Makine Haber

Sanko Enerji, Güney Rüzgâr Santrali için GE Yenilenebilir Enerji’yi seçti

Sanko Enerji, 70 MW kapasiteli Güney Rüzgâr Santrali’nin inşası için GE Yenilenebilir Enerji’yi tercih etti. Proje kapsamında, GE’nin söz konusu alandaki en büyük karasal rüzgâr türbini Cypress ünitelerinden 12 adet ve 3 MW ünitelerinden 2 adet kurulacak.

  • 21 Mart 2020
Sanko Enerji, Güney Rüzgâr Santrali için GE Yenilenebilir Enerji’yi seçti

GE Yenilenebilir Enerji, Sanko Enerji’nin Türkiye’deki 70 MW kapasiteli Güney Rüzgâr Santrali’ne 12 adet Cypress ünitesi ve 2 adet 3 MW ünitesi sağlayacak. 71 bin evin ihtiyacını karşılamaya yetecek temiz enerji üretecek olan rüzgâr çiftliği, yaklaşık 200 bin ton CO2 tasarrufu sağlayacak. Türkiye’nin, enerji ihtiyacının üçte ikisini yenilenebilir enerjiyle karşılama hedefine ulaşmasına yardımcı olacak ve Bursa’da kurulacak olan rüzgâr santralinin, 2020’nin son çeyreğinde tamamlanıp ticari faaliyetlerine başlaması planlanıyor. GE, söz konusu projeye 10 yıl boyunca servis hizmeti de verecek.
Güney Rüzgâr Santrali, Sanko Enerji ve GE Yenilenebilir Enerji’nin birlikte inşa edeceği ikinci karasal rüzgâr santrali olacak. Söz konusu iş birlikteliği, GE’nin Türkiye’de Cypress platformu için aldığı üçüncü sipariş olma özelliğini taşıyor. Ayrıca projeyle birlikte, GE’nin Türkiye’de üretmiş olduğu kurulu rüzgâr enerjisi sistemlerinin toplam kapasitesi 1,2 GW’a ve rüzgâr türbini sayısı da 500’e çıkmış oluyor.

Al-Moneef: “Türkiye çok büyük bir potansiyele sahip”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan GE Yenilenebilir Enerji Karasal Rüzgâr Türbini Grubu Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkanı ve CEO’su Manar Al-Moneef, “Türkiye, iddialı rüzgâr enerjisi hedeflerine ulaşmak için çok büyük bir potansiyele sahip. Buna katkı sunmak için; hem daha fazla yenilenebilir enerji üretmek, hem de yenilikçi teknolojiler sayesinde rüzgâr enerjisinin maliyetlerini düşürmeye yardımcı olmak üzere Sanko Enerji ile bir kez daha iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ