolarlık kayba neden oldu. Bu, inanılmaz büyük bir rakam ve ne zaman biteceğini de bilmiyoruz. Tüm dünyada 2020 için ortalama GSMH’nin dolar bazında 2,9 olması beklenirken; bu -1’e geriledi. Tabi bu, beraberinde kısıtlamalar getirecek ve ne zaman biteceği de belli değil. En önemli sorun üretimde yaşanan büyük kayıp. Üretim olmadığı takdirde büyümenin olması mümkün değil” dedi.

“Ne olacağını kestiremiyoruz”
2020’de çok daha iyi bir netice beklerken şu anda ne olacağını kestiremediklerini bildiren Yerli, “Önümüzü görmeye başlasak yıkıntının ne olmaya başladığını göreceğiz. Umarım, şu ana kadar geldiği yerde durur da kimseye zarar vermez. İtalya boyutlarına gelirsek, bizim zararımız onlardan çok daha büyük olur. İtalya’nın bu zararı kapatabilme lüksü var, ancak bizim böyle bir şansımız yok. Biz salgın öncesi çok zor ekonomik şartlardaydık. Düşük GSMH, cari açık fazlası, gelir dağılımı dengesizliği zaten yapısal sorunlarımızdı. Bir de, korona vurunca bunların kapanması daha da zor olur maalesef” diye konuştu.
Ağaç işleme makineleri sektörünün çok kırılgan bir sektör olduğunu ifade eden Yerli, sektörde henüz kültürel alt yapısı çok kuvvetli ve ekonomik geçmişi çok sağlam olan şirketler olmadığını söyledi. Kurallar silsilesinin takip edilmesinin sektörlerinde daha bireysel olduğuna vurgulayan Yerli, AİMSAD gibi sektör örgütleri toplumu bilinçlendirmeye çalışsa da, yine de söz konusu krizden fazla etkilenecek sektörlerin başında geldiklerini bildirdi.

“Bırakın B planını, A planımız bile yokmuş”
Corono virüs salgınının neden olduğu krizde herhangi bir hazırlıklarının olmadığını gördüklerini aktaran Yesari Yerli, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada da bir hazırlık planı olmadığını gördük. Bırakın B planını, A planımız bile yokmuş. Depreme, yangına, sabotajlara karşı önlem alırız; ama salgın hastalık için hiçbir önlem almadık. Bu, aklımızın ucundan bile geçmedi. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere, dünyada böyle bir durumu öngören kimse çıkmadı. Ülkemiz bu bakımdan bayağı iyi bir sınav verdi. Şirket olarak, uzaktan erişimle evden çalışmanın denemelerini yapmaya başladık; ancak bizim sektörümüzde asıl iş telefon ve bilgisayar başında değil, makine başında. Makine başında insan yoksa olmaz. Umuyorum ki; bu dönemin de acısı çıkacak. İşler düzelince, daha açık ve yoğun bir ticari hayat bizi bekliyor olacak” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı destek paketine de değinen Yerli, “Açıklanan Ekonomi Kalkanı Paketi’nde, makine sektörü ile müşterimiz konumundaki mobilya sektörüne yönelik net tedbirler görülmemektedir. Bu konuda, devletin daha açıklayıcı ve destekleyici tedbirler almasını bekliyoruz” dedi.

Akıncı: “Krizlerde ilk önce yatırımlar duruyor”


Krizlerde ilk önce yatırımların durduğuna dikkat çeken AİMSAD Üyesi Biesse Türkiye Operasyon Direktörü Yelda Akıncı ise, Türkiye’nin Corona virüs konusunda çok iyi bir sınav verdiğini; ancak dünyada vaka sayısının hızla arttığını söyledi. Akıncı, “2018 ve 2019 kolay yıllar değildi. 2020’den herkes daha umutluydu. Yıla güzel de başladık. 2019’un ikinci yarısından itibaren Woodtech Fuarı’nın da etkisiyle bir kıpırdanma başladı ve bu durum devam ediyordu. Aslında şu günlerde halen taleplerimiz var; ama önümüzdeki süreç ne gösterecek bilemiyorum. Türkiye’de de karantina durumu olursa, ofis çalışanları için evlerinden de çalışabilecekleri alt yapıyı hazırlıyoruz. Müşterilerimizin makine arızalarının yüzde 70-80’ini uzaktan destekle çözebilecek durumdayız” ifadelerini kullandı.

“Üretim olsun ki yatırım da olsun”
Ekonomi Kalkanı Destek Paketi’ne ilişkin görüşlerini de paylaşan Akıncı, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı destek paketinde bizim gibi ithalatçı firmalara yönelik herhangi bir destek yok. Ama üretici ve ihracatçılar için verilecek vergisel ve finansal desteklerin mutlaka bize de olumlu yansımaları olacaktır. Önemli olan üretimin devamlığı; üretim olsun ki yatırım da olsun. Açıklanan destek paketinin de amacı; bu zorlu süreçte üretimi kesintiye uğratmadan, üretim ve ihracat yapan firmalara destek olmak” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ