Makine Haber

Isıl işlem sektöründeki üç firma, ‘Alpha Metalurji’ markası altında birleşti

Savunma sanayiinden havacılığa, beyaz eşyadan otomotive kadar pek çok alanın üretim aşamasında kullanılan yüksek teknolojili ısıl işlem sektöründe faaliyet gösteren üç büyük Türk firması, pandemi koşullarına rağmen birleşerek yeni yatırımlarla ‘Alpha Metalurji’ markasını yarattı.

Isıl işlem sektöründeki üç firma, ‘Alpha Metalurji’ markası altında birleşti

Türkiye, elektrikli otomobil, savunma sanayii, beyaz eşya, havacılık sanayii gibi alanlarda dünya ile rekabet edebilecek konuma doğru ilerlerken; söz konusu sektörlerde kullanılan malzemelerin üretim süreçlerinde en çok ihtiyaç duyduğu ısıl işlem sektöründe de global bir marka doğdu. En yenisi yaklaşık 25, diğer ikisi ise 45 yıldır sektörde faaliyet gösteren Alper, İnsa ve Tamçelik ısıl işlem firmaları, pandeminin yarattığı küresel olumsuzluklara rağmen birleşerek, ‘Alpha Metalurji’ markasını yarattı.

Yavuz: “Sektörde yeni bir dünya markası yaratmayı hedefliyoruz”


Birleşmeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan, aynı zamanda Metal Isıl İşlem Sanayicileri (MISAD) Yönetim Kurulu Başkanı da olan İSO Meclis Üyesi ve Alpha Metalurji Yönetim Kurulu Başkanı Koray Yavuz, 165 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşan sektörün, yıllık Euro bazında yüzde 3 civarında büyüme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.
13,5 milyar dolarlık dünya ticari ısıl işlem pazarında, Türkiye’nin yüzde 2 oranında pay sahibi olduğunu açıklayan Yavuz, şunları söyledi: “Dünyada sektör küçülürken, bizde büyüdü. Pandemi nedeniyle Avrupa’da tedarik zincirinde sorun yaşayanlar bize yöneldi. Birleşme sonrası, sektörün beş katı oranında yaklaşık yüzde 15 büyüyeceğiz. Yaklaşık 200 çalışanımız ve sekiz ayrı tesisimizle Türkiye’nin en büyük ticari ısıl işlemi şirketi olduk. Hedefimiz; tüm dünyada hızla büyüyen sektörde yeni bir dünya markası yaratmak.”

“Dünya devlerine hizmet veriyoruz”
Birleşme sonrası, Türkiye pazarının yüzde 15’ine denk gelen kapasiteye sahip olduklarını dile getiren Yavuz, potansiyelini birleştiren üç Türk markasının; hem yurt içinde, hem de yurt dışında büyük projelerin ısıl işlem ihtiyaçlarına yüksek teknolojili tedarik yöntemleriyle karşılık vereceklerini vurguladı. Otomotiv, havacılık ve beyaz eşya alanında dünya devlerine hizmet verdiklerini belirten Yavuz, tüm milli projelerin; tasarım, geliştirme ve seri üretim aşamalarında yer almak istediklerinin altını çizdi.
Yavuz, bazı üniversiteler ve milli projelerle ortaklaşa yürüttükleri Ar-Ge çalışmalarına, 2022’de kuracakları Ar-Ge merkezi ile artırarak devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

İnan: “Yeni yatırımlarımız için gerekli belgelerimizi aldık”
Hâlihazırda İstanbul, Konya, Kocaeli ve Tekirdağ’da bulunan sekiz farklı tesiste, yaklaşık 20 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyetlerine devam ettiklerini açıklayan Alpha Metalurji İş Geliştirme Direktörü Utku İnan ise, “TAYSAD ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 15 bin metrekarelik yeni alanların devreye girmesiyle birlikte kapasitemizi artıracağız. Tüm tesislerimiz ve yeni planlanan yatırımlarımız için gerekli olan uluslararası yeterliliklerin hepsini tamamladık ve belgelerimizi aldık. Önümüzdeki beş yıllık süreçler için stratejik büyüme planlarımızı çalışıyoruz” dedi.
İnan, yeni yatırımların devreye girmesiyle birlikte, istihdamda da yüzde 30 civarında bir artış sağlayarak, Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sunacaklarını ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ