Makine Haber

Şahin: “Ürettiğimiz motorlar, kalite açısından Avrupa, fiyat açısından da Asyalı ürünlerle rekabet ediyor”

Yüzde 100 özgün Türk tasarımı yerli motorlar ürettiklerini ve ürün maliyeti içerisinde de yüzde 92’lik bir yerlilik oranına sahip olduklarını açıklayan Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, kalite açısından Avrupa, fiyat açısından ise Asya’da üretilen ürünlerle rekabet ettiklerini ifade etti.

Şahin: “Ürettiğimiz motorlar, kalite açısından Avrupa, fiyat açısından da Asyalı ürünlerle rekabet ediyor”

31 yıllık dünya otomotiv devlerine ihracat gerçekleştiren Şahin Metal’in ikinci kuşak temsilcileri tarafından 11 yıl önce temelleri atılan ve 2015’te kurulan Erin Motor’un ilk motoru Yıldız Teknik Üniversitesiyle geliştirilen SANTEZ projesinin de bir çıktısı. Yüzde 100 Türk özgün tasarımı olan ve 2 yıl garanti sunulan motorlar, Sanayi Bakanlığı tarafından onaylı Ar-Ge Merkezi’nde üretiliyor.

“6 ülkeye ihracat gerçekleştirdik”
Çevreyle dost, batılı rakiplerine oranla yüzde 20 yakıt tasarruf sağlayan ve sessiz çalışan motorlar ürettiklerini vurgulayan Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, “Türkiye’de hâkim olan yabancı markaların hâkimiyetini kırmak, 2,5 milyar dolarlık motor ithalatının en azından bir kısmının önüne geçmek üzere hayata geçirdiğimiz motorlarımızı, piyasaya sunduğumuz günden itibaren ihraç ediyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde ticaretin seyrini ithalattan ihracata doğru değiştireceğiz. En çok ihraç ettiğimiz ürün ise jeneratör. Şimdiye kadar hem Avrupa, hem de Afrika’dan olmak üzere 6 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Hedefimiz yüzde 51 oranında ihracatı yakalayabilmek; ardından bu rakamı yüzde 70’ler seviyesine getirmek” dedi.

“Amerika pazarı, bizim için de iyi bir meydan okuma olacak”
Amerika ve Avrupa’nın hedef pazarları arasında olduğunu aktaran Şahin, şunları söyledi: “Bugünün dünyasında katma değerli üretim yapmayı hedefliyorsanız, pazar hedefinizin tüm dünya olması gerekiyor. Aksi halde, maliyetlerinizi düşürmeniz ve rekabet etmeniz oldukça zor. İki farklı segmentteki ürünlerle Avrupa ve Amerika pazarına açılmak istiyoruz. Daha önce tecrübemiz olmayan Amerika pazarı, bizim için de iyi bir meydan okuma olacak. Afrika pazarına bakımı kolay, zor koşullarda uzun süre çalışmak üzere tasarlanmış bir motor ve jeneratör ile girerken; Amerika pazarına girmeyi planladığımız ürün bambaşka bir pazara hitap edecek.”

“Önümüzde çok önemsediğimiz 4 farklı proje mevcut”
İstanbul Esenyurt’taki 10 bin metrekarelik bir alanda üretim gerçekleştirdiklerinin bilgisini veren Ersin Şahin, “Erin Motor’un kuruluş felsefesinde özgün motor tasarımı ve üretimi amacı var. Bu sektöre giriş amacımız yüksek katma değerli ürün üretmek. İlk günden bugüne Ar-Ge faaliyetlerine ciddi bir kaynak ayırıyoruz. 2019 yılının haziran ayında kurduğumuz Ar-Ge merkezimiz 1,5 yılını doldurdu ve şu an önümüzde çok önemsediğimiz 4 farklı proje mevcut. Bu ürünlerin tamamı ülkemizde ilk kez üretilecek ürünler olacak” ifadelerini kullandı.

“Ürün maliyeti içerisinde yüzde 92’lik bir yerlilik oranına sahibiz”
Yüzde 100 özgün Türk tasarımı yerli motorlar ürettiklerinin altını çizen Ersin Şahin, ürün maliyeti içerisinde de yüzde 92’lik bir yerlilik oranına sahip olduklarını açıkladı. Pandemi dönemiyle birlikte Türk ürünlerine karşı ilginin ve güvenin arttığını kaydeden Şahin, sözlerine şöyle devam etti: “Made in Türkiye’ markası, sınırlarımızın dışında kendi ülkemizde olduğundan daha değerli. Bizim ürettiğimiz ana ürün bir dizel motor ve ağırlıklı olarak jeneratörlerde kullanılıyor. Bu bağlamda alt yapı sıkıntılarının olduğu ülkelerden daha çok talep alıyoruz. Bunların başında da Sahra Altı Afrika ülkeleri yer alıyor. Ancak, Doğu Avrupa ülkelerinin de ilgilerinden söz etmek mümkün. Motorlarımız kalite açısından Avrupa, fiyat açısından da Asya’da üretilen ürünlerle rekabet ediyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ