Makine Haber

Yırtmaç: “Endüstriyel elektrik enerjisinin yüzde 30’unu pompalar tüketiyor”

Enerji Tasarrufu Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, dünyada toplam elektrik enerjisinin yüzde 20’sinin, endüstriyel elektrik enerjisinin ise ortalama yüzde 30’unun pompalar tarafından tüketildiğinin altını çizdi.

Yırtmaç: “Endüstriyel elektrik enerjisinin yüzde 30’unu pompalar tüketiyor”

Pompa sektöründe enerjinin etkin kullanımına yönelik çalışmalarına devam eden Masdaf, geliştirdiği tasarruflu pompa teknolojileri ile işletmelerde tüketilen enerjiden yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf imkânı sunuyor.
Enerji Tasarrufu Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, “Pompa ve benzer sistemler üreten sektörlerin tamamında sürdürülebilir olmanın yolu tasarruflu ürünler üretmekten geçiyor. Çünkü, dünyada toplam elektrik enerjisinin yüzde 20’si, endüstriyel elektrik enerjisinin de ortalama yüzde 30’u pompalar tarafından tüketiliyor” dedi.

“Enerjiden yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf etmelerini sağlıyoruz”
Geliştirdikleri inovatif pompa teknolojileri ile işletmelerin tükettikleri enerjiden yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf etmelerini sağladıklarını aktaran Yırtmaç, şunları söyledi: “Ancak, işletmelerde sistemin kısa sürede kendini amorti edip kâra geçmesi için doğru tasarlanmış ürün seçimi tek başına yeterli bir unsur değil. Doğru pompa seçimi ile işletmenin ihtiyacına uygun seçimi yapabilmek de oldukça önemli ve ciddi bir mühendislik çalışması gerektiriyor. Bu bilinçle; MAS Academy kapsamında ‘Sistem Tasarımı/Seçimi’ eğitimleri düzenleyerek; iş ortaklarımızın, binalarda ve endüstriyel tesislerde tercih ettikleri sistemlerde enerji verimliliğini artırmayı hedefliyoruz. Tasarruflu sistem seçiminde; pompa, motor ve invertörün verimi oldukça önemli. Sistem karakteristik eğrisi, pompa seçimini önemli ölçüde etkiliyor. Sistemdeki kayıplar ne kadar az olursa, enerji sarfiyatı da o kadar az oluyor. Bu nedenle, tesisatlarda boru çapı seçimi de önemli.”

“Sağlayacakları enerji tasarrufunu rapor halinde sunuyoruz”
Endüstriyel tesislerde reel tüketim ölçümleri yaparak; sistemin yenilenmesi durumunda işletmenin sağlayacağı enerji tasarrufunu ve amortisman sürelerini rapor halinde sunduklarını belirten Vahdettin Yırtmaç, “İşletmelerin enerji tasarrufuna yönelik projeleri devlet teşvikleri ile destekleniyor. Enerji verimli ekipman ve sistem kullanımını teşvik etmek ve gereksiz enerji kullanımını önlenmek amacıyla hazırlanan projeler, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ‘Verimlilik Artırıcı Proje (VAP)’ olarak değerlendiriliyor. Yatırım bedeli en fazla 5 milyon Türk Lirası olan projelere, proje bedelinin en fazla yüzde 30’u hibe olacak şekilde destek veriliyor. Yıllık toplam enerji tüketimleri 500 TEP (ton eşdeğeri petrol) ve üzeri olan, ticaret ve sanayi odasına bağlı olarak faaliyet gösteren ve her türlü mal üretimi yapan endüstriyel işletmeler, VAP desteklerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunabiliyorlar. ‘Pompa Teknolojileri’ de, teşvik kapsamındaki konular arasında yer alıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ