Makine Haber

Cobotlar, üretimin doğadaki ayak izini azaltıyor

Elektrikle çalışan ve bakım gerektirmeyen cobotlar, doğaya karbon ayak izi bırakmıyor ve çevresel atık üretmiyor. Cobotlar, çevre ve doğayla son derece uyumlu, dost bir üretim gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda, işletme ve fabrikaların ‘çevreci fabrika’ gibi fark yaratan sertifika almalarını kolaylaştırıyor.

Cobotlar, üretimin doğadaki ayak izini azaltıyor

Kandan Özgür GÖK
Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü

Üretimde verimi artıran cobotlar, kaynakların korunmasında da etkili oluyor. Her zaman yüksek hassasiyet ve titizlikle çalışan cobotlar, hammaddenin en verimli ve etkili şekilde kullanılmasını sağlıyor. Birçok sektörün üretim prosesinde yer alan cobotlar, en az hammadde ile en katma değerli üretimin de öncüsü oluyor. Ayrıca, üretimde insan hatası yaşanan kayıpların da önüne geçiyor. Böylece, kaynakların doğru miktarda kullanılmasına imkân tanıyor. Elektrikle çalışan ve bakım gerektirmeyen cobotlar, doğaya karbon ayak izi bırakmıyor ve çevresel atık üretmiyor. Cobotlar, çevre ve doğayla son derece uyumlu, dost bir üretim gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda, işletme ve fabrikaların ‘çevreci fabrika’ gibi fark yaratan sertifika almalarını kolaylaştırarak, küresel boyutta prestije zemin hazırlıyor.

Düşük enerji tüketimiyle çalışıyor
Düşük enerji tüketimiyle çalışan cobotlar, aynı anda doğal kaynakların korunmasına da yardımcı oluyor. Üretimde kaynakların verimli şekilde değerlendirilmesini sağlayan cobotlar, kalite ve standartları yukarı çekiyor. Böylece, kayıp üretimin önüne geçiyor. Ürünün son kullanıcıya ulaşacağı paletleme ve paketleme gibi süreçleri de üstlenen cobotlar, en az hammadde ile tasarruflu bir paketleme yapıyor. Sıfır hata ile yapılan paketleme ve paletleme, ürünün nakliye sırasında zarar görmesini de engelliyor. Bu sayede, üretim sonrası kaynaklar en etkili şekilde korunuyor. Cobotlar, ayrıca hammadde kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayarak, üreticinin maliyetlerini de azaltıyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ