Makine Haber

Bizel: “Küresel rekabetin yolu dijital dönüşümden geçiyor”

Sanayi 4.0 sürecinde robotlar dâhil üretim hattındaki tüm makine ve sistemlerin birbirleri ile çok hızlı bir şekilde haberleşmesi gerektiğini kaydeden CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, CC-Link IE’nin otomasyon alanında dünyanın ilk ve tek gigabit hızında çalışan açık endüstriyel haberleşme platformu olduğunu söyledi.

  • 28 Şubat 2020
Bizel: “Küresel rekabetin yolu dijital dönüşümden geçiyor”

KobiEfor tarafından düzenlenen ‘20. Yıl Buluşmaları’, ‘Sektörden Sektöre Çözümler ve Fırsatlar’ temasıyla Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki DES Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’deki KOBİ’lerin dijital dönüşümüne katkı sağlayacak güncel gelişmelerin ele alındığı toplantıda, CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel de, ‘Dijital Fabrikalar Zamanı ve Robotlar’ konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

“CC-Link, kontrol ve üretim verilerini yüksek hızda iletiyor”
Konuşmasında dijital dönüşümde endüstriyel haberleşmenin önemine dikkat çeken Bizel, merkezi Japonya’da bulunan CLPA’nın temel teknolojisi olan CC-Link IE’nin dünyanın ilk ve tek gigabit hızında çalışan açık endüstriyel haberleşme platformu olduğunu vurguladı. Sanayi 4.0 sürecinde robotlar dâhil üretim hattındaki tüm makine ve sistemlerin birbirleri ile çok hızlı bir şekilde haberleşmesi için söz konusu teknolojinin çok önemli olduğunu kaydeden Bizel, şöyle konuştu: “CC-Link teknolojisi; güvenilir haberleşme için tüm veri bağlantı katmanı ve taşıma katmanını ele alan ve cihazlar arasındaki haberleşmeyi sağlayan bir ASIC kullanımına dayanıyor. CC-Link endüstriyel networkler ile verimli fabrika ve proses otomasyonu sağlamak amacıyla kontrol ve üretim verilerini yüksek hızda iletiyor. Bu yüksek hızlı haberleşme, farklı tedarikçilerden sağlanan çok sayıda otomasyon cihazını tek bir kablo üzerinden birbirine bağlıyor. Geleneksel endüstriyel kontrol ağları ile yalnızca bir üreticiye ya da az sayıda üreticiye ait saha cihazlarının kurulumu yapılabilirken; CC-Link gibi açık ağlarla bu sayı yaklaşık 300’e ulaşabiliyor.”

“KOBİ’ler Türkiye ekonomisinin itici gücü”
Türkiye’nin çok güçlü bir üretim kapasitesine sahip olduğunun altını çizen Tolga Bizel, “CLPA olarak, uzun yıllardır kamu tarafından desteklenerek bugünkü gelişim seviyesine ulaşan KOBİ yapılanmalarının korunmasının yanı sıra, büyük işletmelerin Sanayi 4.0’a adaptasyonu konusunda planlanan çalışmalara KOBİ’lerin de eklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye ekonomisinin itici gücü KOBİ’lerin; gelecekte daha da önem kazanacak küçük, verimli ve dinamik üretim merkezlerine dönüştürülmesi ve global dijital üretim zincirine bağlanmaları konusunda gerekli adımların atılmasının, yoğun rekabet ortamında ülkemiz için olumlu sonuçlar yaratacağına inanıyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ