Makine Haber

Vizyoner Zirvesi, ‘Dijital Gelecek’ temasıyla kapılarını açtı

‘Dijital Gelecek’ temasıyla kapılarını açan Vizyoner Zirvesi’ne, Türkiye ve dünyadan önde gelen uzman, akademisyen ve iş insanları katılıyor. Etkinlikte, güncel teknolojik gelişmeler ve teknolojinin iş ve sosyal hayatta gerçekleştirdiği dönüşümler kapsamlı bir şekilde ele alınıyor.

  • 27 Kasım 2019
Vizyoner Zirvesi, ‘Dijital Gelecek’ temasıyla kapılarını açtı

MÜSİAD tarafından iki yılda bir düzenlenen Vizyoner Zirvesi, ‘Dijital Gelecek’ temasıyla bu yıl 3. kez Haliç Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Türkiye ve dünyadan önde gelen uzman, akademisyen ve iş insanlarının katılımıyla düzenlenen etkinlikte, güncel teknolojik gelişmeler ve teknolojinin iş ve sosyal hayatta gerçekleştirdiği dönüşümler kapsamlı bir şekilde ele alınıyor.

Özeken: “Birçok avantajı beraberinde getirecek”
Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Vizyoner İcra Kurulu Başkanı Muhammet Ali Özeken, dijitalleşmenin 20 yıl içerisinde mesleklerin büyük bir kısmında dönüşüme neden olacağını belirtti. İyi değerlendirildiği takdirde, dijitalleşme sürecinin birçok avantajı da beraberinde getireceğini ifade eden Özeken, “Ülkemizdeki 3,5 milyon KOBİ, dijitalleşme iştahı sergilemesi halinde ekonomide aranan verimlilik artışı kendiliğinden gelecek” dedi.
Türkiye’nin tarihi süreç içerisinde birinci, ikinci ve üçüncü sanayi devrimlerini geriden takip eden bir ülke olduğunu vurgulayan Özeken, ‘bilgi ve dijitalleşme çağı’ olarak adlandıran yeni dönemde Türkiye’nin aktif rol almasının, gelecekte güçlü bir şekilde var olabilmek adına önemli olduğunu aktardı. Özeken, şunları aktardı: “Doğru strateji ve yerinde hamleler ile Türkiye, bu defa geriden takip eden değil, liderlik eden ve yol açan ülke rolüne talip. Bunun için gereken güç, azim ve inanca fazlasıyla sahibiz. Dünyanın imrendiği dinamik nüfusumuz ve iş yapabilme becerilerimiz ile, bu konudaki iddiamızı çok çalışarak ve söz konusu dönüşümün gereklerini doğru okuyarak ortaya koyabiliriz.”

Kaan: “Ana ekseni ‘dijital gelişim’ olarak belirledik”
MÜSİAD Genel Başkan Abdurrahman Kaan ise, ‘dijital gelecek’ teması sayesinde çok farklı katmanları ve yönleri ile dönüşümü masaya yatırdıklarını kaydederek, davetli ve katılımcıların çok yönlülüğünün bunu açıkça ispatladığını söyledi. Kaan, “Siyasetten diplomasiye, bilgiye erişimden onun güvenliği ve işlenmesine, ticaretin yeni kurallarından ticaretin yeni hatlarına, yeni piyasa koşullarından piyasaların yeni oyun kurucularına, milli gücü oluşturan yeni kavramlardan milli gücün yeni jeopolitik alanlarına kadar her sahada dönüşümü masaya yatırdık. Ancak, burada ana ekseni ‘dijital gelişim’ olarak belirledik. Çünkü, ‘yeni dünya düzeni’ diye tekrarladığımız sistem aslında; yeni kurallar, yeni oyuncular, yeni piyasalar ve yeni modeller silsilesini ‘dijitalleşme sistematiği’ üzerinden yeniden kurgulamaktır. Karşımızda eski ve yaşlı bir dünya var. Oysa bizler şimdi, bu eski dünyanın yeni adetlerine uyumlu yepyeni algoritmalar kurmak zorunda olduğumuzun farkındayız. Ama belirttiğim gibi, bu algoritmalar hayatın her alanı için geçerli olacak” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ