Makine Haber

Yerli solunum cihazının sızdırmazlık elemanları Kastaş’tan

Yerli Solunum Cihazı Projesi’nde ilk aşamalardan itibaren sürece dâhil olan Kastaş; Ar-Ge, satış ve üretim mühendislerinin özverili çalışmaları ile solunum cihazının en kritik parçaları arasında yer alan 11 farklı sızdırmazlık elemanını kısa sürede üreterek teslimatını gerçekleştirdi.

Yerli solunum cihazının sızdırmazlık elemanları Kastaş’tan

Koronavirüs salgını ile birlikte giderek daha çok ihtiyaç duyulan yerli yoğun bakım solunum cihazının sızdırmazlık elemanlarının üretimi Kastaş tarafından gerçekleştirildi.
Sızdırmazlık teknolojilerinde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üreticilerinden Kastaş; Ar-Ge, satış ve üretim mühendislerinin özverili çalışmaları ile solunum cihazının en kritik parçaları arasında yer alan 11 farklı sızdırmazlık elemanını kısa sürede üreterek teslimatını sağladı. Pnömatik sistemle çalışan cihazlardaki sızdırmazlık elemanları, entübe durumda olan hastalara, istenilen basınçta oksijenin sıfır hata ile verilmesini sağlıyor.

Atılgan: “Projeye destek verdiğimiz için gurur duyuyoruz”


Projeye destek verdikleri için gurur duyduklarını belirten Kastaş Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, gece-gündüz demeden toplumun sağlığı için görev yapan tüm sağlık personeline teşekkür etti.
Salgının tedavisinde ön plana çıkan ve yoğun bakım hastalarına solunum desteği sağlanmasında kritik bir öneme sahip olan mekanik ventilatörlerin yerli kaynaklarla üretilmesinin önemine dikkat çeken Atılgan, “Hasta sayılarının arttığı ve ventilatör ihtiyacının tüm dünyada karşılanamaz noktaya ulaştığı bu dönemde cihazların yerli üretimi çok önemli. Mayıs ayı sonuna kadar 5 bin adet üretim hedeflenen ve ilk 100 cihazın üretiminin tamamlandığı Yerli Solunum Cihazı Projesi’nde, Kastaş olarak sızdırmazlık elemanlarının tedarikini üstlenmekten gurur duyuyoruz. Biosys tarafından geliştirilen, prototip ve seri üretimini Arçelik’in üstlendiği, Aselsan ve Baykar’ın teknoloji ve mühendislik desteği sunduğu projenin ilk aşamalarından itibaren sürece dâhil olduk. Bu kapsamda, cihazların ihtiyaç duyduğu 11 farklı tip sızdırmazlık elemanının tedariki ile bu projeye katkı sağlıyoruz” dedi.
Çok kısa sürede geliştirilen ve üretilen ilk 100 adetlik serinin ihtiyaç duyduğu 3 bin adet sızdırmazlık elemanını iki haftalık sürede teslim etmeyi başardıklarını bildiren Atılgan, sözlerini şöyle noktaladı: “Şimdi mayıs ayı sonuna kadar üretilmesi planlanan 5 bin adet ventilatör için 100 bin adedin üzerinde özel karışım sızdırmazlık elemanını, Kastaş olarak sosyal sorumluluk bilinciyle projeye hibe edeceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ