Makine Haber

Yerli 3D yazıcı üreticisi Zaxe, 8 milyon TL’lik yatırım aldı

2015 yılında yerli ve milli 3D yazıcı üretmek hayali ile Baki Gezgen ve Aydonat Atasever tarafından kurulan ve ilk ürünü X1’i 2016’da piyasaya çıkarmayı başaran Zaxe, aralarında KVK, Nevzat Aydın ve Muzaffer Akpınar’ın bulunduğu bir grup yatırımcıdan 8 milyon TL’lik yatırım aldı.

Yerli 3D yazıcı üreticisi Zaxe, 8 milyon TL’lik yatırım aldı

3D yazıcı alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olan Zaxe, aralarında KVK, Nevzat Aydın ve Muzaffer Akpınar’ın bulunduğu bir grup yatırımcıdan 8 milyon TL yatırım aldı. Alınan yatırımla; Zaxe 3D yazıcılarının geliştirilmesi ve Ar-Ge çalışmaları tamamlanan bireysel kullanıcılara yönelik yeni 3D yazıcı modellerinin Türkiye ve dünya pazarına sunulmasını hedefleniyor.
2015 yılında yerli ve milli 3D yazıcı üretmek hayali ile Baki Gezgen ve Aydonat Atasever tarafından kurulan Zaxe, ilk ürünü X1’i 2016’da piyasaya çıkarmayı başardı. Söz konusu model, günümüzde 400’den fazla eğitim kurumunda kullanılıyor. 2017 yılında Keiretsu Melek Yatırımcı Grubu’ndan aldığı destek ile üretim ve Ar-Ge çalışmalarına hız veren şirket, yeni modelleri ile eğitim kurumlarına ek olarak; KOBİ ve sanayi kuruluşlarına uygun Z serisi modellerini satışa sundu.
2019’da Genel Müdür Emre Akıncı’nın takıma katılması ile firma, B2B segmentine ek olarak B2C’yi de hedefine aldı. Şirket aynı zamanda, 4 yeni modelle geliştirdiği ürün gamını Türkiye pazarına ek olarak dünya pazarına sunmak için de çalışmalara başladı.

Akıncı: “Stratejik bir öneme sahip”
Ülkelerin üretim ekonomisi için stratejik öneme sahip olan 3D yazıcı sektörünün Türkiye ve dünyada çok hızlı büyüdüğünü ifade eden Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, “Geliştirdiğimiz yerli ve milli 3D yazıcılar, gerek yurt dışına bağımlılığın azaltılması, gerekse stratejik açıdan ihtiyacımız olan tüm üretimin ülkemizde yapılması açısından ekonomimize büyük bir fayda sağlayacak” diye konuştu.

Gezgen: “Üretim süreçlerine ve Ar-Ge faaliyetlerine büyük hız kazandıracak”
Mühendis kadrosunun ekip lideri olan kurucu Baki Gezgen de, konuyla ilgili şunları aktardı: “Bu yatırım, üretim süreçlerimize ve Ar-Ge faaliyetlerimize büyük bir hız kazandıracak. En büyük hedefimiz; geliştirmekte olduğumuz yeni 3D yazıcılarımız ile teknoloji ihraç eden bir şirket olmak.”

Atasever: “Yabancı fonlar şirketimizi yakından takip ediyorlar”
Zaxe’nin çok kısa bir zamanda global yatırımcı ekosistemi içerisinde adının konuşulacağından emin olduğunu ifade eden şirketin stratejik büyümesinden ve yatırım adımlarının planlanmasından sorumlu kurucu ortak Aydonat Atasever ise, “3D teknolojiler ile ilgili yabancı fonlar hem şirketimizi, hem de Ar-Ge kadromuzu yakından takip etmeye başladılar. Zaxe markasının global pazarlarda ürünlerinin satılmaya başlaması ile şirketimizin değerlemesinin çok hızlı bir şekilde yukarı çıkacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ