Makine Haber

Eroğlu: “Yılsonunda plastik mamul üretiminde rekor görebiliriz”

Ocak-Eylül döneminde iç pazar talebindeki gerilemeye rağmen üretimdeki kayıpların sınırlı kalmasında ihracatta yaşanan artışların etkili olduğunu dile getiren PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, yılsonunda plastik mamul üretiminde tarihi bir rekor görülebileceğini ifade etti.

  • 12 Kasım 2020
Eroğlu: “Yılsonunda plastik mamul üretiminde rekor görebiliriz”

Koronavirüs salgınının Mart ayından bu yana talepte yarattığı gerilemenin etkisi ile Ocak-Eylül 2020 döneminde plastik mamul üretimi, 2019’un aynı dönemine göre miktarda yüzde 2’lik gerileme ile 7,3 milyon tona; değerde de yüzde 2,8’lik düşüşle 25,7 milyar dolar oldu.
Türkiye plastik sektöründe Mart ayından itibaren ciddi oranda gerileyen kapasite kullanım oranları, Eylül ayında ise 2019 yılının Eylül ayı seviyelerine yaklaştı. Geçen yılın 9 aylık döneminde plastik sektörünün ortalama kapasite kullanım oranı yüzde 69,7 iken; 2020’nin 9 aylık döneminde ortalama yüzde 64,1 oldu.

Covid-19 salgınının yaraları ihracat ile sarılıyor
Plastik sektöründe Covid-19 salgınının yaraları ihracat ile sarılıyor. Yılın 9 aylık döneminde plastik mamul ihracatı, bir önceki senenin aynı dönemine göre miktarda yüzde 19,2’lik artışla 1,7 milyon ton; değerde ise yüzde 8,8’lik yükselişle 3,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. 200’e yakın ülkeye ihracat yapan plastik sektörünün konusu dönemde en fazla plastik mamul ihraç ettiği ilk beş ülke; Irak, Almanya, İngiltere, İsrail ve ABD olarak sıralandı.
Plastik mamul sektöründe 9 ayda 1,9 milyar dolar dış ticaret fazlası verildi. Geçen yılın aynı dönemine göre dış ticaret fazlasında yüzde 10,7’lik bir artış gerçekleşti.

“Üretimdeki kayıpların sınırlı kalmasında ihracattaki artış etkili oldu”
Ocak-Eylül 2020 verilerini değerlendiren Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, “Plastik sektörümüzün 9 aylık üretim rakamları miktar ve değer bazında gerilemeyi gösterse de, kapasite kullanım oranlarının geçen yılın Eylül ayı seviyelerine yaklaşmakta olmasını olumlu bir gelişme. Ayrıca, Ocak-Eylül döneminde iç pazar talebindeki gerilemeye rağmen, sektörümüzün üretimdeki kayıplarının sınırlı kalmasında ihracatta yaşanan artışlar etkili oldu. Sektör firmalarımız özellikle Nisan ayından sonra çok zorlu bir sürecin içinden geçtiler. Pandemi dolayısıyla ambalaj ve medikal gibi talebin arttığı alanların dışında plastik iç pazar talebinde önemli düşüşler gördük. Firmalar kayıplarını ihracat ile dengelediler. Bu dönemde bizlere moral ve sektörün geleceği adına umut veren bir gelişme ise, plastik mamul ihracatında yaşanan katma değer artışı oldu. Yılsonunda plastik mamul üretiminde tarihi rekor görebiliriz. Dünyada da böylesine zorlu bir dönem yaşanırken ihracatlarını artırmayı başaran tüm plastik sanayicilerimizi kutluyorum. Covid-19 salgını ile mücadeleye çok büyük katkılar sunan plastik sektörü bu süreçte kritik bir rol üstlendi ve gelen talepleri çok hızlı bir şekilde karşıladı” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ