Makine Haber

Yerinden çıkma önleme özelliğini en üst seviyeye çıkaran pens tutucu

Weldon takım saplarına uyacak şekilde tasarlanan yeni pens tutucuda, pahalı parçalar üretirken ve/veya zorlu kesme değerleriyle işleme yaparken, takımın yerinden çıkmasını veya hareket etmesini önlemek için bir mekanik kilitleme arabirimi bulunuyor.

Yerinden çıkma önleme özelliğini en üst seviyeye çıkaran pens tutucu

Sandvik Coromant

Kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant, CoroChuck® 930 yüksek hassasiyetli hidrolik tutucu için yeni bir pens tutucu piyasaya sundu. Weldon takım saplarına uyacak şekilde tasarlanan yeni pens tutucuda, pahalı parçalar üretirken ve/veya zorlu kesme değerleriyle işleme yaparken, takımın yerinden çıkmasını veya hareket etmesini önlemek için bir mekanik kilitleme arabirimi bulunuyor.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sandvik Coromant Global Ürün Yöneticisi Mats Backman, “Uçak şasi ve motor parçaları gibi yüksek katma değerli parçalar üretilirken, Weldon takım sapları için sunulan yüzde 100 sıfır yerinden çıkma özelliği, rekabet gücü yüksek üretim alanında son derece önemlidir. Üretim mühendisleri ve yöneticileri, hurda parçaları en aza indirmek ve sonuçta kârlılığı en üst düzeye çıkarmak için sürekli baskı altındadır. Bu düşünceler yeni pens tutucuyu geliştirmede önemli bir faktördü.”
Mekanik kilitleme arabirimi, pens tutucu ile ayna ve pens tutucu ile takım sapı arasında hareket eder. Pens tutucu ve ayna kilitliyken yerinden çıkma olmaz; bu da ağır iş uygulamalarında yüksek verimlilik sağlar. Sunduğu diğer avantajlardan biri de; hem ince, hem HD versiyonu bulunan CoroChuck 930 aynalara kolayca monte edilirken, silindirik bağlamalı Weldon takım sapları ile yüksek salgı hassasiyeti sağlamasıdır. Ek olarak; pens tutucu içerisinden kesme sıvısı beslemesi, takıma güvenli ve güvenilir kesme sıvısı temini sağlar.

Sorunsuz işleme arayışındaki tezgah imalathanelerine avantaj sağlayacak
Sonuç olarak bu yeni çözüm, ağır uygulamalarda sorunsuz işleme arayışındaki tezgah imalathanelerine avantaj sağlayacaktır. Yerinden çıkma veya takım hareketinin olmaması, pahalı bir parçanın yeniden işlenmesi veya hurdaya ayrılmasının potansiyel olarak yüksek maliyetine karşı koruma sağlar. Yerinden çıkma takımın orta kesim mastar uzunluğunu etkin bir şekilde değiştirerek, hatalı boyutlara veya darbe izlerine sahip özelliklerin oluşturulmasına neden olur.
Teklifin sunduğu potansiyel kazancı gösterebilmek için müşteri ortamında gerçekleştirilen bir denemede, CNC torna freze tezgahında frezeleme işlemi için CoroChuck 930 (yeni bir pens tutucu ile) kullanıldı. Amaç; 42CrMo4 alaşımlı çelikten bir ikiz vida üretmekti. Mekanik kilitleme arabirimi, 3220 dev/dak iş mili hızı, 1500 mm/dak (590 inç/dak) ilerleme hızı, 10 mm (0,394 inç) eksenel kesme derinliği (nominal) ve 20 mm (0,787 inç) radyal kesme derinliği değerleri ile yerinden çıkma olmadan stabil bir işlem sağladı. Ek olarak; daha uzun takım ömrü nedeniyle verimlilik artışı gözlendi.
Yaygın olarak kullanılan Weldon sap boyutu çeşitlerine uyacak şekilde pens tutucular mevcuttur. Aksesuarlar arasında montaj takımları ve tespit vidaları bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ