Makine Haber

Yüksek güven kültürüne sahip işletmelerde çalışan verimliliği 3 kat artıyor

Great Place to Work Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalar, güven düzeyi yüksek kurum kültürü oluşturmanın kritik bir yatırım stratejisi olduğunu ortaya koyuyor. Gerçekleştirilen araştırmalar, yüksek güven kültürüne sahip işletmelerde ekonomik performansın ve çalışan verimliliğinin 3 kata kadar arttığını da gösteriyor.

Yüksek güven kültürüne sahip işletmelerde çalışan verimliliği 3 kat artıyor

Great Place to Work Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalar; yüksek güven kültürüne sahip, çalışan odaklı ve etkin yönetim yaklaşımını benimsemiş şirketlerin en iyi işverenler listesine girdiğini ve böylece geleceğin şirketi olma yolculuğunda rakiplerine göre daha fazla avantaj kazandığını gösteriyor. Listeye giren şirketler, başarılarını belgeleme fırsatı yakalayarak, daha geniş kitlelere seslerini duyurabiliyor ve müşteri tarafında daha güvenilir bir marka olarak değerlendiriliyor.
Great Place to Work Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalar, güven düzeyi yüksek kurum kültürü oluşturmanın kritik bir yatırım stratejisi olduğunu ortaya koyuyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, yüksek güven kültürüne sahip işletmelerde ekonomik performansın 3 kata kadar arttığını gösteriyor. ‘En iyi işveren’ unvanına sahip şirketler, kurum kültürü ve yüksek güven düzeyinin inşası için yapılan yatırımı lüks olarak değil, rekabet konusunda bir avantaj olarak görüyorlar.
Değişen iş modelleri çerçevesinde şirketler, üst düzey yetenekleri korumak ve yüksek performansı teşvik etmek için yönetim anlayışlarını değiştirme eğilimindeler. Great Place to Work Sertifikasyon Programı sayesinde çalışanların bireysel performansı artarken; şirketler de artan performansla birlikte finansal anlamda hızlı bir şekilde büyüme fırsatına sahip oluyorlar.

Toprak: “Dünya genelinde uygulanan bir program”
Sertifikasyon Programı hakkında bilgi veren Great Pleace to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, programın şirketlerin işveren markalarını destekleme ve kurum kültürüne güç kazandırma hedefi ile tasarlanan ve dünya genelinde uygulanan bir program olduğunu belirtti. Toprak, “30 yıllık deneyimimize dayanarak; çalışanların birbirlerine ve şirket değerlerine inandığı, güven ortamını oluşturabilmiş işletmelerin krizleri daha rahat aşabildiğini biliyoruz. Yeni normalde, kurum kültürüne yatırım yapan şirketler yoğun rekabet ortamında rakiplerinden daha avantajlı olacaklar. Yeni çalışma modelleri üretme, belirsizlikleri yönetme, değişime uyum sağlama, dijitalleşme ve çeviklik gibi yetkinliklerini de geliştirme fırsatına sahip olacaklar” dedi.

“Uzman ekiplerimizle şirketlere destek oluyoruz”
İçerisinde bulunulan dönemde, şirketlerin kurum kültürlerini ölçümlemek ve güçlendirmek için uzman ekipleriyle şirketlere destek olduklarını belirten Eyüp Toprak, kurum kültürünün derinlemesine analiz edilmesiyle sağlanan verilerin, bilinmezlik döneminde şirketlere kılavuz olma niteliği taşıdığının altını çizdi. ‘Bütçe avantajlı katılım’ anlayışıyla yapılan analizlerin şirketleri gereksiz uygulama maliyetlerinden kurtaracağını da kaydeden Toprak, çalışana yatırımın önemine de değindi. Toprak, şöyle devam etti: “Pandemi dönemi ile iş dünyasının öncelikli konularında kaçınılmaz olarak değişimler yaşandı. Şirketler yeni normalde daha çevik ve çalışan odaklı olmak durumundalar. İnsana yatırım yapan şirketlerin ön plana çıkacağı yeni bir döneme giriyoruz. Çalışan ile yönetici arasındaki ilişki, çalışan ile yaptığı iş arasındaki ilişki ve çalışanları ile diğer takım arkadaşları arasındaki ilişkinin kalitesini güven temelli kurmakta zorlanan şirketlerin gelecekte ayakta durmakta zorlanacakları aşikâr. Bu yeni ve zorlu dönemi kolaylıkla atlatmaları ve kurum kültürü inşasıyla geleceğe yatırım yapmaları konusunda her zaman şirketlerin yanlarında olacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ