Makine Haber

Varlık: “Takım tezgahları sektöründe üretim kümelenme modeliyle artırılabilir”

Türkiye’de kentler bazında üretimin röntgenini çeken TİAD’a göre, Türkiye ekonomisi için kaldıraç görevi gören takım tezgahları sektörünü; Bursa, İstanbul, Konya ve İzmir sırtlıyor. Söz konusu illeri sırasıyla; Sakarya, Ankara, Kayseri, Eskişehir ve Kocaeli takip ediyor.

Varlık: “Takım tezgahları sektöründe üretim kümelenme modeliyle artırılabilir”

Otomotiv, savunma, havacılık, medikal ve kalıp gibi sektörlerde çarpan etkisi yaratan ve 2018’de Türkiye’nin ihracatına 20 milyar dolarlık katkı sağlayan takım tezgahları sektörünün üretiminde lider illerin başında Bursa, İstanbul, Konya ve İzmir geliyor. Söz konusu illeri sırasıyla; Sakarya, Ankara, Kayseri, Eskişehir ve Kocaeli takip ediyor.
Sac şekillendirme ve işleme makinelerinin üretiminde Bursa ve Konya’nın öne çıktığını dile getiren Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, “Bunun nedeni, otomotiv ve tarım makineleri fabrikalarının ağırlıkla bu bölgelerde bulunması. İşleme merkezi ve torna gibi metal işleme makinelerinin üreticileri ise İstanbul ve İzmir’de yoğunlaşıyor” dedi.

“Kümelenme modeli Türkiye’de de gerçekleştirilmeli”
Takım tezgahları üretimde lider olan ülkelerde var olan kümelenme modelinin Türkiye’de de gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Varlık, söz konusu yapının hayata geçirilmesi halinde iller bazında kümelenme faaliyetinin yapılabileceğini aktardı. Varlık, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Takım tezgahları üretiminde önde gelen Almanya, Tayvan, Japonya, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin üretim yapılanmasına baktığımızda; hem makine, hem de ekipman üretimi için kümelenme yapılarının öne çıktığını görüyoruz. Türkiye sanayisi için üretimi elzem ve stratejik olan takım tezgahlarının üretimi için ‘Fraunhofer Innovation Clusters (Almanya)’, ‘Industrial Technology Research Institute (ITRI-Tayvan)’ ve ‘Cluster for Advanced Manufacturing (AFM Cluster-İspanya)’ gibi başarılı örnekler baz alınarak; üretilecek ekipman ve makineler bazında uzmanlaşmış özel profesyonel kümelenme yapılandırması oluşturulmalı. Lojistik ve insan kaynağı gibi kriterler de göz önüne alınarak; kümelenme modeli Kocaeli, Bursa, İzmir ve Konya illerinde oluşturulabilir.”

“2023 yılı hedeflerimize ulaşabiliriz”
Söz konusu üretim modeliyle takım tezgahları sektörünün 2023 yılı hedeflerine ulaşabileceğine inandıklarını söyleyen TİAD Başkanı Varlık, yerli üretim ve milli kullanımı artırma yolunda sektörün yaşadığı bütün problemleri yakından takip ettiklerini bildirdi. Varlık, “Çıkardığımız doneler doğrultusunda da bir yol haritası oluşturuyoruz. Biz biliyoruz ki; bugün Türkiye, takım tezgahları alanındaki ihtiyacının ancak yüzde 15’lik kısmını yerli makinelerle karşılıyor. Hedefimiz; 2023 yılına kadar bu oranı yüzde 25’e çıkarmak” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ