Makine Haber

‘Global Girişimcilik Günü’ girişimcilik ekosistemine destek veriyor

Yıldız Teknopark tarafından desteklenen ‘Global Girişimcilik Günü’; genç girişimcilerin yetişmesine katkı sağlarken, ekosistemin beslenmesine de aracılık ediyor. Birçok genç girişimci, etkinlik kapsamında yatırımcılara yönelik stratejilerini belirleme imkânına kavuştu.

  • 09 Aralık 2019
‘Global Girişimcilik Günü’ girişimcilik ekosistemine destek veriyor

Ekonominin ilerlemesi, katma değer kazanması ve inovasyon kültürünün gelişmesi için kritik bir öneme sahip olan girişimcilik; teknoparklar, kuluçka merkezleri, devlet teşvikleri ve girişimcilere yönelik fonlarla Türkiye’de de her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Yıldız Teknopark’ın destek verdiği ‘Global Girişimcilik Günü’ gibi etkinlikler de; genç girişimcilerin yetişmesine katkı sağlarken, ekosistemin beslenmesine de aracılık ediyor.
Türkiye’deki girişim ekosisteminin gelişimine bakıldığında; 2010-2018 yıllar arasında toplamda 488 milyon dolarlık yatırım alındığı ve söz konusu tutarın Türkiye’yi Güneydoğu Avrupa’daki en büyük startup merkezi yaptığı görülüyor. startups.watch verilerine göre; 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye’deki girişimler, 2017’ye göre daha zorlu bir yıl geçirdiler. Buna rağmen, girişimcilik ekosistemi 2019’da da yeni yatırımlar alarak büyümeye devam ediyor.
2019 yılının ilk 9 ayında 43 yeni girişime toplam 13.9 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Yıl sonu itibarıyla söz konusu rakamın 21-22 milyon dolar seviyesine çıkması bekleniyor.

Teknoparklar yatırımlar konusunda büyük katkı sağlıyor
Yeni yatırımlar ile birlikte, Türkiye ekosistemindeki startup’lara yılda 200 milyon dolarlık yatırım yapılır hale geldi. Söz konusu tutar Batı Avrupa’dan düşük olsa da, Türkiye’de özellikle son iki yılda satılan üç girişimin toplam tutarı 250 milyon dolar büyüklüğe sahip. Bu anlamda, Türkiye’deki teknoparkların yatırımlar konusundaki katkısı büyük.
2010 yılında 39 adet teknoparkın olduğu Türkiye’de, bu sayı 2018’de 81’e yükseldi. Teknoparklarda ekosistemde 5 bin 334 firma yer alırken; söz konusu adreslerde toplamda 51 bin 574 kişi çalışıyor. Öte yandan, teknoparklardaki firmaların ciroları geçen yıl yüzde 23,1 oranında artarak 16 milyar TL’ye, ihracatları da yüzde 31 artarak 3.8 milyar TL’ye ulaştı. Türkiye’de 2013 yılında akredite olmuş melek yatırımcı sayısı 155 iken; bu sayı 2018’de 471’e yükseldi.

Ekosistemi beslemek için yapılan en önemli organizasyonlardan biri
Türkiye’de girişimcilik ekosistemini beslemek için yapılan en önemli organizasyonlardan biri olan ve Yıldız Teknopark tarafından desteklenen ‘Global Girişimcilik Günü’ de, Yıldız Teknik Üniversitesi Girişimcilik Kulübü tarafından gerçekleştiriliyor. Bu yıl beşincisi düzenlenen etkinliğin temel konsepti, girişimin kurucusunu ve yatırımcısını aynı sahneden konuk etmekti. Genç girişimciler etkinlik sayesinde, ileride bir yatırımcının karşısına çıktıkları zaman; yatırımcının bir girişimciden neler beklediğini veya hangi durumlarda yatırım yaptıklarını birinci ağızdan öğrenme fırsatını yakaladılar. Platform sayesinde genç girişimciler hem birbirleriyle, hem de etkinliğe katılan konuşmacılarla iletişim kurma ve network yapma şansı buldular. Ayrıca, üniversiteliler etkinliğe katılan firmalarla görüşerek, staj ve part-time iş imkânları hakkında bilgi aldılar.

Güner: “Aradaki açığı hızla kapatabileceğimize inanıyorum”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Ülkemiz ve ekosistemimiz, özellikle teknoloji girişimciliği alanında ilgili ve meraklı. Büyük kurumsal şirketler ve yatırımcılar da, açık inovasyon ve girişimciliği desteklemek üzere son yıllarda büyük çaba harcıyorlar. Dolayısıyla her ne kadar geç başlasak da, ülkemizin teknik yetenek ve kapasitesini göz önüne alırsak, aradaki bu açığı hızla kapatabileceğimize inanıyorum” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ