Makine Haber

Dijital yetenek açığını kapatacak iş birliğinin tanıtım toplantısı yapıldı

Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Bilişim Vakfı ve Microsoft Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen Yazılım Geliştirme Uzmanlığı Mesleki Gelişim Programı’nın tanıtım toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Program çerçevesinde, şu ana kadar 1000 bilişim öğretmenine verilen eğitimlerle 10 binden fazla öğrenciye ulaşıldı.

  • 17 Ocak 2020
Dijital yetenek açığını kapatacak iş birliğinin tanıtım toplantısı yapıldı

Teknolojinin dönüştürücü gücünden destek alarak eğitim girişimlerine destek olan Microsoft Türkiye, Millî Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen Yazılım Geliştirme Uzmanlığı Mesleki Gelişim Programı’na tam destek veriyor. Programın tanıtımı; Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, TBV Genel Sekreteri Çağdaş Ergin, MEB Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı’nın katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.
Lise ve meslek liselerinde bilişim eğitimi veren öğretmenlerin teknolojik yetkinliğini artırmayı hedefleyen girişimin Türkiye’yi dijital yetenekler konusunda güçlendirmesi hedefleniyor. Program dâhilinde Microsoft Türkiye, bilişim öğretmenlerine yönelik ‘Yazılım Geliştirmenin Temelleri’ eğitimini sunuyor. Şu ana dek 1000 bilişim öğretmenine verilen eğitimler sayesinde, 10 binden fazla öğrenciye ulaşıldı. 1 yıl boyunca devam edecek program ile 50 bin lise öğrencisinin söz konusu eğitime ulaşması hedefleniyor.

Safran: “Teknoloji yeni meslekleri ortaya çıkarıyor”
Teknolojinin yeni meslekleri ortaya çıkaracağını ifade eden Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, “Bu doğrultuda çocukların geleceğe hazırlanması gerekiyor. Teknolojik dönüşüm en büyük etkiyi eğitim alanında yapıyor. Bugünün çocukları, 20 yıl sonra ‘Bizi neye göre nasıl yetiştirdiniz?’ diye soracaklar. Teknolojinin yeni bir alanı ve yeni meslekleri ortaya çıkaracağını görerek, çocukları geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Teknolojik dönüşüm en büyük etkiyi eğitim alanında yaptı ve eğitimi dönüştürmek gerekiyor. Eğitimi dönüştürmek için de zihniyeti dönüştürmek gerekiyor. Öğretmenlerin teknolojiyi öğrenmesi halinde, bu bilgi çocuklara da ulaşacak. Biz de, hizmet içi eğitimlerle öğretmenleri geleceğe hazırlamak istiyoruz. Bugün tanıtımını yaptığımız programla öğretmenlere Microsoft tarafından eğitim verilecek. Öğretmenlerin fırsat ve imkânlarını artırmak istediğimiz programla, öğretmenler uluslararası sertifikalar alacaklar ve bu sayede de öğrencilere yeni kapılar açılacak” dedi.

Kansu: “Bu adımla tüm kurumlara ilham vermek istiyoruz”
Teknoloji geliştikçe mesleklerin değiştiğini vurgulayan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ise, şunları aktardı: “Bir yandan işsizlik oranımız artarken, diğer yandan da işverenler dijital dünyanın gerektirdiği yeteneklere sahip çalışanlar bulmakta zorlanıyorlar. Microsoft Türkiye olarak, teknolojinin dönüştürücü gücüne her zaman inanıyoruz ve bu yöndeki girişimlere destek oluyoruz. Gençlerimizi geleceğe hazırlamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. İnanıyoruz ki; bilişim öğretmenlerimizi daha iyi donatırsak, gençlerimiz daha kapsamlı ve güncel bir eğitim alabilirler. Bu nedenle, bugün duyurusunu yaptığımız ve bilişim öğretmenlerimizi eğitmek konusunda destek verdiğimiz bu girişimi çok önemsiyoruz ve bu adımla tüm kurumlara ilham vermek istiyoruz. Microsoft olarak, öğrencileri ve öğretmenleri geleceğe hazırlayan projelerin her zaman destekçisi olacağız.”

Erkul: “Öğretmenlerimiz modern ve teknoloji destekli eğitim alacaklar”
Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Kamu Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Erdem Erkul da, yeni yüzyılda küresel düzeyde tüm ekonomiler için en önemli sermayenin; çağın becerilerine vakıf, teknolojiyle içi içe, yaratıcı düşünebilen, insan ve çözüm odaklı düşünebilen nitelikli iş gücü olduğunun altını çizdi. Erkul, “Sürdürülebilir kalkınma için ithal etmemizin mümkün olmadığı nitelikli iş gücünü kendimiz yetiştirmemiz gerekiyor. Bu bağlamda yürüttüğümüz ‘Geleceğini Yetiştir’ programıyla, öğretmenlerimiz modern ve teknoloji destekli eğitim alacaklar. Bu girişimle; öğretmenlerimizin geleceğin iş dünyasına ve yeni mesleklere hazır gençler yetiştirmesi için daha kapsamlı ve daha güncel bir bilgisayar yetkinliğine sahip olacaklarına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ