Makine Haber

Dijitalleş(e)meyen KOBİ’leri bekleyen tehlikeler neler?

Dijital dönüşüme yatırım yaparak mevcut yapılarını ve iş yapış sistemlerini değiştirmek isteyen KOBİ’lerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Ancak, KOBİ’lerin bir bölümü dijitalleşmeyi bir gereklilik ve zorunluluk olarak görmüyor.

  • 14 Ağustos 2020
Dijitalleş(e)meyen KOBİ’leri bekleyen tehlikeler neler?

İmalat, hizmet, ithalat ve ihracat gibi her sektörde hizmet sunan KOBİ’ler için günümüzde fark yaratmayı sağlayacak unsurlardan biri dijitalleşme. Bu durumun farkında olan, dijital dönüşüme yatırım yaparak mevcut yapılarını ve iş yapış sistemlerini değiştirmek isteyen KOBİ’lerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak, KOBİ’lerin bir bölümü dijitalleşmeyi bir gereklilik ve zorunluluk olarak görmüyor. Yeni üretim biçimlerine adapte olarak ayakta kalmak isteyen KOBİ’ler için dijitalleşmenin önemine dikkat çeken Generali Sigorta, dijitalleş(e)meyen KOBİ’leri bekleyen 5 tehlikeyi paylaştı:

Değişen müşteri beklentilerine uyum sağlayamamak:
Değişen müşteri beklentilerini analiz edemeyen KOBİ’ler, büyüyememe, müşteri ve gelir kaybı gibi önemli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. KOBİ’ler; yüksek müşteri memnuniyetinin beklentileri anlamakla başladığının farkında olmalı, dijital uygulamaları kullanarak müşteri ile daha iç içe olmalı, müşterilerinin ihtiyaçlarını kolaylıkla analiz ederek anlık kararlar verebilmelidir.

İş süreçlerini ve varlıklarını sürdürmede zorluk:
Geleneksel KOBİ’ler, müşteri potansiyelini ve finansal güçlerini dijitalleşmeden de sürdürme eğilimindedirler. Ancak, dijital dönüşümü göz önüne alıp yönetim stratejilerini ve iş yapış biçimlerini yeniden değerlendirmedikleri takdirde, mevcut varlıklarını sürdürmeleri giderek daha da zor hale gelmektedir.

Personel performans yönetimi sorunları:
KOBİ’ler, geleceğin iş yapış modellerine kolayca uyum sağlayabilmeleri için yönetim ve teknolojik alt yapılarının yanı sıra, personel performansının doğru kullanımı için de adımlar atmalıdır. Bu adımları atamayan KOBİ’lerin personel verimliliğinde ciddi sorunlar yaşadığı görülmektedir. KOBİ’lerin dijitalleşmenin getirdiği personel ve performans yönetimi yazılımlarını dikkate alarak, personel performansını doğru ve verimli bir şekilde yürütmeleri mümkündür.

Yeni üretim biçimlerine adapte olamamak:
Yeni üretim biçimlerine adapte olamamak KOBİ’lerin temel sorunlarının başında yer almaktadır. İmalat, hizmet, ithalat ve ihracat gibi her sektörde hizmet sunan KOBİ’lerin yeni üretim biçimlerine adaptasyonu ancak dijitalleşme ile mümkündür. KOBİ’ler, teknolojiyi ve yapay zekanın karar verme mekanizmalarını üretim biçimlerine adapte ederek, değer yaratma noktasında avantaj sağlayabilmektedir.

Büyüyememek ve daha az kişiye ulaşmak:
Büyüyememek, farklı pazar ve müşteri kitlelerine ulaşamamak KOBİ’ler için günümüzün en önemli sorunlarından bir diğeri durumunda. KOBİ’ler, değişim ve fark yaratma avantajını dijitalleşme sayesinde elde edilebilirler. Özellikle dış dünyaya açılmak ve daha fazla kişiye ulaşarak daha büyük bir işletme yolunda gelişim elde etmek isteyen KOBİ’ler, mutlak bir şekilde dijital dönüşümü sağlamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ