Makine Haber

Verimli ve etkili çelik tornalama için yeni karbür uçlar

ISO-P çeliklerini işlemek için sunduğu tornalama uçları serisini üst düzeye yükselten Sandvik Coromant, düşük alaşımlı ve alaşımsız çeliklerin dıştan ve içten işlenmesinde kullanılacak iki yeni karbür kalitesi sunuyor. ‘GC4415’ ve ‘GC4425’ olarak anılan yeni uçlar; yüksek tokluk, ısıl direnç ve öngörülebilir aşınma sunuyor.

Verimli ve etkili çelik tornalama için yeni karbür uçlar

Sandvik Coromant

GC4415 ve GC4425 hem toplu, hem de adetli kurulumlarda çalışan üreticilere yönelik olarak düşük alaşımlı (P 2.1 ile 2.6 arası) veya alaşımsız (P 1.1 ile 1.5 arası) çelikleri işlemek için idealdir.
GC4425 kalitenin çelik tornalama uygulamalarının büyük çoğunluğunda rakiplerini geride bıraktığı gösterilmiştir. Yeni kalite; gelişmiş aşınma direnci, ısı dayanıklılığı ve tokluk sağlar ve böylece uygulama aralığını ciddi oranda genişletir. Hem GC4425, hem de GC4415 sürekli kesimler ve hafif kesintiler olan uygulamalarda ince talaş işlemeden kaba talaş işlemeye kadar kullanılabilir.
Bu arada, GC4415 daha yüksek performans ve ısıl direnç gerektiğinde GC4425’i tamamlamak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca, yeni malzemeye uygulanan işlem sonrası sayesinde; darbeli kesimlerde performans artırılmış, ani kırılmalar önlenmiş, her iki uç kalitesi de geniş bir uygulama aralığında rakiplerini geride bırakmıştır.
Sandvik Coromant Tornalama Bölümü Global Ürün Yöneticisi Johan Anderstedt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Genellikle tüm üreticiler; yüksek talaş kaldırma oranı, kenar başına daha çok parça, düşük devir süreleri, minimum atık ve optimum stok kullanımı hedeflerine ulaşmak isterler. Toplu üretim için kurulum yapmış üreticiler açısından bu durum, aynı zamanda çeşitli çelik malzemeleri aynı kaliteyi kullanarak işleme esnekliği anlamına gelir. Yeni GC4415 ve GC4425 kalitelerimiz, sert ve karmaşık ISO-P malzemelerde bile bunu elde etmenize yardımcı olabilir” diye konuştu.

Geliştirilmiş aşınma direnci
GC4415 ve GC4425 kesici uçların rakip uçlara göre üstün aşınma direncine sahip olduğu görülmüştür. Bu durum, takım ömrünü uzatmaya ve her kullanımda öngörülebilir performans sağlamaya yardımcı olur. Bu şekilde hem iş parçasındaki, hem de kesici uçtaki malzeme atıkları da minimuma indirilir.
Uçların sunduğu üstün aşınma direnci, bir alüminyum kaplama tabakası olan Sandvik Coromant’ın ikinci nesil Inveio teknolojisiyle sağlanır. Inveio’yu benzersiz hale getiren özellik, mikroskop altında görülebilir; malzemenin yüzeyinde tek yönlü dizilmiş kristaller karakteristik olarak bulunur.


Her bir kristal kesme kenarına doğru dizilmiştir. Böylece, krater ve yanak aşınmasına karşı direnci iyileştiren güçlü bir bariyer elde edilir. Ayrıca ısı da kesim alanından daha hızlı bir şekilde uzaklaştırılır. Bu şekilde, kesme kenarı keskinliğini daha uzun süre korur. Sonuç olarak takım daha zor aşınır.
Daha iyi sürdürülebilirlik için bu yeni kalitelerdeki karbür alt tabakanın yüzde 40’den fazlası geri dönüşümden gelen karbür malzeme içerir. Kalitelerin üretiminde geri dönüşümlü malzeme kullanılmasıyla; yeni hammadde tasarrufu sağlanır, üretim için daha az enerji gerekir ve daha düşük CO2 emisyonu ortaya çıkar.

Daha düşük üretim maliyeti
Müşteriler yeni karbür uçları kullanarak kesme hızını (vc) artırmayı ve ilerleme hızını (fn) katlamayı başardılar.
Bir örnekte; genel mühendislik alanında çalışan bir üretici, önceden ısıl işlem görmüş 4140 çelik iş parçasında GC4425 uç ile dıştan çok yönlü kaba talaş işleme gerçekleştirdi. Müşteri aynı proses için rakibe ait bir ISO ucuyla kıyaslandığında, verimde yüzde 100 artış ve devir süresinde yüzde 50 düşüş sağlayarak, bunların üzerine yüzde 30 oranında düşük maliyet elde etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ