Makine Haber

Yenigün: “Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaret anlaşması otomotiv endüstrisi için kritik bir önem taşıyor”

Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ikili ticaret anlaşmasının iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin kesintisiz yürümesine yönelik son derece önemli bir adım olduğunu ifade eden Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, anlaşmanın imzalanma hızının da iki ülke arasındaki kuvvetli ekonomik bağın bir göstergesi olduğunu söyledi.

Yenigün: “Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaret anlaşması otomotiv endüstrisi için kritik bir önem taşıyor”

Brexit sürecinde Birleşik Krallık ve AB arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmasının akabinde, Türkiye otomotiv endüstrisi için kritik önem taşıyan Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ikili ticaret anlaşması da imzalandı.
Söz konusu anlaşmanın imzalanmasından büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından ticari ilişkilerin kesintisiz devam etmesinin, Türk otomotiv endüstrisi için olduğu gibi Ford Otosan için de kritik bir önem taşıdığını vurguladı. Yenigün, “Brexit süreciyle belirsizliğin hâkim olduğu ticari ilişkilerin hem Birleşik Krallık, hem Türkiye ekonomisi için olumlu yönde bir anlaşma ile sonuçlanmasını ve ticari ilişkilerin kesintisiz yürümesine yönelik bu son derece önemli adımın atılmasını büyük memnuniyetle karşılıyoruz. Süreçteki takipleri ve gayretleri için başta Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakan Yardımcılarımız Gonca Yılmaz Batur ve Rıza Tuna Turagay, Genel Müdürümüz Hüsnü Dilemre, Genel Müdür Yardımcımız Atilla Bastırmacı ve Daire Başkanımız Elif Yücel Gürsoy’un yanı sıra; Birleşik Krallık (BK) Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, BK Ticaret Komiseri Judith Slater ve BK Büyükelçiliği Brexit Görev Gücü olmak üzere iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın hayata geçirilmesinde emeği geçen, katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

“Anlaşmanın imzalanma hızı, iki ülke arasındaki kuvvetli ekonomik bağın bir göstergesi”
Anlaşmanın imzalanma hızının, iki ülke arasındaki kuvvetli ekonomik bağın bir göstergesi olduğuna inandıklarını ifade eden Yenigün, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ford ve Ford Otosan olarak hâlihazırda yüzde 10’dan daha fazlasını üstlendiğimiz bu ticaret hacminin sürdürülebilirliğinin garanti altına alınması ile önümüzdeki dönemde ülkelerimizin refahına katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Otomotiv sanayiimizin global arenadaki itibarının ve rekabet avantajının korunması için büyük bir öneme sahip bu anlaşmayla, Birleşik Krallık ile olan ticaret hacminin önümüzdeki dönemde daha da güçlenerek büyüyeceğine inanıyoruz.”

“Almanya’nın ardından Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci pazar”
Brexit kapsamında Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde olan Birleşik Krallık’ın, 2019 yılında 11,2 milyar dolar ile Almanya’nın ardından Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci pazar olduğunu vurgulayan Yenigün, “İhracatın lokomotifi Türk otomotiv sanayii için, bu ihracattan yüzde 10 pay alan Birleşik Krallık kritik bir öneme sahip. 2019 yılı verilerine göre, ana sanayii olarak Birleşik Krallık’a yapılan ihracat adet bazında 122 bin 560, değer bazında ise 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Diğer ülkeler üzerinden yapılan ihracat da dikkate alındığında, Türkiye’de Birleşik Krallık pazarı için yapılan üretimin ihracat değeri 3 milyar dolar seviyelerine yaklaştı. Birleşik Krallık ticari araç pazarına baktığımızda ise, yılda yaklaşık 388 bin adet yeni araç satışı gerçekleşirken; bu satışların yaklaşık 1/3’ü Türkiye’den ihraç edilen araçlardan oluşuyor ve en çok satılan ilk 10 ticari araç içinde bir ve üçüncü sırada da yine Türkiye’de üretilen Ford Transit model araçlar yer alıyor. Birleşik Krallık’ın ihracatını incelediğimizde ise, Türkiye motor ihraç ettiği ülke sıralamasında ikinci sırada, otomotiv ihracatında ise beşinci sırada yer alıyor. Yıllardır süren ekonomik ve stratejik iş birliği sayesinde, özellikle otomotivde karşılıklı ticaret hacmi göz ardı edilemez bir düzeye ulaştı. Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından ticari ilişkilerin kesintisiz devamı bu nedenle son derece önemli” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ