Makine Haber

Takım tezgahı kurulumu nasıl optimize edilir?

Bir takım tezgahı kurulumunu optimize etmenin tek yolu yeni teknolojiye yatırım yapmak değildir. Bu makale, takım imalathanesi sahiplerinin gelişmiş ekipman kullanımı, hızlı değiştirilebilir takımlama ve modüler çözümler ile tezgahlarından en iyi şekilde nasıl yararlanabileceklerini açıklıyor.

  • 17 Kasım 2023
Takım tezgahı kurulumu nasıl optimize edilir?

Blasius Reschreiter
Sandvik Coromant Takım Tezgahı Çözümleri Global Yöneticisi

“Değişim, hiç bu kadar hızlı olmamıştı; ancak bundan sonra da hiç bu kadar yavaş olmayacak.” Bu, günümüzün hızlı teknolojik gelişimi hakkında konuşurken sıkça gündeme getirilen popüler bir alıntıdır. Endüstri 4.0, çığır açan yeniliklerle üretimde dönüşümün önünü açıyor ve bu da imalathanelerin geliştirilmesi ve daha yüksek gelirlerin hedeflenmesi için fırsatlar sunuyor. Ancak, bir takım tezgahı kurulumunu optimize etmenin tek yolu yeni teknolojiye yatırım yapmak değildir. Bu makale, takım imalathanesi sahiplerinin gelişmiş ekipman kullanımı, hızlı değiştirilebilir takımlama ve modüler çözümler ile tezgahlarından en iyi şekilde nasıl yararlanabileceklerini açıklıyor.
Son teknolojik gelişmeler ışığında, ön plana çıkan teknolojilere yatırım yapmak, ilk bakışta başarılı bir iş yürütmek için belirlenmiş bir strateji gibi görünebilir. Ancak pazar, dalgalı bir seyir izliyor. En yeni, en iyi yüksek teknoloji ürünü çözümler için sürekli çaba göstermek belirsiz zamanlarda ilerlemenin doğal yolu olmayabilir. Üretimi mevcut ve gelecekteki taleplere esnek bir şekilde uyarlama yeteneği, günümüz ekonomisinde ayakta kalabilmek için çok önemlidir. Burada, imalathanedeki tezgahlara yönelik esnek yaklaşımlara daha yakından bakıyoruz.

Takım tezgahı kurulumunuzdan en iyi şekilde yararlanın
Takım tezgahı ve kesici takım geliştirme çalışmaları hızla ilerliyor. Bu, gelecekteki ihtiyaçlarınız için zaman, sermaye ve güvenli tahminler gerektiren önemli yatırımları içerebilir. Pazarın durumunda ve işletme tahminlerinde belirsizlik hakimse, büyük yatırımlar bir seçenek olmayabilir.
Öncelikli hedefiniz maliyet düşürme modunda kalmak ve geçici bir pazar gerilemesinin üstesinden gelmek olduğunda, temel husus tercihen genel giderleri çok artırmadan imalathanenizi incelemek, mevcut tezgahlardan ve mevcut kapasiteden yararlanmak olmalıdır.
Diğer bir husus da verimliliktir. Çoğu zaman, maksimum talaşlı imalat verimliliği sağlamak üzerine odaklanıyoruz. Talaş kaldırma oranı, parça üretilirken verimliliği ölçmenin bir yoludur. Bununla birlikte, dikkate alınması gereken daha önemli bir husus da tezgah kullanımıdır. Ortalama bir tezgah imalathanesinde, bir tezgahın kullanım süresinin sadece yüzde 50’si işleme için kullanılır. Arızalar, değişimler ve bakım kalan yüzde 50’yi tüketir.

İyi odaklanılmış tezgah kullanımı
Tezgah kullanımının artırılması, verimliliği yükseltmek ve tezgahların mevcut kapasitelerini kullanmak için uygun maliyetli bir yoldur. Bu, tezgahın fiili olarak parça ürettiği sürenin yüzdesi olarak ölçülmelidir. Aktif işleme süresinin sadece birkaç yüzde puan artırılması büyük bir fark yaratır.
Yüksek tezgah kullanımı sağlayabilmek için imalathanede yaygın olarak görülen tipik zaman çalan durumlar üzerinde aktif bir şekilde çalışılmalıdır, bu durumlar genellikle aşağıdaki alanlarla ilgilidir: vardiya kurulumu, tezgahtaki parçanın ölçülmesi, takım ayarı, kesme sıvısı boruları ayarı, aşınmış takımların değiştirilmesi, takımların ve iş parçalarının veya tıkanmış konveyörlerin etrafındaki talaşların kaldırılması ve parça değişimi.
Hızlı değiştirilebilir takımlama ile çalışma ve modüler sistemler, bu tür zorlukların üstesinden gelmede iki önemli yaklaşımdır. Hızlı değişim çözümleri ve modüler çözümler uygulanarak tezgah kullanımı büyük ölçüde artırılabilir.

Hızlı değiştirilebilir takımlama çözümleri
Hızlı değiştirme çözümü ölçüm, kurulum ve takım değişikliği için harcanan süreyi azaltarak tezgah kullanımını önemli ölçüde iyileştirir. İçten kesme sıvısı temini, verimliliğin en üst seviyeye çıkarılmasına yardımcı olur. Hızlı değişim çözümünün, parti değiştirme süresini kısaltmak da dahil olmak üzere, yeşil ışığın açık tutulmasını destekleyen birçok avantajı bulunur. ​Bir takım tipini diğeri ile değiştirme süresi, hızlı değiştirme kullanılarak önemli ölçüde azaltılır. Standart bir tornalama işleminde on dakikaya kadar tasarruf sağlanabilir.
Çift takım tutucu ile takım konumu sayısını artırmak da yardımcı olabilir. Tahrikli takım tutucuların bulunduğu tornalama merkezleri genellikle sınırlı alana sahiptir. Çift bağlama ünitelerinin kullanılması, eş takımlama veya zengin takım çeşitlerine imkan tanır, böylece çok sayıda parça için takım değişikliği gereksinimini azaltır. Tezgahta Y ekseni, yarım taret veya alt iş mili mevcutsa çifte bağlama üniteleri kullanılabilir.

Duruş süresini azaltma potansiyeli de var
Aşınmış takımları değiştirirken duruş süresini azaltma potansiyeli de vardır. Tahrikli takım tutucusuna sahip yekpare karbür takım her değiştirildiğinde, takım ofsetinin yeniden kalibre edilmesi gerekir. Değiştirilebilir frezelerde/matkaplarda, birden fazla kesici ucun değiştirilmesi gerekir. Eş takımın kullanılması ve kesicinin tezgahın dışında değiştirilmesi çok daha hızlıdır. Statik takım tutucular için takımın çıkarılabilir olması, gelişmiş takım bakımı ve doğru takım montajı sağlar ve yedek parça alım ihtiyaçları nedeniyle oluşan beklenmedik duruşları önler.​
Kesme sıvısı boruları ayarının ortadan kaldırılması da zaman kazandıran bir uygulama olabilir. Operatörler genellikle iki veya üç denemede kesme sıvısı borularının yönünü doğru şekilde ayarlayabilir. Zayıf talaş kontrolü genellikle boruya vurulmasına neden olur ve neredeyse sürekli olarak yeniden ayar yapılması gerekir.
Son husus da üretime başlama hızının iyileştirilmesidir. “İlk test parçasının” veya “ölçüm kesimlerinin” ortadan kaldırılması sayesinde hurda parça oranı düşer ve üretim oranı yükselir. Bir yıl boyunca hızlı değiştirme kullanımı, daha fazla parça üretimi ve hurda oranının azalması ile sonuçlanır.
Tezgah kullanımındaki önemli artışın yanı sıra, hızlı değişim operatörlere kullanım kolaylığı ve daha ergonomik bir çalışma ortamı gibi birçok avantaj sağlar. Örneğin takımın tezgahın dışında değiştirilmesi kazaları, hataları ve düşen parçaların aranmasını azaltır.

Esnek ve modüler olun​
Tezgahınızı çalışır durumda tutmak için diğer bir strateji de modüler çözümlerdir. Modüler sistem, farklı özellikler taşıyan çok çeşitli takım montajları sunar ve uzun teslimat sürelerine sahip maliyetli özelleştirilmiş takımlara olan ihtiyacı azaltır. Modüler takımlama, her tezgah, parça ve özellik için ayrı takımlara harcama yapılmasını önlemeye yardımcı olur.
Modüler takım sistemlerinin sağladığı avantajlar arasında esneklik, düşük takım stoğu ve çoklu takımlama kombinasyonları bulunur ve bunların tümü tezgah kullanımının artmasına katkıda bulunur. Uzun süre kesintisiz üretim yapabilme özelliği, imalathanenizin değişen pazar koşullarına karşı daha donanımlı olması için gereken esnekliği sağlar.
Modülerliğin çok değerli olduğu kanıtlanmış dört uygulama arasında erişilmesi zor özelliklere erişim, titreşime eğilimli operasyonlarda stabilite, küçük veya değişken üretim ve büyük parçaların işlenmesi sırasında ekstra boşluk yer alır.
“Değişim, hiç bu kadar hızlı olmamıştı” sözü kesinlikle doğru olsa da, sürekli gelişen bir pazar ortamında uyum sağlamak ve finansal kazançları desteklemek için çeşitli stratejik yaklaşımlar ortaya çıkar. Tezgah kullanımının iyileştirilmesi, değişim süresinin azaltılması ve modüler sistem araştırmaları, tezgah imalathanelerinin esnekliğinin artırılmasına önemli ölçüde katkıda bulunur. Bir sonraki makalemizde, yeni teknolojilere yatırım yapmanın etkilerini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Bu, söz konusu yatırımların verimliliği nasıl artırabileceğine ve imalathaneler için yeni fırsatlar yaratabileceğine ışık tutmaya yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ