Otomotiv sektörü, 2023 yılında tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisi 2023 yılında yüzde 13’lük artışla 35 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Ülke ihracatının da lideri olan sektörün toplam ihracattaki payı ise yüzde 15,8 oldu. 

  • 05 Ocak 2024
Otomotiv sektörü, 2023 yılında tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisi 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 13’lük artışla 35 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek tüm zamanların rekoruna ulaştı. Geçen yılı ülke ihracatının da lideri olarak tamamlayan sektörün toplam ihracattaki payı ise yüzde 15,8 oldu. Otomotiv sektörü, aralık ayında da yüzde 1,1 artışla 3 milyar 176 milyon dolar ihracatla yine ilk sırada yer aldı.

Çelik: “Bugüne kadarki en yüksek aralık ayı ihracatına ulaştık”


OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Geçen yılın son ayında 3,2 milyar dolar ile bugüne kadarki en yüksek aralık ayı ihracatına ulaştık. Geçen yılın tamamında da tüm zamanların rekor ihracatını gerçekleştirdik. Çifte rekora imza atan tüm ihracatçı firmalarımızı tebrik ederim” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ