Makine Haber

EGİAD, üyelerinin yalın üretim teknikleri konusunda uzmanlaşması amacı ile Model Fabrika ile protokol imzaladı

İzmir Uygulamalı Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi kapsamında kurulan Model Fabrika ile ilgili bir süredir çalışma yürüten EGİAD, son olarak üyelerinin yalın üretim teknikleri konusunda uzmanlaşması hedefi doğrultusunda söz konusu kurumla bir protokol imzaladı.

EGİAD, üyelerinin yalın üretim teknikleri konusunda uzmanlaşması amacı ile Model Fabrika ile protokol imzaladı

Kamu, özel sektör ve üniversite iş birliği ile oluşturulan İzmir Uygulamalı Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi kapsamında kurulan Model Fabrika ile ilgili bir süredir çalışma yürüten Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), son olarak üyelerinin yalın üretim teknikleri konusunda uzmanlaşması amacıyla söz konusu kurumla bir protokol imzaladı.

Yelkenbiçer: “İş birliği tüm üyeleri kapsayacak”
İmza töreninde bir konuşma yapan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, sanayicilere yalın üretim teknikleri, dijitalleşme ve Endüstri 4.0 ile ilgili gelişmelerin aktarılacağı protokol kapsamında iş birliğinin tüm üyeleri kapsayacağını söyledi. Yelkenbiçer, “AB-Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından fonlanan ve EBSO ile İZTO ortak girişimiyle İzmir Uygulamalı Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi A.Ş.; yani İzmir Model Fabrika’nın iş birliği protokolü ile EGİAD’lı genç iş insanlarına açıldı. Yalın üretim ve verimlilik başta olmak üzere; firmalara girişimcilik, kurumsallaşma, süreç inovasyonu ve dijitalleşme konularında rehberlik ederek, rekabet güçlerini arttıran şirketleri Endüstri 4.0’a hazırlayacağız. Model fabrikaların sanayinin gelişimine olan katkısı büyük. Biz de, bu katkıdan üyelerimizin de faydalanmasını sağlamış olacağız. Bugün EGİAD olarak, çok önemsediğimiz bir protokole imza atıyoruz” dedi.

Gökçüoğlu: “Çok önemli bir imza töreni gerçekleştirdik”
Çok önemli bir imza töreni gerçekleştirdiklerini ifade eden EGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu da, şunları aktardı: “Bu imzalarla; o fabrikada eğiteceğimiz beyaz ve mavi yakalı elemanların Model Fabrika’da alacakları uygulamalı eğitim ve teori derslerinden sonra, kendi fabrikalarını dönüştürmelerini birebir neticeye ulaştıracaklarını göreceğiz. Sadece okuyarak değil, uygulayarak da hızlı bir şekilde fabrikaları dönüştüreceğiz. Bu eğitimleri bitirenlerde hızlı şekilde verimliliğin arttığını görüyoruz. Bu başlangıcın her iki kurum açısından ülkemiz ekonomisi ve İzmir’imizin sanayicileri ve iş insanları adına hayırlı olmasını diliyorum.”

Elmasoğlu: “Bu anlaşma bize moral verdi”
İmza töreninde konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu ise, “Bugün böyle bir protokole imza atmak bizim için her şeyin ötesinde. İzmir Model Fabrika yönetimi olarak, gerçekten çok ilkeli ve farklı boyutta fabrikamızı geliştirmeye çalışıyoruz. Kendi içimizde diğer model fabrikalarla da; öğretici, eğitici ve yol gösterici olmaya da devam ediyoruz. EGİAD’a ayrı bir parantez açmak istiyorum. İzmir Model Fabrika’da vermiş olduğumuz eğitimler şirket boyutundaydı. Ancak, ilk defa bir genç organizasyonla anlaşma yapıyoruz. EGİAD ile yapmış olduğumuz bu anlaşma bize moral ve motivasyon verdi” diye konuştu.

Tanyeri: “Türkiye ekonomisinin en büyük sorunu verimsizlik”
Türkiye ekonomisinin en büyük sorununun verimsizlik olduğunu belirten İZTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, şunları söyledi: “Model Fabrika’nın sunduğu en büyük şey, her ölçekteki işletmeye verimlilik kültürünü aşılamak. İzmir’deki işletmelerin buna çok ihtiyacı var. İzmir’in genlerinde ihracata dönük bir yapı var. Model Fabrika bir laboratuvar. Bunu hep birlikte kullanalım. Buna en yakışan sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi de EGİAD. Çünkü, sizler yeni nesil iş insanlarısınız. Buradaki kavramın arka planındaki mantığı en iyi anlayabilecek sizlersiniz.”

Arslan: “Ayda 32 firma destek alabilecek”
Model Fabrika Direktörü Osman Arslan da, İzmir Model Fabrika’dan ayda 32 firmanın destek alabileceğini söyleyerek, “Amacımız; ülkemizin sanayi ve hizmet sektöründe rekabetin artırılmasına yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerini bizzat uygulamalı olarak işletmelerin sahalarında gerçekleştirerek ve süreçlerindeki israflarından arındırarak, onları Endüstri 4.0 yolunda dijital sürece hazırlamak. Böyle bir oluşumda hep birlikte çalışacak olmak bizi heyecanlandırıyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ