Makine Haber

TÜV NORD onaylı ‘Sertifikalı CE İşaretleme Eğitimi’ dünya ile aynı anda Türkiye’de

Pilz uzmanlarından uluslararası geçerliliği olan TÜV NORD onaylı ‘Sertifikalı CE İşaretleme Uzmanlık Eğitimi’ni alanlar; CE işaretleme konusunda kendi uzman ekiplerini oluşturup, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayabilecek ve CE işaretleme süreçlerini kendileri yöneterek risklerini ortadan kaldırabilecekler.

  • 12 Ağustos 2020
TÜV NORD onaylı ‘Sertifikalı CE İşaretleme Eğitimi’ dünya ile aynı anda Türkiye’de

Pilz

CE işaretleme sürecinde kapsamın iyi bir şekilde kavranarak, gerekliliklerinin belirlenmesi ve en doğru şekilde uygulanması uzmanlık gerektiriyor. Türkiye’de ilk defa Pilz tarafından düzenlenen TÜV NORD onaylı ‘Sertifikalı CE İşaretleme Uzmanlık Eğitimi’ ile CE işaretleme sürecine hâkim olunarak, dışarıdan alınan hizmete olan bağımlılık ve bununla ilişkili maliyetler önemli oranda azalır.
Türkiye’de üretilen veya ithal edilerek kullanıma arz edilen makinelerin 2006/42/AT Makine Emniyeti Yönetmeliği ve 4703 sayılı kanun uyarınca CE işaretine sahip olması, bu işaretlemenin eksiksiz ve tam yapılmış olması zorunlu. Türkiye ve Avrupa Topluluğu (AT) ülkelerinde CE işaretlemesine sahip olmayan makinelerin satılması kanuna aykırı. AT, CE işaretinin doğru uygulanmamasından dolayı meydana gelen kazalarda makineyi pazara arz edenlere ciddi yaptırımlar uyguluyor. CE işareti, makine satın alan veya hizmete sunan her işveren vekiline de sorumluluk yüklüyor.
CE işaretlemesi, birçok standart ve direktife atıfta bulunan uzun ve karmaşık bir süreç. Bu süreçte kapsamın iyi anlaşılması, gerekliliklerinin belirlenmesi ve en iyi şekilde uygulanması uzmanlık gerektiriyor.
Pilz tarafından düzenlenen TÜV NORD onaylı ‘Sertifikalı CE İşaretleme Uzmanlık Eğitimi’; CE işaretleme sürecinin tüm bilinmezlerini ve zorluklarını ortadan kaldırarak firma içerisinde bilgili ve yetkin uzmanlar oluşturuluyor. Organizasyona kazandırılan yetkin insan kaynağı sayesinde, dışarıdan hizmet alımına olan bağımlılık ve buna ait maliyetler önemli oranda azaltılıyor.

Katılımcılar bu eğitim ile:
⦁ CE mevzuatı ve makine kapsamındaki standartlar hakkında bilgi sahibi olur.
⦁ CE konusundaki görev, sorumluluk ve yükümlülükleri netleştirir.
⦁ Teknik dosya ve uygunluk beyanı hazırlama yetkinliği elde eder.
⦁ 3 günlük eğitim sonrası yapılacak sınavda başarılı olunması halinde, tüm Avrupa’da geçerli CE İşaretleme Uzmanlık Sertifikası’na sahip olunur.

‘Sertifikalı CE İşaretleme Uzmanlık Eğitimi’nin makine imalatçılarına faydaları:
⦁ CE işaretleme konusunda alınan hizmet giderlerinden tasarruf sağlar.
⦁ Bilgi birikimi içeren tasarım ve teknik dosyaların firma içinde saklı kalmasını sağlar.
⦁ CE sürecinin şirketin kendi kaynakları ile yönetilmesi ile hızlı ve etkin sonuç alınır.

Makine kullanıcılarına faydaları:
⦁ Makine imalatçısından CE işareti ile satın alınan makinelere uygulanabilir,
⦁ Direktif ve standartlar hakkında detaylı bilgi edinilir.
⦁ Firma içerisinde kullanım için üretilen ve self deklarasyona yapılabilen makinelerin CE belgelendirmesi konusunda yetkinlik kazanılır.
⦁ Revizyona uğrayan makineler için CE ihtiyaçlarını belirleyebilme ve gerekli güncellemelerin yapılabilmesi sağlanır.
⦁ Bağımsız makinelerin bir araya gelmesiyle oluşan hatlar için CE işaretleme sürecinin doğru yürütülmesi sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ