Makine Haber

NSK Academy çevrim içi platformuna, ‘sürekli döküm’ adlı yeni bir eğitim modülü eklendi

NSK Academy çevrim içi platformuna eklenen yeni eğitim modülü, sürekli döküm uygulamalarında görülen zorlu çalışma koşullarına dayanacak rulmanları belirlemede rol oynayan herkes için önemli bilgiler sunuyor. Modülde, çift sıra teknolojisine de özel olarak değiniliyor.

  • 03 Haziran 2021
NSK Academy çevrim içi platformuna, ‘sürekli döküm’ adlı yeni bir eğitim modülü eklendi

NSK Academy çevrim içi platformuna, ‘sürekli döküm’ adı ile yeni bir eğitim modülü dâhil edildi. Söz konusu modül, portalın çelik ve metaller bölümüne eklendi.
Son eklenen eğitim modülünün, sürekli döküm uygulamalarında görülen zorlu çalışma koşullarına dayanacak rulmanları belirlemede rol oynayan herkesin ilgisini çekeceğini ifade eden yetkililer, “NSK Academy’de kullanıma sunulan tüm eğitim modüllerinde olduğu gibi, kursu tamamlayan kayıtlı kullanıcıların sertifika almaya hak kazanması için bölüm sonundaki testte soruların en az yüzde 80’ine doğru cevap vermeleri gerekiyor. Sürekli döküm makineleri ağır çalışma koşullarında kullanılıyor. Rulman seçiminin dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapılmaması, rulmanların güvenilirliğini ve hizmet ömrünü tehlikeye atabilir. Karşılaşılan zorluklar arasında; ısı, ağır yükler, aşırı düşük hızlar ve merdane bükülmesi sayılabilir. En yaygın rulman arıza türü ise, diferansiyel kayma/kayma sürtünmesidir” dediler.

“Modülde çift sıra teknolojisine de özel olarak değiniliyor”
Yeni eğitim modülü sayesinde, katılımcıların sürekli döküm işlemi ve söz konusu işlemde kullanılan makineler hakkında daha fazla bilgi edindiklerini aktaran yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Modülde, çift sıra teknolojisine de özel olarak değiniliyor. Ardından rulmanlar derinlemesine ele alınarak; ağır yükler, hatalı hizalama ve milin termal olarak genleşmesi gibi durumların nasıl üstesinden gelindiği ve bu rulmanların kayma sorunu ile nasıl başa çıktığı açıklanıyor. Yeni eğitim modülünde silindirik makaralı rulmanlar da ele alınıyor. Silindirik makaralı rulmanın temas şekli, saf dönüş avantajı sağlayarak kayma sürtünmesinden kaynaklanan aşınmaları önlüyor ve böylece güvenli uzun hizmet ömrü sunuyor. Bu en son eğitim modülünde temel olarak, sürekli döküm uygulamalarına yönelik rulman seçiminin dayandığı temel ilkelerle ilgili önemli bilgiler veriliyor. Sürekli döküm sektörünün satış, teknik destek ve Ar-Ge’den bakım ve mühendisliğe kadar herkes bu modülden fayda sağlayacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ